Kondisyonunu eksik etmek istemeyenler için dünyanın en zorlu koşu parkurları

Kondisyonunu eksik etmek istemeyenler için dünyanın en zorlu koşu parkurları

Hırs, zeka, güç, kararlılık ve biraz da çılgınlık… Sert doğa koşullarında beden ve zihin uyumunu test etmek isteyen iyi bir koşucuysanız bu özelliklere sahipsiniz demektir. Peki kendi sınırlarınızı test etmek ve sadece rakiplerinizle değil, doğanın kendisiyle de yarışmak için dünyanın en zorlu koşu parkurlarında hızlanmaya hazır mısınız? Bu parkurlarda yol sizi kimi zaman deniz seviyesinden dağ zirvelerine, kimi zaman mücadelenize eşlik eden doğa harikalarına götürebilir. Koşmak sizin için bir tutkuysa, bu tutkunuzu olağanüstü bir maceraya dönüştürmek işte bu koşu parkurlarıyla mümkün. Adrenalini doruklarda yaşamaya, doğaya ve kendinize meydan okumaya hazırsanız işte dünyanın en zorlu koşu parkurları!

1- Temmuzda Bir Kış Koşusu: Sydney Limanı- Avusturalya

Avusturalya’nın en eski yerleşim bölgesi, günümüzde turistik gezilerin popüler metropolü Sydney, her yıl temmuz ayında bir liman koşusuna ev sahipliği yapıyor. Kentin en güzel alanlarından biri olan liman bölgesindeki parkurda, kendi koşu ritminizi yakalamak ve manzaranın tadını çıkarmak da mümkün. Ancak temmuz yazından uzaklaşıp güney yarım kürede ılık bir kış yaşamak için yola çıktıysanız, ünlü Sydney Liman Koşusu’na katılmayı düşünebilirsiniz. 5 ile 10 kilometrelik etaplar halinde düzenlenen koşuda sınırlarınızı keşfederken kıyı şeridindeki gezinizi sıra dışı bir maceraya dönüştürebilirsiniz.

2- Kilometrelere Doymayanlar İçin: Drakensberg- Güney Afrika

Şehir merkezinde sakin bir koşu, sizin için yeterince heyecanlı ve zorlayıcı değil mi? Öyleyse kilometre sayacınızı yeniden ayarlayın, inişli çıkışlı arazide acımasız bir dağ koşusu için geri sayıma başlayın. Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Drakensberg Sıradağları, sizi 220 kilometrelik parkuruyla güzel, masalsı ve bir o kadar da zorlayıcı bir koşuya davet ediyor.

3- Buzullar Arasında Bir Koşu Parkuru: Uluslararası Patagonya Maratonu- Şili

Belki bir ultra maraton değil ama sert rüzgarlar, buzul soğukları ve karlı koşu parkurları, Uluslararası Patagonya Maratonu’ndaki yerinizi almak için oldukça yeterli sebepler olabilir. El değmemiş bir coğrafyada, karlı tepeler ve buzul gölleri arasında geçen bu zorlu maraton boyunca Torres del Paine Ulusal Parkı’nın muhteşem manzarası size eşlik ediyor. Yolun sonunda ise koşucuları, 3.000 metre yükseklikteki Almirante Nieto Dağı bekliyor. Güney Şili’de, vahşi doğanın kucağındaki maraton bitip de eve döndüğünüzde ise yakın rakiplerinizden bir adım önde olmanın hazzını yaşamanız kaçınılmaz.

4- Avrupa’nın En Sevdiği Parkur Koşusu: Aiguille du Midi-Chamonix- Fransız Alpleri

Alp Dağları denilince tüm dünyanın aklına snowboard ve kayak tatilleri geliyor diye düşünüyorsanız, içinizdeki koşu tutkusu Mont Blanc üzerinden geçen 166 kilometrelik dağ yoluna bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayabilir. Avrupa’da yaşayanlar için en sevilen koşu parkurlarından biri olan rota, Alpler’in muhteşem manzarasında kendi temponuzu tutturabileceğiniz en ideal yerlerden biri.

5- Amerika’daki En Zorlu Koşu Parkuru: Hardrock Endurance Run 100- Colarado

Güney Colarado bölgesinde, tırmanış ve koşu parkularını içeren bu arazi, Amerika’nın en zorlu dayanıklılık koşusuna ev sahipliği yapıyor. Ortalama 3.500 metre yükseklikte, fırtınaya yakalanma ihtimaliyle, kaygan zeminin yarattığı risklerle ve sert rüzgar gibi doğal koşullarla mücadele edebileceğiniz parkurda dayanıklılığınızı, hayatta kalma içgüdünüzü ve yön bulma becerinizi test etmeniz gerekebilir. Hardrock Yüz Mil Dayanıklılık Koşusu’nun yapıldığı bu vahşi doğa alanında sizi bir de 10.000 metrelik bir tırmanış etabı bekliyor.

6- Kuzeyde Gerçek Bir Meydan Okuma: Eiger Dağı- İsviçre

Dağcılık, tırmanış ve koşuyla ilgilenen her sporcunun hayalinde mutlaka Eiger Dağı ve onun eşsiz vadi manzarasında bir mücadele vardır. Kuzey’de olma hissini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bu parkur, en deneyimli koşucular için bile bir meydan okuma niteliği taşıyor. 101 kilometreyi 6700 metre yükseklikte aşarken, motivasyonunuzu sağlayan şey, panoramik vadi manzarasına duyacağınız hayranlık olabilir. Eiger Dağı’ndaki bu parkur başlangıçta, E51 yolundan Schynige Platosu’na uzanıyor. Ardından tepelerin nefes kesen manzarasına ulaşmak için 2680 metredeki Faulhorn’a zorlu bir tırmanış başlıyor. E16 yolundaki parkur ise yeni başlayanlara, hızlı ve zevkli bir tempo koşusu yapma imkanı tanıyor.

7- Amazonlar’ın Ekstrem Beşlisi: Manu Milli Parkı- Peru

Vahşi doğanın kucağında bir koşuya çıktıysanız, doğal yaşamın ev sahipleriyle karşılaşmaya, bulutlarla kaplı dağlarda sisli vadilerle, yoğun orman çalılıklarıyla mücadeleye ve çok daha fazlasına hazır olun. Amazon Ormanları’nda bulunan Manu Milli Parkı’nda sizi 5 etaptan oluşan, doğayla başbaşa kalabileceğiniz koşu parkurları bekliyor. Toplamda 230 kilometre uzunluğundaki bu parkurda koşucuları zorlayan en önemli faktör, bazı bölgelerde %100’e varan nem seviyesi. Yolun sonundaki büyük ödül ise nehirleri, sık ağaçları ve ekstrem hava olaylarını aşmanın zevki oluyor.

8- Bu Yarışta Herkes Kazanıyor: Tor des Geants- İtalya

Dünyada uzun mesafe koşusunu bireysel koşu stili ile buluşturan ilk ve tek parkur, Courmayeur’dan başlayıp olağanüstü güzellikteki Aosta Vadisi’nde noktalanıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen koşucuların katıldığı Tor des Geants yarışı ise 330 kilometre uzunluğundaki koşuda, sporculara serbest hızda koşmanın yanı sıra mola noktalarında dinlenme ve uyuma imkanı tanıyor. Yaklaşık 150 saatte bitirilmesi öngörülen bu yarışa katılmak, bitiş çizgisine ulaşırken size Alpler’in dört dağ zirvesine, Four-Thousanders, Gran Paradiso Natural Park ve The Mont Avic Regional Park bölgelerine ayak basma fırsatı sunuyor.

9- Dünyanın En Yüksek Koşu Parkuru: Everest- Nepal

Fiziksel ve zihinsel zorlanmanın uçlarında gezinen, 42 kilometre 195 metre uzunluğundaki standart  maraton mesafesinden daha uzun olan bu ultra maraton, dünyanın en yüksek dağı Everest’te kadife dokulu karlar, küçük tapınaklar, dağ ve doğa manzarası eşliğinde koşuluyor. Büyüleyici manzaralar arasındaki  parkurda profesyonel ve amatör koşucuları, 42 kilometrelik tam maraton ve 21 kilometrelik yarı maraton mücadelesi bekliyor.

10- Dünyanın En Zor Koşusu Sizi Efsaneler Arasına Taşıyacak: Spartathlon- Atina

Dünyanın en zorlu ve prestijli mega maratonlarından biri olan Spartathlon yarışının yapıldığı parkur, Atina’dan Sparta’ya uzanan, koşucular için mental ve fiziksel olarak gerçek bir güç testi anlamına gelen bir mücadeleye işaret ediyor. 246 kilometrelik bu özel parkurda koşma keyfini, özel bir yarış içinde yer alarak hissetmek isterseniz siz de Spartathlon‘a katılın ve bitiş çizgisine ulaşmak için yalnızca 36 saatiniz olduğunu unutmayın. Mola mı? 1983 yılından bu yana yapılan ve katılımcıların sadece %40’ının tamamlayabildiği bu yarışta asla durmak yok.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account