Keşfedilmemiş bir Yunan Adası: Leros

Keşfedilmemiş bir Yunan Adası: Leros

Hediyelik eşyalar gibi rengarenk ama geleneksel mimarideki binaları ve küçük koylarıyla aynı zamanda sakin, sessiz ve sade bir ada Leros.. 1980’li yılların Bodrum’u gibi sıcakkanlı ve güleryüzlü insanları var bu adanın…

Güney Ege denizinde yer alan Leros’a git ve masmavi denizlere at kendini.. Akşamları tavernalarda lezzetli yemekler ye, sohbetler et ve huzura doğru derin yolculuklara dal…

Türkiye’ye 1.5 saat uzaklıkta

Kalimnos’un kuzeyinde, Bodrum Turgutreis’in karşısında yer alan Leros Adası, Türkiye’ye feribotla sadece 1.5 saat uzaklıkta olmasına rağmen henüz Türkler tarafından keşfedilmemiş bir ada olarak biliniyor. Leros’u bilen çok iyi biliyor ancak diğer Yunan Adaları kadar popüler olmaması bu adayı daha da cazip hale getiriyor. Ben de eşim Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ile bu güzel Ege adasını yakından tanıma fırsatı buldum.

Adaya ulaşım nasıl sağlanıyor?

Adaya ulaşım, Bodrum Turgutreis’ten sadece cuma ve pazar günleri direkt olarak sağlanıyor. Bodrum merkezden ise sezon boyunca çarşamba ve perşembe günleri direkt ulaşım imkanı bulunuyor. Bunun dışında Kos’tan aktarma yapılarak da gidilebiliyor. Ancak aktarmalı yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor.

Feribot görünümlü tekneler

Bodrum Turgutreis Marina’nın içinde, maalesef bekleme alanları çok kısıtlı.. Yazın ortasında güneşin altında sıraya girerek bilet check-in yaptırıyorsunuz.

Feribota bindiğinizde ise 70’lerden kalan derme çatma feribot görünümlü tekne insanı şaşırtıyor. Teknenin üst katında da yolcular için oturma alanları var ancak özellikle çoluk çocuk öğlen saatlerinde tekneye binmişseniz üst katta oturma şansınız maalesef hiç yok. Bu nedenle küçücük teknenin içine ‘dolmuş hesabı sığışıp’ 1.5 saat yolculuk etmek zorunda kalıyorsunuz.

Huzur ve sükunet

Adaya ayak bastığınızda ise yolculuktaki tüm sıkıntıları unutup huzur dolu bir havanın içinde adeta kayboluyorsunuz. O sükunet ve huzur insanı öyle bir içine alıyor ki, bir anda bambaşka bir boyutun içine geçiyorsunuz.

Küçük bir ada olan Leros’ta sahil şeridinin toplam uzunluğu 71 kilometre. Girintili çıkıntı coğrafyasıyla dikkat çeken Leros’ta nereye dönerseniz dönün mutlaka bir koy ve plaja rastlıyorsunuz. Adanın her yerinden denize girilmesi ve şezlongların ücretsiz olması çok büyük bir avantaj…

Leros’ta Osmanlı’nın izleri

Leros’un tarihi antik çağlara dayanıyor. Ada, 1500’lü yıllardan itibaren 400 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalıyor. Daha sonra İtalyanlar’ın hakimiyetine geçiyor, son olarak 12 adalar ile birlikte Yunanistan’a katılıyor. Bu nedenle Leros sokaklarında hem Osmanlı hem de İtalya dönemine ait izleri sıkça görüyorsunuz.

Akşam yemeklerinde Türklerle piştiiii

Leros halkı Türkler’i çok seviyor. Adanın geçim kaynağı turizm olduğu için Türkler’e özel ilgi gösteriyorlar. Adayı keşfeden Türkler’in gittikleri mekanlar ise hemen hemen aynı. Feribotta yolculuk ederken gördüğünüz Türkler’in yüzde 99’uyla akşam ve öğlen yemeklerinde karşılaşıyorsunuz. Çünkü herkes aynı restoranlarda yemek yemek istiyor. Bunlar Mylos Fish Restaurant ile Taverna Dimitris O Karaflas.. Burada yemek yemeyenleri ayıplıyorlar edasıyla bu iki restoranı hinca hinç dolduran Türkler, ön masalarda rezervasyon yaptırmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Her iki restoran da güzeldi

Bu arada hakkını yemeyelim. Her iki restoranın yemekleri de manzaraları da enfesti. Yunan adalarının en iyi balık restoranlarından biri olarak lanse edilen Mylos, denizin içinde önünde yel değirmeni olan bir mekana kurulmuş. Mylos, yel değirmeni demekmiş zaten. Aile işletmesi olan restoranda şahane deniz ürünleri yiyorsunuz. Taverna Dimitris O Karaflas da, özellikle Tiripadvisor’da ilk sırada yer alıyor ve çok popüler bir yer olarak biliniyor. Panteli koyunu tepeden gören işletme yemekleri kadar manzarasıyla da övgüyü hak ediyor. Ancak her iki restoranın tamamında Türkler olunca, farklı tatların peşinde koşan bir lezzet avcısı olarak ‘acaba yanlış yerlerde mi geziyorum’ edasına da kapılıyorsunuz ufaktan ufaktan… 

Ulaşım derdi yok

Leros’un küçük bir ada olduğunu anlatmıştık. Adanın kuzeyinden güneyine arabayla yarım saatte gidebiliyorsunuz. Bu nedenle araba kiralamanıza bile gerek yok. Taksi sistemi diğer Yunan adalarındaki gibi zor değil. Hemen hemen her yerden taksi bulabiliyorsunuz. Taksicilerin fiyatı fix 7 Euro… Yürümekten sıkıldığınızda ya da yorulduğunuzda 7 Euro’ya istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Leros’ta nerede denize girilir?

Bu sorunun cevabı çok kolay. İstediğiniz her yerde… Her adım başında elbiselerinizi çıkarıp denize atlayabilirsiniz. Ancak illa bir kumsal olsun isterseniz Panteli ya da Alinda sahiline uğrayabilirsiniz.

Leros’ta gezilecek yerler

Leros’a adımınızı attığınızda hemen her yerden görebileceğiniz tarihi Leros Kalesi sizi karşılıyor. 10. yüzyılda inşa edildiği söylenen bu kale, Platanos’un tepelerinde yer alıyor. Kalenin tepesine tırmanmak için yaklaşık 500 basamak çıkmanız gerekiyor ancak zirvede sizi gerçekten muhteşem bir manzara karşılıyor.

Marina, Panteli ve Platanos…

Leros’ta adanın merkezi tekneden indiğiniz marinada atıyor. Agia Marina, şirin bir kasabayı andırıyor. Sahil boyunca kafeler, pastaneler, küçük küçük dükkanlar var. Geleneksel mimarideki evlerin içine dalıp, özellikle akşamüstleri marinaya uğramak insana ayrı bir keyif katıyor. Panteli ise marinanın güneyinde yer alan küçük bir balıkçı koyu.. Sahilde sıra sıra tavernalar ve balıkçı teknelere yer alıyor. Panteli’nin sokaklarına daldığınızda ise tıpkı Alaçatı’daki gibi küçük küçük butik dükkanlar, bakkallar ve pastaneler sizi karşılıyor.

Platanos adanın merkezi

Agia Marina ile Panteli’nin ortasında ise Platanos bölgesi bulunuyor. Platanos’ta daha çok adanın idari merkezi yer alıyor. Turistik yerlerden ziyade ada halkı Platanos bölgesinde yaşıyor. Platos’un küçük meydanına uğrayıp, ada halkıyla sohbet etmek seyahatinize ayrı bir keyif katıyor. Alinda da adada en fazla ilgi gören koylarından biri olarak biliniyor. Alinda’nın plajı çok geniş değil ancak kum olması nedeniyle özellikle çocuklu aileler tarafından oldukça rağbet gören bir koy olarak biliniyor.

Leros ucuz mu?

Bu sorunun cevabı aslında ne istediğinize bağlı. Eğer adanın en popüler iki restoranında bir akşam yemeği isterseniz 100 Euro’nun üstünde hesap ödeyebilirsiniz. Ancak daha az popüler bir yere gittiğinizde bir şiş dürüm yiyip, yanına bir içecek alırsanız kişi başı 10 Euro gibi bir hesap ödeyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account