Kahve çekirdeklerini yerinde keşfedin

Kahve çekirdeklerini yerinde keşfedin

Kahve içilecek yerler denince günümüzde cafeler gelse de artık evlerde de kahvenin pek çok çeşidi yapılabiliyor. Dünya çapında her yıl 8 milyona yakın kahve üretiliyor. Peki dünyanın en iyi kahvesi nerede yetişir? Kahve çekirdeklerinin kalitesini kahvenin yetiştiği bölgenin toprağı, suyu, yağış biçimi ve aldığı güneş miktarı etkiler. Özellikle Ekvatoral bölgede dünyanın en iyi kahvelerini görebilirsiniz. Dünya genelinden kahve üreten ülkeler arasında başı çeken ülkelerde kahvenin hangi özelikleri ile öne çıktığı da merak konusu. 10 adımda, gün boyu bu eşsiz lezzet ile buluşmanızı sağlayan kahve üreticilerine mercek tutalım…

Ekvatoral İklimin Leziz Kahve Üreticisi: Brezilya

“Dünyada en çok kahve üreten ülke hangisi,” sorusunun tek yanıtı var: Brezilya! Herhangi birine “kahve nerede yetişir,” sorusunu yönelttiğinizde de aldığınız ilk cevap Brezilya olur. Yaklaşık olarak 150 yıldır bu unvanını koruyan Brezilya aynı zamanda ürettiği kahvenin kalitesi ile de öne çıkar. Ülkede Robusta kahvesinin yanı sıra Arabica kahvesi de üretilir. Santos ise Türk kahvesi için de özellikle tercih ediliyor.

Macera Sevenler İçin Vietnam Kahvesi

Pek bilinmese de kahve üreten ülkeler sıralamasında Brezilya’yı takip eden ülke Vietnam’dır. Özellikle yeni tatlara açık olanlar ve kahve konusunda macera sevenler Vietnam kahvesi için ideal bir tat. Asit oranı hafif olan kahve ülkede 19. yy’dan bu yana üretiliyor. Vietnam, Robusta kahve türünde ise kahve ülkeleri listesinde başı çekiyor.

Leziz Kahvelerin Ülkesi: Endonezya

Endonezya, pek çok adadan oluşan bir ülke olmakla birlikte özellikle Sumatra, Java, ve Sulawesi adaları dünya çapında en kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği adalardandır. Kahve üreten ülkeler arasında kaliteli kahveleri ile adını yazdıran Endonezya’da kahve meyvesi kuru işlem görüyor. Nemli ve ılık iklimi sayesinde kahve çekirdeklerine yapılan yaşlandırma işlemi çağımızın teknolojisi ile birleştirilerek kullanıldığında ortaya muazzam sonuçlar çıkıyor. Endonezya kahvesinin yumuşak içimi ve zengin aroması da üretim ve işleme esnasında yapılan doğru yaşlandırma tekniklerinden gelir.

Küçük Çiftliklerden Dünyaya Yayılan Kolombiya Kahvesi

Kahve üreten ülkeler arasında Kolombiya’nın özel bir yeri var.  Engebeli bir arazi yapısına sahip olmasından dolayı ülkede üretilen kahvelerin taşınmasında üreticiler oldukça güçlük çekiyor. Fakat tüm zorluklara rağmen bu eşsiz coğrafya kahve tutkunları için kahve üreten ülkeler içerisinde kendine önemli bir ver buluyor. Ülke genelinde kahve üretimi yapan binlerce küçük çiftlik görme şansına sahipsiniz. Çiftliklerdeki üretim standartları her daim yüksek düzeyde tutuluyor.

Guatemala Kahvesinde Leziz Çikolata Aroması

Guatemala da kahve üreten ülkeler kapsamında önemli bir yere sahip olsa da pek çok kişi tarafından bilinmez. Fakat kahve tutkunları Guatemala kahvesinin kusursuz aromasını ve yumuşak içimini oldukça iyi tanır. Ülkede bulunan mikro klima alanları kahve yetiştiriciliği bakımından Guatemala’ya önemli bir avantaj sağlıyor. Karışık bir baharat ve çikolata aromasını bir arada hissetmenize imkan veren Guatemala kahvesi kendine özgü bir tada sahip.

Acısever Meksika’nın Keskin Kahvesi

“Kahve hangi ülkede yetişir,” sorusuna cevap olan ülkeler içerisindeki Meksika, daha çok Taco ve acı sosları ile tanınır. Büyük tarım alanlarından ziyade küçük çiftliklerde yapılan kahve üretimi Meksika açısından oldukça önemli. Kaliteli kahve üreten ülkelerden biri olan Meksika’da kahve yetiştiriciliği daha çok yüksek yerlerde yapılır. Lezzet derinliği yüksek, keskin aromaya sahip kahve sevenlerin vazgeçilmezleri arasında Meksika kahvesi yer alıyor.

Asitli Kahvenin Adresi: Costa Rika

Yaş işlenmiş Arabica kahve üreten ülkelerden biri olan Costa Rika, kahve üretimi yapan diğer ülkeler ile rekabet edecek güçte! Corta Rika kahvesi, rekabetçi gücünü dengeli aromasından ve asitli yapısının keskinliğinden alıyor. Yetiştiricilerin bilinçli olmasının yanı sıra kaliteye önem veren işleme yöntemleri Costa Rika’nın, kahve üreten ülkeler arasında başarı elde etmesine yardımcı oluyor.

Kahve Ormanlarının İstila Ettiği Ülke: Etiyopya

Kahve üzerine söylenegelen efsanelere bakıldığında ilk kahve ağacının Etiyopya bölgesinde yetiştirildiği ifade edilir. Bu bilgi doğru mudur bilinmez fakat Endonezya, kahve üreten ülkeler listesinde üst sıralarda yer alır. Ülkede, vahşi kahve ormanlarını görmek mümkün. Yaş işleme yöntemi Etiyopya kahvesinin ayırt edici özelliğinin başında geliyor. Kahve üreten ülkeler arasında önemli bir yere sahip Etiyopya kahvesinin topraklı ve baskın bir tadı var.

Amerikalıların Vazgeçemediği Tat: Kenya Kahvesi

Amerika başta olmak üzere Avrupa’da da Kenya kahvesi oldukça popüler. Tam gövdeli ve keskin tadı ile kahve üreten ülkeler içerisinde kendine yer bulan Kenya’da küçük kahve çiftlikleri bulunuyor. Kahve kültürü bakımından dünya genelinde dikkat çeken bir tada sahip Kenya kahvesi, zengin aromasının yanı sıra zengin bir asitliğe sahip. Ülke çapında üretilen kahvelerin kontrolünde büyük bir disiplin bulunuyor. Kahve üreten ülkeler arasında olmakla birlikte ülkenin kendine özgü bir kahve ölçeklendirme sistemi mevcut. Ülkede en iyi kahve AA sınıfında yer alıyor.

Geleneksel Ama Leziz: Yemen Kahvesi

Kahve ticaretinin ilk kez yapıldığı Yemen’de kahve yetiştiricileri hala geleneksel yöntemleri kullanıyor. Ülkede su sıkıntısının olması Yemen kahvesinin küçük boyutta kalmasını sağlasa da lezzet bakımından bu kahve oldukça iddialı. Kahve üreten ülkeler denince akıllara gelen Yemen, antik dönemlerden bu yana özellikle Mocha ile adından bahsettiriyor.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account