Kanada’nın Fransız’ı Montreal’i keşfe var mısınız?

Kanada’nın Fransız’ı Montreal’i keşfe var mısınız?

Uzun Ramazan Bayramı tatilinde Kanada’yı yakından tanıma fırsatı buldum.  Bu tip uzun tatillerde uzak rotaları keşfetmek çok keyifli. Size bu harika geziden notlar paylaşacağım. Bu yazımda gezi sırasında 2 gün kaldığım Kuzey Amerika’nın Fransız güzeli Montreal hakkında bilgiler vermek istiyorum. Tabii önce Kanada vizesi almanız gerekiyor.

Amerika’nın kuzey komşusu Kanada pek çok açıdan Amerika’ya benziyor ancak farklı özellikleri de var. Bunlardan biri de Fransızca konuşan azınlığa sahip olması. Kanada’nın Fransızları Quebec eyaleti olarak adlandırılan sınırlar içinde kalıyorlar. Bağımsızlık için 1960’lı yıllardan bugüne 2 defa referandum ile ayrılmak isteseler de bu girişimler sonuçsuz kalmış.

Amerika’nın Avrupası

Quebec eyalet yönetimi bir yandan Fransızca konuşanların sayısını artırmaya çalışıyor. Vatandaşlık başvurularında Fransızca bilmek önemli kriterler arasına yer alıyor. Çünkü nüfus azalıyor ve Fransız etkisinin bir süre sonra ortadan kalkmasının önüne geçmek istiyorlar. Eyalet kendi göçmenini kendi alıyor. Kanada vatandaşlığı için eyaletlerin kendi göçmenlerini alma yetkileri var. Her sene belli meslek listeleri aranıyor. Göçmenlik için hemşire ve hasta bakıcı çok fazla aranan meslek grupları arasında.

Montreal iki nehir tarafından çevrelenmiş bir ada üzerine kurulmuş. Kanada’nın Toronto’dan sonraki en büyük ikinci metropolü konumunda. Quebec eyaletinin en büyük şehri. Yani burası aslında Kanada’nın frankafon bölümü. Yaklaşık 4 milyon insan yaşıyor. Şehir merkezindeki nüfus ise 1.8 milyon civarında.

Hemen söylemeliyim Quebec eyaleti küçük, şirin pazarları ile ünlü. Fransa’daki pazar kültürünün benzer izlerini burada da görebilirsiniz. Küçük şehirlerde sabah açılıp öğlen 1:00’de kapanan sokak arası pazarlar görebilirsiniz.

Adalar şehri Montreal

Gezilecek yerler listesinde Montreal’in simgesi konumunda olan noktalar var. Tarihi yapıların sıkça karşınıza çıkacağı Eski Montreal bölgesine oldukça yakın bir yerde bulunan Notre Dam Bazilikası ve yine şehre adını veren Montreal Tepesi görülecek yerler arasında. Şehirden geçen nehirlerden biri de Lachine Kanalı. Burada tekne turu yapmak veya civarında yürüyüş, bisiklete binme seçenekleri bulunuyor. Görülecek yerlerden bir diğeri Montreal Botanik Bahçesi. Olimpiyat stadı da mimarisi ile dikkat çekici. Kış aylarında epey soğuk olan şehirin yer altında da ayrı bir dünyası olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Yaklaşık 30 km uzunluğunda bir yeraltı kenti bulunuyor.

Montreal çevresinde 73 tane ada var. Bazılarında yerleşim mevcut bazılarında yok. Montreal adası Ottawa ve St Laurent nehirlerinin birleştiği yerde bulunuyor. Ada neredeyse bir kuruvasan şeklinde. Bu arada bu adalardan biri Notre Dam adasıymış. Fakat Formula 1 yarış hazırlık yapıldığından kapalı olduğu için adayı göremedik.

Cohen’in memleketi, Başbakan’ın festivali

Montreal bir tarafıyla öğrenci şehri diğer tarafıyla kültür ve sanat şehri. Dünyanın en meşhur üniversiteleri burada. Aynı zamanda yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü ozan ve müzik adamı Leonard Cohen’in de ebedi istirahatgahı konumunda. Montreal Güzel Sanatlar Müzesi de bu eşsiz şehrin sanat büyüsünü taçlandırıyor.

Kentin turistler için cazip noktalarından biri olan Gay Village’ı esas olarak St Catherine Caddesi’nde yer alıyor. Bu pembe yürüyüş yolu 10 blok devam ediyor. Bu nokta bir gay mahallesi. Yazın 3 ay boyunca yürüyüş caddesine dönüyor. Sağlı sollu cafe ve restoranlar bulunuyor.  Kanada’nın yakışıklı Başbakanı Justin Trudeau’da bu caddede festival dönemlerinde gaylerle birlikte yürüyormuş. Montreal’in önemli buluşma noktalarından bir diğeri ise Place Jaquis Cartier. Burada pek çok restoran, alışveriş dükkanı ve cafe görebilirsiniz.

İklime bakacak olursak, Montreal’de yazlar sıcak ve yağışlı kışlar ise soğuk ve karlı geçiyor. Şehir kışın -40, -45 dereceleri görüyor. Ortalama sıcaklık 18-20 derece civarında. Eğer Montreal’i görmek istiyorsanız yazın gitmenizde fayda var.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account