Kayıp Balık Nemo, Sharm El Sheikh’te bulundu!

Kayıp Balık Nemo, Sharm El Sheikh’te bulundu!

25Kırmızı, sarı, mavi, denizdeki gökkuşağı… Mısır’ın güneyindeki özel yer Sharm El Sheikh, dalış tutkunları için bir cennet.

İçiniz rahat olsun

Her ne kadar, son yıllarda Mısır’da yaşanan siyasi karışıklık nedeniyle turizm büyük ölçüde sekteye uğramış olsa da Sharm’da durum farklı. Çünkü piramitler kadar göz önünde değil ve şehrin güneyinde. Sina Yarımadası’nın en güneyinde, güvenli bir bölgede. Bu da dalış tutkunları için Sharm’ı hala vazgeçilmez kılıyor.

Gerçi insan, iç karışıklık yaşanan bir ülkeye turist olarak gitme konusunda tereddüt yaşıyor olsa da Sina yarımadasının güneyindeki Sharm’da hiçbir tehlike söz konusu değil. “Peki, bu riski almaya değer mi?” diyenleri duyuyor gibiyim. Çok net yanıtlayayım; herhangi bir riski yok ama olsaydı da değerdi inanın!

Sharm’da dalmak ya da şnorkelle yüzmek için tekneyle açılıyorsunuz. Turunuz bittiğinde tekneyle dönerken, kıyıya inmeden önce sahil güvenlik ekibi üzerinizi arıyor. “Denizin ortasında ne yapmış olabilirim?” demeyin! Bu aramanın nedeni, mercan kaçakçılığını önlemek. Tekneden indiğinizde üzeriniz aranırsa tedirgin olmamanız için bu detayı veriyorum. Gerçi rehberiniz mutlaka sizi bilgilendirecektir. Ama zaten karışık bir ülkeye gidiyorsunuz, içinizin rahat etmesi önemli…

Kızıldeniz’in mercanları

Kızıldeniz’in kıyısındaki Sharm’ı, en klişe ama en iyi anlatan tanım; yeryüzü cenneti… Tekneyle açıldınız, denize daldınız -ya da benim gibi sadece şnorkelle daldınız- suyun altında göreceğiniz manzarayı bugüne kadar sadece su altı belgesellerinde ya da çizgi filmlerde gördüğünüzü fark edeceksiniz.

Rengarenk balıkları, denizin altında sıradağları anımsatan, boylu boyunca uzanan mercan kayalıklarıyla Sharm, sizi yörüngesine çekecek. Ben, başımı ilk sudan çıkardığımda “Kayıp balık Nemo buradaymış!” diye gülerek bağırmıştım. O balıkların renkleri, çocukluğumuzdaki sulu boyaların renkleri gibi capcanlı.

“Nemolar” sizi yaşadığınız şehrin gri, puslu renklerinden masalsı bir dünyaya taşıyor. Özellikle kışın buraya giderseniz, döndüğünüzde şehirdeki geri kalan şu sayılı kış günlerini, denizin derinliklerindeki o anlarınızı hayal ederek daha çabuk geçirirsiniz.

Sadece dalış keyfi yapılır

Sharm El Sheikh’te sadece Kızıldeniz’in keyfini sürebilirsiniz. Yoksa Mısır’ın tarihi dokusu ya da müze ve saraylarını Sharm’da bulmak söz konusu değil. Ama çarşısından giysiler, baharatlar, Arap kahvesi gibi otantik şeyler alabilirsiniz.

Konaklama olarak büyük alanlara konumlanmış devasa tatil köyleri hakim. Hepsi yüksek standartlarda ama dediğim gibi şehrin merkezinden çok fazla bir şey beklemeyin. Olsun! Denizin altındaki dünya size yeter!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account