Kıbrıs’ta nereden ne alışverişi yapabilirsiniz?

Kıbrıs’ta nereden ne alışverişi yapabilirsiniz?

Mağazalarında hiçbir eksik bulamayacağınız Kuzey Kıbrıs’ta alışveriş inanılmaz keyifli. Ancak burada büyük uluslararası giyim mağazalarını bulmayı beklemeyin. Alışveriş hala küçük esnaftan yapılıyor. Kıbrıs’ta yerel üretimin yanı sıra çok sayıda ithal marka da bulabilirsiniz. Eski mahalleleri dolaşarak 50 yıldan eski dükkanları gezmek size biraz nostalji yaşatacaktır.

Pazarlar ve süpermarketler, bölgenin yerel yaşam ve kültürüne açılan bir kapıdır. Hala büyük şehirlerde ara sokaklardaki ayakkabı tamircilerinde kemer tadilatı ve terzilerde elbise onarımı yaptırabilir veya yeni elbise siparişi verebilirsiniz.

Oldukça geniş çeşitlilikte ürün ve hizmet bulunan Kıbrıs’ta, halihazırda ünlü ithal markaların yanı sıra yerel süpermarketler de bulunur. Burada ucuz fiyata bol seçenekte şarap ve alkollü içecek temin edebilirsiniz. Örneğin bir şişe brendiyi 1.10 euroya alabilirsiniz. Birçok ürün ve hizmetten yüzde 2-20 arasında değişen oranda KDV alınır. Kuzey Kıbrıs’ta birçok kaliteli mobilya mağazasına da rastlayabilirsiniz.

900_600_2

En iyi dükkanlar Girne ve Lefkoşa’da bulunur. İçki ve sigarayı ucuza bulabilirsiniz ancak gümrük vergisini de kontrol etmeyi unutmayın.

Kuzey Kıbrıs’ta mükemmel sahte tasarım elbiseler bulabilirsiniz. Ancak kalite ve fiyatlar dükkandan dükkana değişiklik gösterir. Kıbrıs’ta son modayı takip eden çok iyi dükkanların yanı sıra inanılmaz çeşitlilikte mükemmel aksesuarlar bulabilirsiniz. Ayrıca çocuklar için birbirinden tatlı, renkli kıyafetler göreceksiniz.

Kıbrıs’ın önemli şehirlerinin merkezinde altın ve gümüş dükkanları yoğunluktadır. Sıra dışı tasarımların yanı sıra fiyatlar da makul. Genellikle tartılarak satılan parçaların bulunduğu çok sayıda kuyumcu dükkanı vardır. Renkli taşlarla kombine edilen parçalar farklı şekil ve boyutlarda müşterilerin beğenisine sunulur.

Kıbrıs’ta dükkanlar seramik, fayans, ipek, yastık örtüleri, eşarplardan oluşan inanılmaz koleksiyonlarla göz doldurur. Zarif görünümlü sepet ürünleri görece pahalı. Kıyafetler için uygun, ağır ve büyük sepetleri Kuzey Lefkoşa ve Edremit köyünde bulabilirsiniz.

Lefkoşa ve Mağusa’da eski bakır ve antika ev eşyaları satan az sayıda dükkan bulunuyor. Ülkede tekstil ve ağırlıklı olarak halının yanı sıra seramik, bakır fenerler ve diğer ev eşyaları da dahil olmak üzere birçok ürün Türkiye’den ithal edilir.

Kuzey Kıbrıs Pazarları

Lefkoşa, Mağusa ve Girne gibi büyük şehirlerde bulunan pazarlarda Türkiye pazarları gibi taze sebze meyve, ucuz kıyafet, ayakkabı, hediyelik eşya tezgahları, el ürünü ve diğer ev malzemeleri satılır. Yerel peynirleri, özellikle hellim peyniri oldukça popüler.

Kuzey Lefkoşa Pazarı

Sarayönü’nden Yeşil Yol’a doğru Girne Caddesi’ni takip edin. Burada Kuzey Lefkoşa’nın ana alışveriş bölgesi olan trafiğe kapalı Arasta Sokağı’na ulaşacaksınız. Ziyaretçiler genellikle kot ağırlıklı kıyafet satın alıyorlar.  Girne Caddesi’nin bir bölümünün adı hala Eski Kadınlar Pazarı olarak geçiyor. Burada kadınlar, yine kadın müşterilerin ilgisini çeken çeşitli tekstil ürünleri ve ev eşyaları satarlar. Arasta, caminin altında yer alan bir yer altı çarşısıdır. Ayrı bir yerdeyse de gelirlerinin bir dini kuruma bağışlandığı pazar anlamına gelir. Bu dini kurum da büyük olasılıkla Selimiye Camisidir (orijinali Roma Katolik Kilisesi Ayasofya). Kiliseye ulaşmak için pazar ve Bedesten’ e (orijinali Bizans kilisesi) varana kadar doğuda Arasta Sokağı’nı takip edin. Bandabulya olarak bilinen Belediye Pazarı, Osmanlı döneminde kentin ana pazarıydı. Hala Türk lezzetlerinin yanı sıra hediyelik eşya, taze sebze ve et için iyi bir yerel market.

Adres: Arasta Sokağı

Hafta içi: 06.00-15.00

Cumartesi: 06.00-13.00

Otobüs terminalinin hemen yanı veya içinde yer alan Girne Belediye Pazarı, her çarşamba açıktır. Otobüs terminali ile Lemar mağazasının arasında bulunan Mağusa Açık Cuma Pazarı ise her cuma açıktır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account