Japonya’da alışveriş fiyatları çok uygun!

Japonya’da alışveriş fiyatları çok uygun!

Japonya denildiğinde aklımıza ilk gelen şeylerden biri elbette ki teknoloji. Sanırım bir Japon ünlü tanıyor musunuz diye sorsam herhangi bir isim veremezsiniz belki ama bir Japon markası sorsam arabadan tutun televizyona, mutfak robotundan tıbbi cihazlara kadar uzanan geniş bir yelpazede ürün sayabilirsiniz. Japonya seyahatim boyunca dikkatimi çeken şeylerden biri şu olmuştu. Alışverişte aldığınız ne olursa olsun; su, tişört, elektronik alet, vs. üzerinde yazan fiyat vergisiz fiyatı. Kasaya geldiğinizde %8 KDV ekleniyor fiyatlara.

Yalnız bizler Japonya’da yaşamadığımız için bize KDV eklenmiyor; yani tax free (yani vergi iadesi) kasada düşüyor. Bu nedenle pasaportlarınızı Japonya’da gezerken sürekli yanınızda taşımanızı tavsiye ederim.

Japonya’da elektronik fiyatları ucuz olduğu tüyosunu aldığımdan Ginza’daki bir Applestore’a girdim. İlk işim I Phone X sormak oldu; 256 GB’lık bir telefon beğenerek Türkiye’deki fiyatla karşılaştırdım (tabii orada İnternet bedava😊), 1600 TL daha uygundu. Bir bluetoothlu kulaklık beğendim; Türkiye’deki fiyatından 500 TL daha ucuzdu. Bu nedenle günün karlısı olarak her ikisini de oradan aldım. Vergi iadesini peşinen düştüler kasada ama daha sonradan pasaportumun içerisinde bir fatura gördüm zımbalı bir şekilde ve üzerine bir mühür vuruyorlar mağazada. Bunun ne olduğunu sorduğumda bu faturayı havaalanında gümrük memuruna vermem gerektiğim söylediler. Peki söküp atsam ne olacak diye sorduğumda ise, mührün yarısını Japonya vizesinin yanına vurdukları için polisin faturayı soracağını ve faturayı vermemiz gerekeceğini çok güzel bir dille anlattılar😊

Narita Havaalanı’nda THY’nın uçuş saati 22.30. Ben 20.30’da kontuardaydım, biletimi aldıktan sonra güvenlikten geçişimi yaptım. Ardından yürüyen merdivenlerle aşağı indim ve aşağıda pasaport polisinin hemen karşısındaki gümrük memuruna verdim. Pasaportu geçtikten sonra free shop alanına geçtim ki ne göreyim, son beş dakika dediler. Meğer Narita havaalanında son uçuş THY imiş ve 22.30’daki uçak saat 22.00’da kalkıyor; buna dikkat etmekte fayda var aman derim geç kalmayın.

Bunun nedenini merak ettim tabii ki; oradaki bir sorumlu gülerek bana şunları anlattı: Japon Hükümeti bu havaalanını yapmadan önce bölgede yaşayan zengin ve nüfuslu aileler havaalanı yapımına karşı çıkmışlar. Hükümet de bu havaalanını yapmak için bu ailelerle bir anlaşmaya varmış ve bu anlaşma sonucu havaalanı saat 23.00 itibariyle tamamen kapatılıyormuş. Tabii olanlar benim alışverişime oldu; siz siz olun bugünün işini yarına bırakmayın😊

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account