Karadeniz’in yeşil şehri: Ordu

Karadeniz’in yeşil şehri: Ordu

Furkan Ulutürk – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Karadeniz bölgemizin küçük ama şirin gelişmekte olan illerinden bir tanesidir Ordu. Temiz havası ve bol yeşili ile şehre gelen ziyaretçilerini ilk anda büyüler. Yerleşke olarak deniz kıyısına kurulan bu şehir denizin mavisi ve doğanın yeşili ile cennetten bir tablo gibidir bakmasını bilene. Doğasever turizmciler için muhakkak uğranması gereken bir noktadır. Sadece doğasever turizmciler için değil  aynı zamanda gastronomi turizmcileri için de bolca farklı lezzetler sunan zengin bir mutfağa sahiptir oksijen diyarı Ordu.

Şehrin tacı Boztepe gezi rotamızın ilk durağı oluyor. Denizden 460 m yüksekte olan bu tepe şehre hakim bir noktada bulunmaktadır. Ordu bile Boztepe’nin eteklerine doğru yükselmektedir. Boztepe’ye ulaşım araç ile 7 kilometrelik bir yol gerektiriyor. Bizim tercihimiz ise teleferik ile zirveye ulaşmak oldu. Sekiz dakika süren bu yolculuk şehri tüm güzellikleri ile ayaklarımızın altına seriyor. Türkiye’de bulunan en uzun teleferik hattı olduğunu zirveye çıktığımızda görevli personelden öğreniyoruz. Zirvenin mis gibi temiz havası, bol oksijeni, yeşil ve mavinin uyumuyla Karadeniz tüm heybetiyle ben buradayım diyor ziyaretçilerine. Kente gelen turistler için popüler bir uğrak noktası olduğu kanaati bizde de güçleniyor.

Şehir manzarası eşliğinde oksijenin etkisiyle kazınan midelerimizi meşhur açık Ordu pidesi ile ödüllendiriyoruz. Pidenin yanında ikram edilen yörenin geleneksel atıştırmalığı olan turşu kavurması unutulmaz bir tat bırakıyor damaklarımızda. Şimdi de rotamızı Perşembe ilçesinde bulunan Yason Burnu’na çeviriyoruz. Ordu’nun batısında kalan bu alan 1.derece arkeolojik 2.derece doğal sit alanı olma özelliği taşıyor. Yason Burnu üzerinde bulunan Yason Kilisesi 1869 yılında inşa edilmiş bir Rum kilisesidir. Mimari olarak görülmeye değer bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Burnun uç kısmında bulunan deniz feneri seyahat halindeki kaptanlara kılavuzluk etmektedir. Kayalara vuran dalgaların çıkardığı sesler ve ortama yayılan deniz kokusu insanın huzur bulması için muazzam bir fırsat veriyor ziyaretçilerine.

Şehir merkezine dönüp sokaklarını turlarken karnımızın acıktığını hissedip bizi sarı & beyaz konsepti ile karşılayan Şükrüye Hanım’ın mekanında bulduk kendimizi. Şirin konsepti ve uygun fiyatları ile bolca taliplisi olan bir yer. Karadeniz bölgesinin meşhur mantıcısı olduğu kanısına mantıların tadına baktıktan sonra bizler de kanaat getirdik. En çok da fındıklı Ordu mantısını beğendiğimizi söylemeden geçemeyeceğim. Yöre insanları genelde geçimlerini; fındıktan, arıcılık ve balıkçılıktan sağlamaktadır. İlin yüksek yaylalarında arıcılık faaliyetleri sürdürülmektedir. Deniz kıyısı olması sebebiyle çok güzel salaş balık restoranlarına sahiptir Ordu.

Duyumlarımız sonucu gittiğimiz Vonalı Celal’in Yeri adlı mekanda Karadeniz’in lezzetli balıklarının tadına baktık. Bu mekanda aynı zamanda aklınıza gelebilecek her şeyin turşusunun olması bizleri çok şaşırttı. Gezi rotamızın son durağı olan Çambaşı Yaylası için düşüyoruz yollara. Şehir merkezine 56 kilometre uzaklıkta olup deniz seviyesinden 1850 metre tırmanış gerektiriyor bu yaylaya çıkmak. Buraya gelen turistleri iki otel ve pek çok et lokantası karşılıyor. Yayla havası eşliğinde yenen ızgaralar ve yaylanın yayık ayranı tam puan alıyor bizden.. Kayak merkezine de sahip olan bu yayla kayak severlerin bu bölgede ilgiyle toplanmasını sağlıyor. Güneş batınca yaylaya çöken karanlık ve derin sessizlik sizi bir odun sobası başında çayınızı yudumlarken yorgunluğunuzun etkisiyle mayışmaya sevk ediyor. Bir sonraki tatil planınız için Ordu’yu içinizden geçirirken sizler ben de yazımı burada sonlandırıyorum. Yeni rotalarda buluşmak üzere…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account