Karlovy Vary şifa dağıtıyor!

Karlovy Vary şifa dağıtıyor!

Çocukluğumun bende en çok iz bırakan anılarından biri Yalova Termal’e ailece yaptığımız gezilerdir. Babaannem Termal’in kaplıcalarının kendisine şifa verdiğine inandığından dört oğlunu, gelinlerini ve torunlarını buraya getirirdi.

En küçük torun olmanın avantajlarını doyasıya yaşadığım çok güzel günlerdi. Hele ki bu geziler doğum günüm olan şubat ayına denk getirilirse benden mutlusu olmazdı.

Düşünsenize başta annem, babam, ağabeyim ve ablam olmak üzere babaanne, amcalar, yengeler ve kuzenler minik Aylin’in doğum gününü kutlayıp, hediye verme yarışına giriyorlar…

Kar yağarken kaplıcanın açık havuzlu kısmına girmek, ormanda yürüyüş, çeşmelerden akan termal suyunu içmek ama en çok da tepedeki Atatürk Köşkü’nün görüntüsünü seyretmek bana kendimi bir masal diyarında hissettirirdi.

O zamanlar Köşk, Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanıldığından ziyarete açık değildi. 1981’de Kenan Evren’in talebiyle müze olarak kullanılmaya başlandı. Bu tarihten sonraki gidişimizde ilk yaptığımız Atatürk’ün çok sevdiği Termal’e gelişlerinde kaldığı bu köşkü gezmek olmuştu.

Atatürk ve Karlovy Vary

karlovy-vary-ataturk

Bunun için Prag gezim sırasında Atatürk’ün 1918 yılında kaplıcalarından yararlanmak için kaldığı ve Yalova Termal’i buradan esinlenerek kurdurduğu söylenen Karlovy Vary şehrine gitmezsem olmazdı. Üstelik tam da Karlovy Film Festivali’ne denk geldiğimi öğrenince “bu fırsat kaçmaz” diyerek yola koyuldum.

Prag- Karlovy Vary arası yaklaşık 2 saat sürüyor. Eski adıyla Çek Cumhuriyeti şimdiki kullanımla Çekya’nın kaplıcalarıyla ünlü turizm şehri, 1370 yılında İmparator 4. Karl tarafından kurulmuş. “Kralın Banyosu” anlamına gelen kenti ziyaret eden ünlü isimler arasında Atatürk’ün yanı sıra Tolstoy, Mozart, Beethoven, Marx, Freud sayılıyor.

Yemyeşil, ortasından bir nehrin geçtiği, şipşirin yapıları, havası mis gibi olan, girişini çok güzel bir parkın süslediği bu şehri daha görür görmez çok sevdim. Her şeyin sağlık turizmi üzerine kurulu olduğu bu yerde açık alanda bile sigara içmek yasak.

Atatürk’ün kaldığı otel Carlsbad Plaza

karlovy-vary-7

Benim ilk görmek istediğim yer tabi ki Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918’de kaldığı Carlsbad Plaza oteli oluyor. Rehberimiz buradaki Çekçe tabelada “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önemli devlet adamı Kemal Atatürk, Temmuz 1918’de burada tedavi gördü” diye yazdığını aktarıyor.

Film Festivali olduğundan şehrin her yeri film afişleriyle süslenmiş. Festivalin sponsorlarından olan otomotiv markasının lüks araçları sinema dünyasının yıldızlarını taşıyor. Her yer koruma dolu. Hatırlayacağınız gibi 2003 yılında Ferzan Özpetek’in “Karşı Pencere” filmi buradan bol ödülle dönmüştü.

Masal diyarı gibi şehir

karlovy-vary-17

Nehrin iki yakası sıkça çok şirin köprülerle birleşiyor. Hepsi birbirinden güzel birkaç katlı, rengarenk binalarının hangi birine bakacağımı şaşırıyorum. Şifalı olduğuna inanılan kaplıca suları şehrin birçok yerindeki çeşmelerden akıtılıyor. Kaplıca sularının içildiği kendilerine özgü bir yassı porselen ibrikleri var. Kışın burası çok soğuk olduğundan su içerken eller de ısınsın diye böyle bir tasarım yapılmış.

karlovy-vary-20

Tržní Kolonáda adlı tarihi ahşap köşk çok şık. Kaynak suyundan içtikten sonra vücutta daha iyi hazmetmek için yürümek önerildiğinden soğuk havalarda üstü kapalı ve korunaklı bu bina yürüyüş yolu gibi kullanılıyormuş. Burası güzel görüntüsü nedeniyle turistlerin en çok fotoğraf çektikleri alanlardan biri…

Vřídelní kolonáda ise farklı derecelerde kaplıca sularından içebileceğiniz bir kaplıca binası. Binanın girişindeki kaplıca suyu tazyikini birdenbire arttırarak kaçamayan birçok turisti sırılsıklam ediyor. Aman dikkat.

Kağıt helvanın tadına bakın

Sokaklarda dolaşırken, kentin meşhur kağıt helvasının tadına bakmadan olmazdı. Bizim kağıt helvalarımıza göre daha ince ve ısıtarak vermeleri başka bir hoşluk katıyor.

Karlovy Vary porselenleri ve kristalleriyle de tanınıyor. Hatta bunları sürekli değerlendikleri için iyi birer yatırım aracı olarak görenler var. Tabii bu yaklaşım evi yerine, kendisine yatırım yapmayı benimseyen, sürekli olarak hayatını sadeleştirmenin peşinde olan bana göre hiç değil. Ama buranın yine adından söz ettiren taşlı aksesuarlarına bakmadan edemiyorum. Sonuçta bordo renginde bir çift taşlı küpe ve yeşil kalpli bir kolye alıyorum.

karlovy-vary-16

Şehrin Becherovka adlı içkisi de ünlü. Sert bir likör olan bu içki tadımlık olarak bile boğazımdan zor geçti. Ancak yerel halkın ağrıya sızıya karşı ilaç niyetine bu içkiyi mutlaka evlerinde bulundurduğu, şikayetleri dindirdiği konuşuluyor.

Bu güzel şehirden ayrılma vakti geldiğinde “iyi ki gelmişim” diyorum. Ben güzel havalarda oradaydım ama kış mevsiminde de apayrı bir güzelliği olacağına eminim. Mineralli suları beden, şehrin güzelliği ise ruh sağlığıma çok iyi geldi.

karlovy-vary-6

Tekrar görüşmek ümidiyle şimdilik hoşça kal Karlovy Vary…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account