Kışın yaz tatili yaşayabileceğiniz ülkeler

Kışın yaz tatili yaşayabileceğiniz ülkeler

Yazı: Ferdi Gürcü

Yaz ve tatlı bahardan sonra bizi neyin beklediğini biliyoruz. Dört mevsimi de yaşayan bizler için yapabileceğimiz kış faaliyetlerinin heyecanına kapılmamak elde değil. Peki hayali çizgi ekvatorun güneyinde neler oluyor? Dört mevsim yaz yaşayan ülkeler var da kışın da kemiklerini ısıtmak isteyenler yok mu? Bu yazı onlar için.

Birbirinden farklı kültürler, renkler, yapılar, maviler, lezzetler ve doğa… Hem de yağmur kara dönerken gittiğimizde bizi bekleyen sarı sıcak bir güneşin altında. İşte kışın yaz tatili nerede yapılır sorusunun cevapları…

Herkesi meraklandıran ada: Küba

Yıllarca özgürlüğü için mücadele eden halk devrim ateşini burada yaktı. Renklerine göre yargılanmayan insanlar burada yaşıyor. Dünyada ırkçılığın olmadığı tek ülke olarak gösterilen Küba Cumhuriyeti’nin nüfusunu İspanyol göçmenler, Afro Kübalılar, Çinliler ve Afrika kökenliler oluşturuyor. Resmi dili İspanyolca olsa da turizm bölgelerinde İngilizce konuşan yerli halk mevcut. Karayipler de bulunan bu ada UNESCO’ya göre Dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi. Ocak ve mayıs ayları arasında ucuzlayan fiyatları ve artan konaklama imkanları ile ziyaret için oldukça uygun.

Para birimi olarak Peso’ları var ama turistler Converible Peso dedikleri para birimini kullanıyor. Küba’da hiç banka yok (tıpkı reklam panoları gibi) ve ambargo nedeniyle ABD kartları kullanım dışı. Tek yıldızlı bayrak, Kraliyet Palmiyesi, Bayama marşı, trogon kuşu, maripse (yerel yasemin) ülkenin ulusal sembolleri. Ekonominin %90’ı devlet kontrolünde. Türkiye’den aktarmalı uçuşla başkent Havana’daki Jose Marti Havalimanı’na ulaşım mümkün. Ülke içi ulaşımı fazla düşünmenize gerek yok. Çünkü devlet araçları otostopçuları almak zorunda. Ulaşımdan bahsederken klasik Amerikan arabalarının çokluğu sizi şaşırtmasın.

Havana’da sizi rengarenk evler ve her yerde sizi karşılayan doğal sanat örtüsü canlı müzik grupları bulunuyor. Müzik ve dans içininize işleyecek. Nasıl işlemesin? Rumba, salsa, cha cha cha, bolero buradan dünyaya yayıldı. Festival ve etkinliklerin kalbi Devrim Meydanı. Bale festivali, film festivali Havana’da yapılıyor. Havana Karnavalında renkli yürüyüşler ve gece gündüz süren eğlence içleri kıpır kıpır eden cinsten. Gece hayatı oldukça haraketli olan Küba’nın insanları sıcakkanlı, misafirperver ve iletişime açık. İnsanlar kapılarının önünde ya da pencerelerde oturuyor. Özel sektörün ülkeye girmesiyle konaklama ve tatil imkanları her geçen gün gelişiyor.

Beyzbol ülkede milli spor ve çok başarılı beyzbol sporcuları var. Ada da su sporları da yaygın. Sonu gelmeyen kumsallarda palmiye ağaçları sizi izlerken yüzme, jet ski, dalış, sörf ve su kayağı heyecanını yaşayabilirsiniz. İyi bir haber daha… Sakatlandığınızda endişelenmeyin. Çünkü en iyi doktorlar ve en iyi sağlık eğitimi Küba’da. Okur yazarlık oranı da hayli yüksek. Hatta puro fabrikalarındaki şefler işçilere her gün kitap ve gazete okumak zorunda. Televizyon açıldığında ise Güney Kore dizilerinin popüleritesini görmek mümkün.

Küba’da boğazınızın kuruma şansı yok. Çünkü kokteyl cennetindesiniz. Her yemekte kokteyl içip yemekten sonra kahve içmek halkın rutini. Yemekte de sizi ızgara et yanında lahana, avakado, kızarmış muz, haşlanmış patates, siyah fasulyeli pilav bekliyor. Rom ve biranın zaten sonu yok.

Havana’daki alışveriş merkezinde ve dükkanlarda yanınızda getirmek isteyeceğiniz puro, rom, kahve, takı, parfüm ve çeşit çeşit saatler mevcut. El işi tahta oyma ürünler eşi bulunmaz cinsten.

Özgür ülke Tayland

Binlerce yıllık tarihine yakışır şekilde Avrupa’nın sömürgeleştiremediği tek Güneydoğu Asya ülkesi Siyam, yani yeni adıyla Tayland. Tay dilinde ülkenin ismi “özgür ülke” demek.  Esmer tenin fakirlikle özleştiği tropikal iklimin insanları anayasal monarşiyle yönetiliyor. Hükümdarlarına büyük sevgi besleyen halkın büyük çoğunluğu Budist. Budizm yüzyıllar boyu toplumun şekillenmesinde büyük rol oynamış. Anayasada dinle ilgili bir madde olmasa da kral Budist olmak zorunda.

Kışın nereye tatile gitmeli diye düşünmeyin. Muson yağmurlarının uğramadığı Kasım ve Şubat ayları arasında ortalama otuz derece sıcaklıkta bu sıcak insanların topraklarını gezebilirsiniz. Ülkenin en kalabalık ve gelişmiş şehri başkent Bangkok’a direk uçuşlar var. Ziyaretçi trafiğini eksiksiz karşılayan konaklama imkanları mevcut. Güneydoğu Asya’nın en çok turist çeken bu bölgesinin insanlarında hiçbir yerde göremeyeceğiniz hoşgörü ve samimiyet var. Turistlere karşı oldukça açıklar. Ziyaretçilerin neden fazlasıyla memnun ayrıldığını biraz anlamış olmalısız. Tokalaşmak yerine wai adında milli selamlaşmalarını kullanıyorlar. Ellerini göğüs hizasında  birleştirip başlarını hafifçe eğerek sizleri selamlarlar. Kreng Jai felsefesini (kısaca anlayışlı olmak diyebiliriz) özümsemiş bu ülkede LGBTİ+ üyeler bir hayli fazla. Birazcık yüksek sesle konuşmayı sevdikleri söylenebilir. Birbiri ardına sıralanmış  mor, mavi, fıstık yeşili evleri ve hatta bankaları halkın canlı renklere olan aşkının kanıtı.

Tay boksu olan savuma sanatı Muay Thai ülkenin dünyaya kazandırdığı spor. Fotoğrafçılıksa bambaşka bir boyutta. Haberiniz olmadan çektikleri karelerinizi anahtarlıklarda, magnetlerde ya da bardak altlığı olarak görebilirsiniz. Birçok hediye ve anıyla ayrılacağanızın garantisini verebilirim. Alışverişe ve yemeğe önem veren bu Asya köşesinde rengarenk maskeler, Buda heykelleri, ahşap oyma eşyalar heryerde karşınıza çıkacak. Tayland ipeği de çok güzel hediyelik eşya olabilir.

Tayland’ın zengin lezzetleri haritadaki sınırlarını aşmış, komşu ülkelerde de kabul görmüş durumda. Dört ana unsur acı, tatlı, ekşi ve tuzlu lezzetlerin dengeli olduğu tabaklarda çorba, et, salata, pirinç, deniz ürünleri, sarımsak, limon ve bolca baharat bulmak mümkün. Sokak lezzetleri o kadar yaygın ve ucuz ki evlerin çoğunda mutfak bulunmuyor. Sokak yemekleri dışında lüks restoranları da dikkat çekici. Alışık olmadığınız tropikal meyvelerle karşılaştığınızda mutlaka deneyin. Midenize güveniyorsanız yerli halkın çokça tükettiği böcekler tezgahlarda satılmakta. Acılı ekşili Tom Yum Goong çorbaları, farklı erişteleri Phat Thai, yeşil körili tavukaları Kaeng Khiao Wan Kai geleneksel ve ziyaretçilerce beğenilen yemekleri.

Tayland gece ve eğlence hayatı sınır tanımıyor. Asya’nın enfes masajları sizi başka boyutlara götürecek. Bazı barlarda erkekler tuvaletinde ücretli masaj imkanlarının olması masajın ülkede ne denli yaygın olduğunun göstergesi. Seks turizmiyle de ülke çokça gündeme gelmekte, ziyaretçilere farklı imkanlar tanımakta. Bir Asya ülkesinden bahsediyorsak festivallerden bahsetmemek olmaz. Yeni yıl kutlamaları Nisan ayında Songkran Festivali adı altında yapılıyor. İnsanların birbirlerini ıslattığı bu festivalde kuru kimse kalmıyor. Maymunlara meyvelerle açık büfe sundukları festivalleri, çocuklar için bayramları, roket festivali, uçurtma festivali, hayalet festivali… Hepsi rengarenk; caddelerce, meydanlarca, tapınaklara sığmayan festivaller. En üne kavuşmuş festivalleri Kasım ayında kutlanan Loi Krothong festivalinde kötü ruhları kovmak için gökyüzünü dilek fenerleriyle dolduruyorlar. Yine aynı ayda Yi Peng Fener Festivali, Chiang Mai’de düzenlenir. Adından da anlaşılacağı gibi her yer fenerlerle süslenir, dilek balonları yakılır. Kutlama yapmayı bilen beyaz güneylilerin vejeteryanlar ve eski Kralları için  festivalleri de var. Bufolo ve yat yarışları dışında devasa mumları sergiledikleri törenleri dikkat çekici.

Harikulade doğası, bahçe bahçe çiçekleri, yağmur ormanları, tam bin beşyüz çeşit orkidesi, çeşit çeşit canlıları, gecenin bitmediği canlı ve bembeyaz ince kumsalları, berrak denizi ve soğuğa geçit vermeyen güneşiyle kışın yaz tatili için her türlü şartı yerine getiriyor. Tabi ki sahilde de masaj sizi bırakmayacak. Turizm odaklı Tayland’ta para birimi olarak Baht kullansalar da dövizle alışveriş yapabilir ve paranızı çok rahatlıkla Tayland Bahtı’na çevirebilirsiniz. Bu arada Tayland parasına basmak anayasal suç. Gezilecek yerler listesinde muhteşem mimarileriyle büyüleyen tapınaklardan bahsetmemek olmaz. Budist tapınaklarının adı Wat. Başta Buda olmak üzere, aslan, muhafız ve yılan heykelleri sıkça kullanılmış. Otantik işlemeleriyle ülkenin heryerine dağılmış Watlar hem şehirle hem de doğayla iç içe. Wat Phra Kaeo, Bangkok’un en eski tapınağı Wat Pho, Wat Arun başkentin en çok ziyaret edilen ünlü tapınakları.

Seyşeller Cumhuriyeti

Hint Okyanusu’nda yekpare olmayan bir ülke. Yüz on beşin üzerinde herbiri eşsiz olan ada, bolca deniz ve güneş, o güneşle ve tuzla  parıldayıp yükselen mercan kayalıkları… Doğa o kadar iyi korunuyor ki ülkenin ana gelir kaynağı turizm için yapılacak yatırımlara bile doğal yaşam koruyucuları onay veriyor. Yılda maksimum yüz elli bin turist ağırlamasına rağmen turizmden elde ettiği gelir çok fazla. Konaklama ve eğlence imkanlarıysa bir hayli gelişmiş.

Portekizlilerin keşfettiği topraklarda sırasıyla Fransızlar ve İngilizler hüküm sürdü. Şimdi özgür ola Seyşeller halkı Creoller’den oluşuyor. Creoller Fransız, İngiliz, Fransız, Asya ve Afrika melezi bir topluluk. İngilizce ve Fransızca resmi dil ama Creole dili adında Fransızca’nın değişik bir versiyonu da halk tarafından konuşuluyor.  Büyük çoğunluğu Katolik olmasına rağmen toplumun köklerindeki farklılıklar inançlarına da yansımış olacak ki ülkede Müslümanlar, Hindular, Protestanlar da var. Şeyşeller Rupisi kullanılan ülke de ekonominin diğer dayanakları tarım ve deniz ürünleri ihracatı.

Ilık tropikal iklimin hüküm sürdüğü adaları ziyaret için Haziran ve Kasım ayları arasındaki süre oldukça ideal. Türkiye’den Dubai üzeri aktarmalı uçuşla başkent Viktoria’ya ulaşım sağlanmakta. Sakin ve huzurlu ülkenin insanlarındaki güleryüz, samimiyet ve keyifli halleri özenilecek durumda. Doğasının renk çeşitliliğine yakışır şekilde yaşam ve gece hayatı da oldukça renkli. Başkentte ve en büyük ada Mahe de barlar, gece kulüpleri restoranlar ve eğlence içeren tüm mekanlar eşsiz deneyimlere gebe. En ünlü festivalleri Festival Creol oldukça renkli. Ülkenin yerel Sega dansı her yerde rastlanılan bir ritüel.  Nüfusun çoğunun genç olduğu ülkede anaerkil yapı dikkat çekiyor. Kadınların evdeki konumu çok güçlü.

Peki gittiğimiz mekanların menüsünde ve var? Tropikal iklimin sunduğu meyveler ;özellikle ananas , mango , hindistan cevizi ve ekmek ağacı meyvesi yaygın. Ülke doğasının kusursuzluğuna selam niteliğinde taze çiçeklerle süslü tabaklarda deniz ürünleri vazgeçilmez. Yanında pilavla gelen okyanus nimetleri ızgara, buhar, muz yaprağına sarılı, fırında ya da tuzda pişmiş olarak sunulmakta. Kardonnyen balığı özellikle denenmeli. Mercimek, safranlı pilav, körili tavuk, hindistan cevizli köri Seyşeller’in yöresel tatları.

Sahildeki kumlar lekesiz beyazdan, deniz ve gök en kusursuz maviden, içteki ormanlarda ürperten bir muhteşemlik! Kavuşacağınız huzur ve dinginlik sizi değiştirecek, artık başka bir insansınız.

Yeni dünyanın habercisi: Dominik Cumhuriyeti

Kolomb’un çıktığı keşifte ilk ayak bastığı topraklar aynı zamanda kışın nerede yaz tatili yapılır sorusunun cevabı. Karayipler’de Hispanyola Adası’nı Haiti’yle paylaşan Dominik Cumhuriyeti Karayipler’in en önemli turizm bölgesi. İspanyolca konuşan tropikal ülkede sekiz tane uluslararası havalimanı bulunmakta. Plajlar her zaman açık ama Ağustos ve Kasım ayları arasında kasırgalar doğa ananın güç gösterisi olarak kendini gösteriyor.

Küba gibi Dominik’te de beyzbol milli spor ve çok başarılı sporcuları var. Arkadaş canlısı ve her zaman mutlu olan halk eğlenceye oldukça düşkün. Her saat parti bulmak mümkün. Müzik ve dans toplumda vazgeçilmez demirbaş. Ulusal dansları Merengue ve belinizin tangosu Bachata izlemesi de yapması da zevkli danslar. Ekimin üçüncü haftasında Domican Republic Jazz Festivali müzik resitali sunmakta.

Bu turizm cennetinde, özellikle başkent Santo Domingo’da üzere her yerde konaklama ve eğlence mekanları üst kalitede. Kolomb Deniz Fener ziyaret listenizde olmalı.

Dominik’te kahvaltınız mangu, bacon, yeşil muz ve peynir… Öğle yemeğinde ise La Bandera Dominiciana ve Sancocho siz doyuracak. En iyi romlar size yemekte eşlik edecek. Ülkenin özel içeceği Mamajuana ve romları yanınızda götürmek isteyeceksiniz. Dominik’ten alabileceğiniz diğer hediyelik eşyalar ise el yapımı purolar, takılar, kakao ve pastel renkli otantik tablolar olarak sıralayabilirim.

Maldivler

Hint Okyanusu’nda bin ikiyüz küçük adadan oluşan Maldivler “kışın yaz tatili rotası” üzerinde bulunuyor. Başkenti Male olan ülkenin para birimi Rufiyaa. Daire şeklindeki mercan kayalıkları ve beyaz kumdan adalarına atoll diyorlar. Turkuaz denizinde canlı çeşitliliği yüzmek için sayılı ideal adreslerden biri yapıyor Maldivler’i. Çoğunluğu Müslüman olan ülkede şeriat kuralları geçerli. Otellerin bulunduğu resort adalarda bikini giyebilir, içecek bulabilirsiniz. Yerel halkın yaşadığı adalarda bunları yapmak mümkün değil. Gece hayatı yok denilecek seviyede. Turizm ülkesi olması sebebiyle olması gerektiği gibi insanları son derece saygılı. Görülecekler listenizde Mule Aage adlı renkli eski sarayları mutlaka olmalı. Mimarisi bize yabancı olan camiilerini ziyaret edebilirsiniz.

Barbados

Kışın nereye tatile gitmeli sorusunun listemizdeki son cevabı ise Barbados. Karayiplerdeki bağımsız ülkenin yüzyıllar boyu ana geçim kaynağı şeker kamışı iken artık devreye turizm girdi. İspanyolların keşfettiği adada İngilizler kalıcı olmuş. Resm kışın nereye tatile gitmeli dili İngilizce ama yerel halktan Baja dilini de duymak mümkün. Etnik ve kültürel farklılıklar taşısada nüfusun %95’i Katolik ve Anglikon Kiliselerine bağlı Hristiyan. Listedeki diğer ülkelere göre halkın yaşam standartı yüksek.

Kışın yaz tatili yapabileceğiniz ülke Barbados. Ilık ve tatlı tropikal iklime sahip Barbados’ta uzun beyaz kumsalları, göz alabildiğince uzanan şeker kamışı çiftliklerini, farklı hayvan türlerini (hatta yeşil maymunları) görmek için en ideal aylar yağmursuz geçen Aralık-Mayıs ayları. Konaklama ve eğlence zenginliği kışın yaz tatili için her türlü imkanı sağlıyor. Crop Over Barbados’un en büyük ve gösterişli festivali. Şeker kamışı çiftçileri ürünlerini sergilerken, çiftçilere yemek ve müzik eşlik ediyor. Batı Hint Okyanusu’nun en eski yüksekokulu Codrington Koleji Barbados’ta.

Mutfakta Hint, İngiliz ve Afrika esintileri kaeşımıza çıkıyor. Baharat ve otlar marinasyonda bolca kullanılıyor. En meşhur yemekleri acılı gravy soslu Cou-Cou ve kızartılmış uçan balık. Izgara hindi kanadı ülkeye has bir lezzet.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account