Karadeniz gezilecek yerler listesi: Uzungöl

Karadeniz gezilecek yerler listesi: Uzungöl

Uzungöl, Trabzon şehrimizin Çaykara ilçesine bağlı turistik bir yerleşim yeridir ve adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Trabzon’a 99 km, Çaykara’ya 19 km ve Rize’ye 70 km uzaklıktadır. Trabzon merkezden otobüsle yaklaşık 30-40 dakikada Uzungöl’e ulaşmak mümkün. 1090 metre yükseklikteki göl yamaçlardan düşen taş, kaya ve toprağın Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Çaykara ilçe olunca kadar Trabzon’un Of ilçesine bağlı olan Uzungöl’de ilk yerleşmeler 16. yüzyılda Rumlar tarafından yapılmış. Tarihi belgeler ışığında en eski adı “Saraho” olan Kaçkar Dağları’nın yakınında bulunan turistik göl, ılıman iklimi, bol yağış alan coğrafi özelliği, botanik-endemik çeşitliliği ve yaşlı orman familyası ile dikkat çekiyor. Karadeniz ikliminin tipik özelliklerini göstermektedir.

Bitki örtürü ve yaban hayatı

Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak kabul edilen Uzungöl aynı zamanda yaban hayat açısından da önemli yerlerden biri. 658 bitki örtüsü, 90 memeli türü, 250 kuş türü bulunmakla birlikte sürüngen çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. Burada 40 kadar endemik bitki türü tanımlanmıştır. Uzungöl’e özgü Çuha Çiçeği bölgeye özel bitki türü olarak literatüre girmiş durumda.  Kurt, tilki, ayı, dağ horozu, yaban keçisi Kafkas Dağları uzantısında ormanda sıkça karşılaşacağınız yaban hayatın temsilcileridir. Orman dokusu ise sadece Avrupa’nın değil dünyanın bile pek çok yeşil dağ sırası ile yarışacak güzelliktedir.

Gölün derinliği 15 metre civarında olup, alabalıklar yaşamaktadır. Yerleşme kuzeybatı yönünde ahşap olmakla birlikte kot farkına göre beton yapılar da özellikle son yıllarda daha çok dikkat çekmektedir. Turizm Merkezi olarak eksiklerin giderilmesi için başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere çeşitli kurumlarca çalışmalar yapılmaktadır. Bölgede butik, apart otel ve konaklama tesislerinin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Uzungöl’de neler yapılır?

Doğa dostu herkesin mutlaka görmek isteyeceği yerler arasında yer alan Uzungöl’de neler yapılabilir? Öncelikle göl ve orman çevresinde yürüyüş (trekking), ATV turu, günübirlik piknik keyfi yapılabilir. Göl çevresinde çok fazla restoran ve yeme-içme mekanı yer almaktadır. Kışın heliski denen helikopterli kayak, yazın yamaç paraşütü spor aktivitesi arayanlara tavsiye edebiliriz. Yaban hayatı ve mis kokulu çiçekleri görmek için Holdizon Dağları’nda ve Balıklıgöl çevresinde doğa yürüyüşleri yapabilir, Demirkapı gibi yakın konumdaki yaylaları ziyaret edebilirsiniz. Arpaözü Köyü, Yaylaönü Köyü, soğuk suları, bol oksijeni ve serin iklimiyle yayla geleneğinin devam ettiği yerleşim yerleridir. Buralara yayla safari de yapma imkanları mevcut. Uzungöl ve çevresinin kuş gözlem tutkunları ve fotoğraf meraklıları için ideal bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Karadeniz’den Hazar Denizi’ne uzanan Kafkas Ekolojik Bölgesi içerisinde bulunan Uzungöl, eşsiz orman, yüksek dağ ve akarsu ekosistemlerine ev sahipliği yapıyor.

Uzungöl’de ne yenir ne içilir?

Dinlenmek, huzurlu vakit geçirmek için yemyeşil doğası ile Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Uzungöl aynı zamanda Karadeniz lezzetlerini de bulabileceğiniz bir yer. Göl ve çevresinde pek çok cafe ve restoran olduğunu söylemiştik. Buraya geldiyseniz mutlaka Trabzon tereyağı alın deriz. Alabalığın tadına bakın ve taze mısır almayı unutmayın. Trabzon’da olduğu gibi burada da mıhlama gibi yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Hamsili ekmek, hamsi köftesi veya kuşu, lahana sarması, papa, kaygana, pazı tava, mısır çorbası, haluşka, gongoş, burma tatlısı, laz böreği gibi yerel lezzetler tercih edilebilir.

Yazın keyfi Uzungöl şenlikleri

1986 yılından beri bu bölge Yayla Ortası veya Çürük Ortası da denilen iki şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. Gelenekselleşen Uzungöl Şenlikleri ise 2003 yılından beri yapılmaktadır. Trabzon Havacılık Festival kapsamında yapılan yamaç paraşütü etkinlikleri Uzungöl’ü kuş bakışı görebilme imkanı da sağlıyor.

Son yıllarda turizm adına yanlış ve yoğun yapılaşma ile de eleştiri oklarının çekildiği Uzungöl özellikle Karadeniz Turları’nın önemli uğrak noktaları arasında bulunuyor. Karadeniz’e gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında Uzungöl var dersek yanlış olmaz.  Trabzon’dan ulaşım, Çaykara’ya kadar 76 km, asfalt ve sonra da 19 km’lik stabilize yol ile sağlanmakta olup bölgede alt yapı çalışmaları devam etmektedir.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account