Kışın enerjisini yakalayacağınız şehir Tokyo

Kışın enerjisini yakalayacağınız şehir Tokyo

Denizin, kumun, güneşin ve plajlardaki eğlencenin ideal mevsimi yaz ayları geride kaldı. Bazı seyahatseverler, kış gecelerinin büyüleyen sıcaklığına doğru rotalarını şimdiden belirlemeye başladılar. Artık önümüzdeki aylarda Noel pazarları, kar festivalleri ve Yeni Yıl kutlamalarının yapılacağı destinasyonlar bizi bekliyor. Kış aylarının enerjisini yakalayacağınız sayısız yerlerden birisi de Japonya’nın başkenti olabilir.

Kış mevsiminde göz alıcı bir güzelliğe bürünen Tokyo, özellikle Noel etkinliklerinde geceleri ışıl ışıl sokaklarda akacağınız bir şehir haline gelir.  Kendi kültürüne has üslupla dekore edilmiş ışıklar, karmaşanın içindeki düzeni yansıtan tasarım,  gelenek ve çağdaşlığın harika bir uyum sağlayabileceğini gösterir. Bir Tokyo seyahatinde yapabilecekleriniz arasında; termal tesislere gitmekten kış festivallerine, Uzak Doğu’nun devasa alışveriş merkezlerine gitmekten karaoke kulüplerinde performans sergilemeye kadar birçok etkinlik bulunmaktadır. Uzak Doğu seferinizde keşfe çıkabileceğiniz bazı yerler şöyledir:

Fuji Dağı

yoldasin-fuji

Japonya’nın çekim merkezlerinden biri olan 3 bin 766 metre yüksekliğe sahip Fuji Dağı, ülkenin en yüksek dağıdır. Tepesini yaz kış karlı göreceğiniz dağ, 3 yüz yıl öncesine kadar aktif bir yanardağmış. Hava kapalı değilken Tokyo şehir merkezinden de görebileceğiniz dağ, Japon halkı tarafından eski çağlardan günümüze kadar kutsal bir dağ olarak kabul ediliyor. 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Fuji Dağı, kendisi başta olmak üzere etrafındaki göller ve çeşitli doğa oluşumlarıyla eşsiz bir manzara sunuyor. Uzun bir yürüyüş yapacağınız bu bölgede, kapak resimlerinizi süsleyecek kareler sizi bekliyor.


Shibuya

yoldasin-shibuya

Başkent Tokyo’nun gökdelenlerle dolu semti Shibuya, dünyada kalabalık olmasıyla biliniyor. Bazı Hollywood filmlerinde Tokyo sahnelerine çok kez mekan olmuş bu kentte, adım başı bir gökdelen dikilmiş. Tokyo’nun en yoğun tren istasyonu olan Shibuya İstasyonu; istasyon görevlileri tarafından yolcuların trene binmesine yardımcı olduğu sahneleri, hayretler içinde izlediğimiz yerdir. Bu semtin en önemli hikayesi ise Haçiko’nun sadakatidir. 1924 yılında Tokyo Üniversitesi profesörü Dr. Hidesabura Ueno sokakta yavru bir köpek bulur ve adını da Haçiko koyar. Köpek büyür ve sahibine metro istasyonuna kadar eşlik etmeye başlar. Metro’ya asla girmez, sahibini uğurladıktan sonra eve geri döner. Bir gün profesör, köpeğin kendisini iş dönüşünde beklediğini görür. Haçiko, sahibinin geliş gidiş saatlerini iyice öğrenmiştir. Bir yıl boyunca böyle sürüp giden arkadaşlık, bir akşamüstü profesörün metro çıkışından görünmemesiyle sekteye uğrar. Profesör hayatını kaybetmiştir. Henüz 2 yaşında olan Haçiko ise tam 9 yıl sahibini inançla aynı yerde ve aynı saatte metro çıkışında bekler.  Haçiko, 8 Mart 1935’te metro kapısında beklerken öldü. Japonlar, Shibuya istasyonuna köpeğin heykelini diktiler. Sadakat sembolü olan Haçiko, 2. Dünya Savaşı esnasında yok olan heykeli tekrar dikildi. Bugün birçok hayvansever bu heykeli ziyarete gitmektedir.


Tokyo Ulusal Müzesi

yoldasin-tokyo-ulusal-müze

Ueno Parkı’nda yer alan ve 1872 yılında kurulan müze, Japonya’nın ilk sanat müzesidir. Japon kültürüne ait eserlerin olduğu müzede, kılıçlardan heykellere, resimlerden halılara Japon sanatının inceliklerini gözlemleyebiliyorsunuz. Eğer Uzakdoğu filmlerinin veya dövüş sanatları hayranıysanız, burası sizin için müzenin ötesinde bir mekan olacaktır.


Sapporo Kar Festivali

yoldasin-sappora-kar-festivali

Japonya’da her sene düzenlenen geleneksel kar festivali, şubat ayında yedi gün boyunca sürmektedir. Kara ve buza farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak festival, bu sene 5-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecektir. Odori Park, Susukino ve Tsudome festivalin yoğun yaşandığı ana noktalardır. Buzdan heykeller göreceksiniz denildiğinde aklınıza sadece insan veya hayvan figürleri gelmesin, buzdan kaleler, gökdelenler, arabalar, şehirler ve hatta ülkelerin inşa edilebileceğini hayal edin ama yaratıcılığın ve estetiğin baş kaygılar olduğunu aklınızın bir kenarına not edin.


Tokyo Hot Springs

yoldasin-tokyo-kaplicalar

Dünyada volkanik aktivitelerin en yoğun ve aktif yaşandığı Japonya’ya gidip doğal bir kaplıcaya gitmemek gezinizi eksik bırakacaktır. Tokyo, dünyanın deprem riski en yüksek şehir, bu durumdan asl endişelenmeyin sadece avantaja çevirmeye çalışın. Çünkü Japonlar deprem için gerekli önlemleri zaten almışlar. Sağlık ve dinlenmek için gideceğiniz tesislerde, Japon kültürünün bir başka yönünü de keşfetme imkanınız olacaktır. Saya no Yu Dokoro, Niwa no Yu, Nagomi no Yu ve Myoujin no Yu bölgede gidebileceğiniz sayısız tesisten birkaçıdır.


Meiji Tapınağı

yoldasin-meiji-tapinagi-tokyo

Shibuya bölgesinde Yoyogi Park’ta yer alan tapınak, İmparator Meiji ve eşi Shoken için yapılmıştır. Japonya’yı modern hale getiren İmparator Meiji, 1912 yılında hayatını kaybetmiş ve ölümünden iki yıl sonra inşa edilen Meiji Tapınağı, Japonlar için imparatorlarının ruhunun hala yaşadığını ifade ediyor. Tapınağı ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi Yoyogi Park’ı da ücretsiz gezebilirsiniz. Metropolün ortasında yüz binlerce metrekarelik bir alana yayılmış bu ormanda, dünyanın farklı bölgelerinden getirilen 250’ye yakın ağaç türü bulunmaktadır.


Tokyo Kulesi

yoldasin-tokyo-kulesi

Tokyo şehir merkezinde bulunan Tokyo Kulesi, 333 metre yüksekliğe sahiptir. Paris’teki Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan kule, Japonya’daki en yüksek ikinci kuledir. 1958 yılında Eyfel Kulesi’nden esinlenerek yapılan kule, Japonya’nın yeniden doğuşunu simgelemektedir. Kulenin altında müzeler, restorantlar ve mağazalar bulunmaktadır. Her yıl 150 milyonun üzerinde turistin kuleyi ziyarete geldiği tahmin edilmektedir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account