Kore’de şehir içi ulaşımı nasıl sağlarsınız?

Kore’de şehir içi ulaşımı nasıl sağlarsınız?

Kore, her ne kadar yurtdışından gelen turistlerin gözünü korkutsa da şehir içi ulaşımı son derece rahat bir ülkedir. Öncelikle Kore’nin tüm kentlerine uygun fiyatlı ekpress otobüslerle seyahat etmek mümkündür. Seul’de üç ekspres otobüs terminali vardır.

Bunlar Seul Ekpres Otobüs Terminali (Şehir merkezinde)

Dong Seul Otobüs Terminali (Gangbyeon İstasyonu) ve Sangbonsg Otobüs Terminali’dir (Sangbong İstasyonu)

Metro ile ulaşım

Büyükşehirlerde metro kullanımı da son derece rahattır. Seul, Busan, Daegu gibi birçok kent, geniş bir metro ulaşım ağına sahiptir. Seul Metrosu, Incheon ve Gyeonggi-do’nun bazı bölgelerini de kapsar. Seul’de standart bilet ücreti 1150 won’dur. Seyahet edilen toplam mesafeye göre buna 100’er won ek yapılır.

Bilet ücretleri ilk 10 km: 1150 Won (ulaşım kartına 1050 won)
10-40 km: Her 5 km için 100 Won
40 km’nin üstü: Her 10 km için 100 Won

Tek kullanımlık ulaşım kartı

Tüm metro istasyonlarında bilet otomatları bulunuyor. Gideceğiniz yeri seçin ve gereken ödemeyi bölmeye yerleştirin. Kart depositosu olarak ektsra 500 Won alınacaktır. Gideceğiz istasyona ulaştığınızda, turnikelerin yanındaki deposito iade makinelerinde bu parayı geri alabirsiniz.

Şehir otobüsleri

Seul’de standart otobüs bilet fiyatları otobüs tipine göre 850 Won ile 1950 Won arasındadır. Bu transferler ücretsizdir. Metrolarda olduğu gibi gidilen toplam mesafeye göre ek ücret uygulanır.

Taksi

Günün 24 saati çalışan taksilerin ilk 2 km için standart ücreti 2400 Won’dur. Daha sonrası için her 144 metrede 100 Won eklenir. Gece yarısından sabah 04:00’e kadar olan sürede ekstra yüzde 20 eklenmektedir. Lüks taksilerin açılışı 4500 Won’dur. Eğer yanıbaşınıza bir taksi çağırırsanız ekstra ücreti 1000 Won’dur.

T Money Card

Para kartı otobüslerde, metrolarda, trenlerde ve taksilerde geçerlidir. Park ücreti ödemelerinde ve müze gibi kültürel binaların girişlerinde de kullanılabiliyor. Bu kartı metro istasyonlarından ya da T Money logosu olan dükkanlardan alabilirsiniz.
İnternet adresi: www.t-money.co.kr

Seul şehir kartı

Ayrıca Seul şehir kartları bulunuyor. Bu kartlarla Seul’de yapılan otobüsle şehir turunü ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Otobüs ve metroları günde 20 defayla sınırlı olmak üzere ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu kart, Seul’daki turizm danışma ofislerinden temin edilebilir.
1 günlük kart: 15 bin Won
2 günlük kart: 25 bin Won
3 günlük kart: 35 bin Won

Araba da kiralayabilirsiniz

Kore’deki en büyük araba kiralama hizmetleri KT Kumho Rent a Car ve AJ Rent a Car’dır. Havalimanlarında araç kiralama hizmeti vardır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account