Jet-Lag’den korunmak için neler yapmak gerekir?

Jet-Lag’den korunmak için neler yapmak gerekir?

Günümüzde birçok insan kısa veya uzun hatlarda uçakla seyahat ediyor. Uçak yolculuğu keyifli olduğu kadar bazı durumlarda özellikle uzun uçuşlarda ortaya çıkan Jet-Lag nedeniyle seyahat sonrası sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor. Jet-Lag zaman dilimleri içerisindeki hızlı değişimlere vücudumuzun gösterdiği fiziksel bir reaksiyon olarak ortaya çıkıyor. İlk kez uzun süreli uçuş yapanları etkilediği gibi çok sık seyahat edenler hatta pilot ve kabin ekibi de Jet-Lag’e maruz kalabiliyor.

Sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk, göz kuruması, baş ağrısı, sindirim düzensizliği ve genel halsizlik Jet-Lag’in ortak belirtileri olarak sayılabilir. Jet-Lag’in ana sebebi ise sıvı kaybı, yabancı gıdalar, uzun süreli oturma, uçak içindeki geri dönüşümlü hava, rahatsız eden giysiler ve gürültü gibi nedenlerin uyku düzenini bozması… Peki Jet-Lag’in etkisini ortadan kaldırmak veya azaltmak için neler yapılmalı?

Gideceğiniz yerin saatine önceden alışın

Jet-Lag’den korunmak için yapılması gerekenler seyahat öncesi başlıyor. Gideceğiniz yerde Jet-Lag nedeniyle sorun yaşamamak istiyorsanız vücudunuzun varacağınız şehirdeki yeni saat düzenine alışması için tedbir almaya önceden başlamalısınız. Kimilerin doğudan batıya, kimilerin ise batıdan doğuya gittiklerinde Jet-Lag etkisine maruz kaldığı bilimsel bir gerçek. Eğer sık uzun uçuş yapıyorsanız, bu deneyimlerinizi sonraki seyahatlerinizde dikkate alın ve buna göre plan yapın. Seyahat öncesi alışkanlıklarınızı mutlaka değiştirin. Batı’ya doğru gideceksiniz uyku saatinizi gitmeden önce ileriye doğru ötelemeye çalışmanızda fayda var. Doğu’ya uzun bir seyahat yapacaksanız da yolculuk öncesi birkaç gün erken kalkıp erken yatın.

Teknoloji de yardımcı oluyor

Bu problem için artık teknoloji de devreye girdi ve mobil uygulamalar dikkat çekmeye başladı. Bunlardan en önemlisi Jet-Lag Rooster… Bu uygulama size hangi saatlerde uyuyup hangi saatlerde uyanmanız gerektiğini, ipuçları ve farklı bilgilerle sunuyor. Bu şekilde yerel saat dilimine ayak uydurmak daha kolay oluyor.

Havalimanında mümkün olduğunca yürüyüş yapın

Havaalanına gelirken ve havalimanı içindeyken yürüyen merdiven ve yürüyen bantlardan kaçınarak terminal içinde uçak kapısına kadar mümkün olduğunca yürümeye çalışın. Bu durumunda kan dolaşımınızın artmasını sağlayacaksınız.

Seyahat öncesi yediklerinize dikkat edin

“Jet-Lag diyeti” olarak da önerilen beslenme tavsiyelerinin bilimsel gerçekliği olmasa da, aşırı kalori içermeyen, kolay sindirilebilecek gıdalarla beslenmeniz, lifli yiyecekler tüketmeniz gibi basit önlemler almanız Jet-Lag’den korunmanız için yeterli.

Uçak içinde yapmanız gerekenler…

Bu problemle mücadelede en etkili yol uykudur. Uzun uçuşlarınızda mutlaka uyumaya çalışın. Alkolsüz ve kafeinsiz bol sıvı tüketerek vücudunuzun sıvı dengesini koruyun. Düzenli aralıklarla koltuğunuzdan kalkıp uçak içinde yürüyün. Parmak uçlarınızda yükselmek ve bazı egzersizler kan akışınızın düzenini sürdürmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yüzünüzü yıkayıp, dişlerinizi fırçalayın. Rahat giysiler ve ayakkabılar giyin. Boynunuz için yastık, göz maskesi, kulak tıkacı veya gürültü önleyici kulaklıklar bulundurun.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account