Kadın eliyle güzelleşen Trakya’yı keşfe çıkıyoruz!

Kadın eliyle güzelleşen Trakya’yı keşfe çıkıyoruz!

Trakya’nın kadın eli değmiş hüner dolu maharetlerine yakından tanık olmaya ne dersiniz? Yurtiçi kültür turlarında her gün yeni bir tur paketi seyahat severlerin ilgisine sunan Prontotour, şimdi de ‘Kadın Eli İle Trakya’ turunu hayata geçirdi. Biz de bu turun detaylarını bu turun programını hazırlayan Kültür Turu Uzmanı Erdan Şahin’e sorduk.

>Prontotour yurt içi kültür turlarında birçok turu hayata geçirdi. Tematik turlarda da yenilikleriniz olduğunu biliyoruz. Son çıkan turunuz hangisi?

Turumuzun ismi Kadın Eli İle Trakya (Kırklareli). 1 Gece konaklamalı bu turumuzda kadını ön planda tutarak yerel tatları ve kültürleri tanıtmayı amaçladık. Yaratıcılıkta, emekte, sunumda ve lezzette kadınımızın becerisi çok yüksek. Eminiz ki Anadolu’nun birçok yerinde kadının eliyle parlayan ürünler var ve keşfedilmeyi bekliyor. Kadın Eli ile Trakya turumuza ilginin yüksek olduğunu söylemeliyim. Sadece kadınlarımız değil erkekler de eşleri ile tura katılarak ilgi gösteriyorlar. Turumuz 440 TL’den satışa çıkmış durumda…

>Turun detaylarından biraz bahseder misiniz?

İlk olarak Ertuğrul köyüne giderek amatör müzeci Fatma ablanın müze evini ziyaret ediyoruz. Anlatımları Fatma abladan dinliyoruz. Sonrasında Türkiye’de ilk olan köylü ablalarımızdan oluşan Cumhuriyet Kadın Korosundan küçük bir dinletiye katılıyoruz. Ardından Kırklareli merkeze geçiyoruz. Tarihi yerlerle beraber yerel tatları keşfediyoruz; Hardaliye, Karpuz ve İnek sütü Reçeli vb… Şirden mayadan peynir üreten bir kadın işletmecinin peynir üretim merkezine giderek Kırklareli peynirinin tadına bakıyoruz.

>Yani bu tura girişimci kadınlarımızı keşif turu dersek yanlış olmaz değil mi?

Evet, girişimci kadınlarımızın başarılarına tanıklık ediyoruz. Akşamda yine bir kadın işletmecinin tarihi konakta olan restoranına giderek yemek ve yerel şarapların tadına bakıyoruz. İkinci gün Dupnisa Mağarası’nda küçük bir gezintinin ardından Pomak kökenli Gülay Hanım’ın evine uğrayarak fırından ekşili mayadan yapılmış ekmekleri fırından çekerek tadına bakıyoruz. Sonrasında tarihi dokusunu kaybetmeyen eski bir Rum Köyü olan günümüzde ise Boşnak kökenli yurttaşlarımızın oturduğu Hamdibey köyünde Boşnak mutfak kültürünü tanıyoruz. Sonrasında İğneada ilçemize giderek Longoz ormanlarını panoramik olarak görerek Limanköy’de ev baklavamızın tadını çıkararak İstanbul’a dönüyoruz.

Turun detayında merakla okuyacağınız pek çok bilgi var; görmek için lütfen tıklayınız…

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account