Kayseri’de gezilecek en iyi 7 yer

Kayseri’de gezilecek en iyi 7 yer

Kayseri, 6 bin yıllık geçmişiyle ülkemizin en yaşlı şehirlerinden biri. Şehirde pek çok tarihi eser bulunuyor ve bunlar oldukça iyi korunmuş. Kuzeyden güneye, doğudan batıya Anadolu topraklarının tam ortasında bulunan Kayseri, eski çağlarda ticaret kervanlarının uğrak noktasıydı. Ticaret yollarının üzerinde önemli bir durak olmak, kentin kültürel dokusunu da oldukça zenginleştirmiş. Kayseri; kültürel mirası, doğal güzellikleri, tarih kokan atmosferi ve dillere destan yemekleriyle gezip görmeye kesinlikle değen bir şehir. Özellikle Selçuklu’dan kalan tarihi yapılar ve eserler göz dolduruyor.

Kadim Anadolu’nun Ticaret Kavşağı: Kayseri Tarihi

Tarihi, sanatı ve kültürüyle örnek bir şehir görünümünde olan Kayseri’nin tarihi milattan önce 4000’li yıllara kadar uzanıyor. Kayseri, Helenistik dönemin göz alıcı ülkesi Kapadokya’ya başkentlik yapmış bir şehir. O zamanlar Mazaka ismiyle anılıyormuş. Efes ile Orta Asyayı bağlayan ticaret yolu ile Pontos ile Klikya’yı bağlayan kervan yolunun kesiştiği noktada bulunan kent, uzun yıllar Anadolu’nun ticaret merkezi olmuş. Asırlar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri, gezegenimizin en eski şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Mimar Sinan’ın memleketi Kayseri; kervansarayları, müzeleri, medreseleri, hanları, camileri kadar mantısı, sucuğu ve pastırmasıyla da dikkat çekiyor. Yurt içi kültür turlarının ve gurme turizminin odağındaki Kayseri’ye en az üç gününüzü ayırmanız tavsiye ediliyor.

Erciyes Dağı’nın İzinde: Kayseri’de Gezilecek Yerler

Tarihi İpek Yolu’nun göz bebeği Kayseri; gerek mutfağı, gerek tarihi, gerek doğasıyla ziyaretçilerini mest ediyor. Erciyes Kayak Merkezi ve Kapadokya’ya olan yakınlığı sebebiyle de rağbet gören kent, iç turizmin en gözde şehirlerinden biri. Kayseri’yi her mevsimde ziyaret edebilirsiniz. Eğer ziyaretinizi, Erciyes’ten kopup gelen sert rüzgarların olmadığı bir döneme denk getirirseniz şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ediyoruz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış kısa ve uzun olmak üzere iki kültür rotası bulunuyor. Kısa tur olarak tabir edilen rota kale surlarını ve yakın çevresindeki yapıları içeriyor. Yeteri kadar vaktiniz varsa 6 km uzunluğundaki uzun turu tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Yürüyüş ayakkabılarınız hazırsa, işte Kayseri gezilecek yerler listesi…

1. Keşfetmeye Buradan Başlayın: Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Kayseri’de gezmeye başlamak için en uygun yerlerden biri Cumhuriyet Meydanı. Şehrin kalbi konumundaki meydan, Kayseri’nin bin yıllık tarihinden izler taşıyor. Romalılardan kalan kalenin manzarası; Osmanlı, Bizans, Selçuklu ve Cumhuriyet döneminin miraslarını gözler önüne seriyor. Kalede durup zaman geçirmek, etrafı incelemek ve fotoğraf çekmek küçük çaplı bir zaman yolcuğu yapmaya eş değer. Kadim Kayseri ile modern Kayseri tam bu noktada iç içe geçmiş durumda.

2. Romalılardan Bir Hediye: Kayseri Kalesi

Kayseri’deki tarihi yapılar arasında en yaşlısı ve en görkemlisi olduğunu söylemek mümkün. Neredeyse 2500 yaşında olan bu kale; Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde aktif olarak kullanılmış. Dünya genelinde kaleler yüksek tepelere kurulurken, Kayseri Kalesi düz bir alana kurulmuş, bu açıdan oldukça özel bir kale. Günümüzde kültür-sanat merkezi olarak kullanılan kalenin 2 kapısı ve 18 burcu var.

3. Mimar Sinan’ın Eseri mi, Değil mi?: Kurşunlu Camii

Mimar Sinan’ın, Kayseri’de yaptığı iki camiden biri olduğu rivayet edilse de, caminin yapıldığı dönemde ünlü mimarın neredeyse 100 yaşında olması akıllara soru işaretleri oluşturuyor. Kalem nakışları, kemerleri, süslemeleri ile görmeye değer bir yapı olduğu kesin.

4. Fermandan Milli Mücadeleye: Kayseri Saat Kulesi

On metre yüksekliğindeki saat kulesi, kesme taştan inşa edilmiş. Sultan II. Abdülhamit döneminde tüm büyük şehirlerde bir saat kulesi olması gerektiğini belirten fermanın yayınlanmasının ardından, 1906 yılında yapılmış. Saat kulesi ve hemen yanındaki kulübe, Milli Mücadele döneminde yararlı cemiyetlerin şubesi olarak kullanılmış.

5. Erciyes Dağı’nın Eteklerinde: Kayseri Talas

Talas, tarihi milattan önce 16. yüzyıla uzanan, çoklu kültürün etkilerinin çok iyi gözlemlendiği bir ilçe olarak dikkat çekiyor. Şehir merkezinden yedi kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, geçmişte etnik azınlıkların yaşadığı bir ticaret merkeziydi. Kent belleğini ve kent dokusunu gözlemlemek, Kayseri’nin tarihini keşfetmek isteyen turistlerin ilgi odağı olan Talas, İran Hükümdarı Şah İsmail’in baskısından kaçan Ermenilere ev sahipliği yapmış. Talas ilçesi Yukarı Talas ve Aşağı Talas olarak ikiye ayrılıyor. Zanaat ve ticaret alanlarında gelişen Ermeniler, Yukarı Talas olarak adlandırılan bölgeye bahçeler, bağlar inşa etmiş. Bu bahçelerde bulunan taş evler, dar sokaklarla birlikte sevimli mahalleler oluşturuyor ve ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor. Sultan Abdülhamit döneminde, 1886 yılında Rumlar için inşa edilen Panaya Kilisesi de Talas’ta bulunuyor. Yirminci yüzyılın başlarında, Rumlar bölgeden ayrıldıktan sonra, Panaya Kilisesi de Yaman Dede Camisi olarak ibadete açılmış. Caminin teras katında küçük dükkanlar bulunuyor. Kültürel amaçla hizmet veren dükkanlarda kitap, el sanatları ürünleri ve hediyelik eşya satılıyor.

6. Türk Sanatının İhtişamı: Döner Kümbet

Kayseri’nin en önemli tarihi yapılarından biri de Döner Kümbet. Alaeddin Keykutab’ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırılan kümbet, 1289 yılından kalma. Kümbetin üzerindeki taş süslemeler estetik bir görüntü yaratıyor. Anadolu Selçuklu’nun simgelerinden çift başlı kartal, hayat ağacı ve aslan kabartmaları hafif silik olmalarına rağmen kümbetin üzerinde hala gözlemlenebiliyor.

7. Yaşlı Bir Yanardağ: Erciyes Dağı

Kayseri il sınırları içinde nerede olursanız olun, kudretli Erciyes Dağı’nın bilgelik dolu bakışlarını üzerinizde hissedeceksiniz. Zirvesi her daim karlarla kaplı olan Erciyes Dağı, şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta tüm ihtişamıyla bulutlara doğru uzanıyor. Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biri olan bu yanardağ, 4000 metre yüksekliği ile tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Erciyes Dağı, başta kayak olmak üzere her türlü kış sporunun yapıldığı bir yer.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account