Kış, en çok Kayseri’ye yakışıyor…

Kış, en çok Kayseri’ye yakışıyor…

Yazı: Mine Özdemir

Geçmişten günümüze ticaretin merkezi olan Kayseri, tarihi önemi kadar Erciyes Kayak Merkezi ile kış turizminin de popüler adresleri arasında. Kapadokya’ya 50 dakika mesafede olmasıyla avantajlı konumda bulunan kentte hem kayak yapmanın hem de balonla uçmanın keyfini bir arada çıkarabilirsiniz…

Anadolu’da pek çok uygarlığa beşiklik etmiş, Tarihi Milattan Önce’ye (M.Ö.) uzanan Kayseri, günümüzde gelişmiş sanayi ve ticaretin yanı sıra tarihi yapıları, kültürel dokusu, çevresindeki doğal güzellikleri, bitki örtüsü, yaban hayatı ve lezzetleriyle gezginlere yola çıkmak için birçok neden sunuyor. İmparator şehri anlamına gelen Kayseri, adından da anlaşılacağı üzere her dönem Anadolu’nun öncü şehri oldu. Merkeze 24 kilometre uzaklıktaki, kentin tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Ören Yeri bu kentte bulunuyor. Hititler’in Anadolu’da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve onu saran Karum’dan oluşan Kültepe’de yönetim binalarının, dini yapıların, ev, dükkân ve atölyelerin kalıntıları görülebiliyor. Kültepe, Anadolu’daki ilk yazılı tabletleri barındırması ve dünyanın ilk organize ticaret merkezi olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Tarihe meydan okuyor

Kayseri geçmişten günümüze ulaşan kaleleri, camileri, medreseleri, çarşıları, türbeleri, saat kulesiyle adeta tarihe meydan okuyor. Kentin merkezinde yer alan Kayseri Kalesi ve Surları çevresinde konuşlanan tarihi eserleri bir arada görmek mümkün. Şehirle bütünleşen bir görüntü sergileyen kale, 3. yüzyılda Roma İmparatoru III. Gordianus Dönemi’nde inşa edildi. I. Alaeddin Keykubat zamanında bugünkü şeklini alan kalenin, Karamanoğulları ve Osmanlılar tarafından iç ve dış cepheleri tamir edildi. Kalenin dış surlarının az bir bölümü ve iç surların önemli bir bölümü günümüze kadar ulaşmış durumda. Kalenin hemen yanında Kayseri’nin ünlü çarşıları bulunuyor. Kazancılar Çarşısı ve Kapalı Çarşı, şehrin ticaret noktası olarak öne çıkıyor. Pastırma, sucuktan bakır eşyalara kadar birçok ürünün satıldığı bu çarşıları turlarken kendinizi bir labirentte gibi hissedebilirsiniz.

Mimar Sinan’dan yadigâr

Cumhuriyet Meydanı’na doğru yöneldiğinizde ise bütün ihtişamıyla Bürüngüz Cami karşınıza çıkıyor. Refik Bürüngüz tarafından 1977’de inşa edilen bu cami, Kayseri’nin en büyük camilerinden biri. Kayseri’nin yollarını adımlarken karşınıza birçok caminin çıktığını göreceksiniz. Bu camilerden en önemlisi olan Kurşunlu Cami, Mimar Sinan’ın memleketi Kayseri’de ayakta kalan tek eseri. Asıl adı Hacı Ahmet Paşa Camisi olan yapı, 1573’te inşa edildi ve mermer giriş kapısıyla dikkat çekiyor. Diğer görülmesi gereken camiler ise Danişmentli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından 1134-1143 yıllarında yaptırıldığı düşünülen Selçuklu Dönemi yapısı Ulucami ve 1238’de I. Alaaddin Keykubat’ın eşi Mahperi Hunat Hatun’un yaptırdığı Hunat Hatun Külliyesi.

Şirin Saat Kulesi

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Kayseri Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in emriyle 1906’da Tavlusunlu Salih Usta’ya yaptırıldı. 15 metre yükseklikteki kuleye helezon merdivenlerle çıkılıyor. Kulenin dört tarafında saat bulunuyor. Avrupa şehirlerindeki saat kulelerini andıran, kesme taştan inşa edilen bu özel yapı da şehir manzarasını güzelleştiren bir eser.
Yolun diğer tarafında ise Sahabiye Medresesi’nin geometrik şekilli işçiliği, dış kenarlarındaki zikzaklı süslemeleriyle dikkat çeken kapısı, içeri buyur ediyor. Merakla kafanızı kapının içine uzattığınızda ise medresenin açık avlusundaki huzurlu atmosferle baş başa kalıyorsunuz. Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1267’de çeşme ve mescitle yaptırılan medresenin yapı grubuna ait mescit yıkılmış, Kayseri’nin en eski çeşmesi olan Sahabiye Çeşmesi ise yerinden sökülerek yapının giriş cephesinin doğusuna taşınmış. Medrese günümüzde Büyükşehir Belediyesi’nin halka açık tesisi olarak kullanılıyor.

Kültürlerin buluştuğu nokta

Kayseri 1 günde gezilip görülebilecek bir şehir değil. Şehri ve çevresini keşfetmek için 4-5 gününüzü ayırmalısınız. Kayseri’ye gelmişken Erciyes Dağı’nın eteğinde kurulu Talas ilçesine mutlaka uğrayın. Rum, Ermeni ve Türklerin bir arada yaşadığı ilçenin daracık sokaklarında yürürken karşınıza, Rum ve Ermeniler’den kalma birçok taş ev çıkıyor. İlçede mutlaka görülmesi gereken yapıların başında Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi geliyor. Talas’ta 1887’de tüccar bir Rum ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve asıl adı Diyamandi olan Yaman Dede, 55 yaşında ismini Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu olarak değiştirerek Müslüman oldu. 3 Mayıs 1962’de vefat eden Yaman Dede’nin arkasında bıraktığı konak ise bugün Kültür ve Sanat Evi olarak ziyaretçilere açık. Talas’ı adımlarken, kendinize bir zaman yaratıp, şirin kafelerinden birinde duraklamayı ve Türk kahvesi içmeyi unutmayın!

Doğası cennet gibi

Tarihi yapıları kadar doğal güzellikleriyle de adından söz ettiren Kayseri’de yolunuzu mutlaka Kapuzbaşı Şelaleleri’ne düşürün. 128 metre yüksekliğe sahip Victoria Şelaleleri’nin ardından dünyanın ikinci büyük şelalesi olan Kapuzbaşı, 76 metreden akmakta.Dağ esintili temiz havası, suyu ve toprağıyla canlıların yaşam alanı olan Kayseri’de ayrıca Sultan Sazlığı Kuş Cenneti bulunuyor. Dünyanın en büyük 5. kuş merkezi olan Sultan Sazlığı, Erciyes’in 70 kilometre uzağında yer alıyor.

Lezzet şöleni

Zengin bir mutfağa sahip olan Kayseri’de bamya çorbası, tadı ve görünümüyle lazanyaya benzeyen yağlama, etli pide cıvıklı, Kayseri mantısı, nevzine tatlısı ve gilaburu suyunun tadına mutlaka bakın. Pastırmanın ana vatanı Kayseri’de yağlı ve yağsız birçok pastırma çeşidinden tatmak mümkün. Şehirde etin yağlı kısmından elde edilen tütünlük adı verilen pastırma sevilerek tüketiliyor. Ancak başka şehirlerden gelenler yağsız pastırmayı tercih ediyor.

Erciyes’te kayak Kapadokya’da balon keyfi

Torosların kuzeydoğu uzantısı olan Aladağlar’ın en yüksek noktası Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulu Kayseri, kış turizminde sayılı adreslerden biri. 3916 metreye ulaşan zirvesiyle İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes Dağı’nda, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan Kayseri Erciyes A.Ş. yönetiminde, dünya standartlarında bir kayak merkezi bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan otellerden merkeze düzenli ulaşım mümkün, yol 20 dakika sürüyor. İster kayak ekipmanlarını kiralayarak ister kendi ekipmanlarınızla merkeze gelerek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Toz kar türünün bulunduğu merkeze, Develi, Tekir, Hisarcık ve Hacılar olmak üzere dört kapıdan giriş yapılıyor. Merkezde toplam uzunluğu 120 kilometreyi bulan 34 pist ve 14 mekanik tesis var. Snowboard, snowkit, kar motorları ve kızaklar için ayrı ayrı pistler mevcut. Saatte 26 bin 750 kişi taşıma kapasitesiyle hizmet veren mekanik tesislerle Erciyes üzerindeki birçok noktadan benzersiz bir manzara seyretme fırsatı da yakalanabiliyor. Merkezde kayak için bilet fiyatları 13 yaş ve üzeri için 1 ve 500 çıkış arasında 15 TL ile 1250 TL aralığında değişiyor. Erciyes’te kar yağmasada 7/24 saat suni karlama var. Rusya, Ukrayna ve Polonya’dan çok sayıda turist çeken Kayseri, kış turizminin yanı sıra Kapadokya’ya 50 dakikada ulaşım mesafesiyle de avantajlı bir konuma sahip.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account