Japonya hakkında bu bilgileri okuyunca şaşıracaksınız!

Japonya hakkında bu bilgileri okuyunca şaşıracaksınız!

Japonya, dünyadaki en ilginç ülkeler arasında biliniyor. Bazı ilginç yanları ile insanları hayrete düşürüp yok artık dedirtiyor. Bizde sizlere Japonya hakkında ilginç bilgileri bu yazıda derledik. İşte Japonya hakkındaki o bilgiler…

Oshiya’lar olmasa bu insanlar metroya nasıl sığardı?

Japonya’nın çok kalabalık bir ülke olduğunu duymayan yoktur. Japonya’daki toplu taşıma araçlarındaki kalabalık neredeyse bizim ülkemizdekileri aratmıyor. Hatta bazen toplu taşıma söz konusu olduğunda Japonya’nın fenomen ülkeler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Japonya’da insanları metroya sığdırmak için ilginç bir meslek ortaya çıkmış. Bu mesleğin adı Oshiya. Metro istasyonundaki Oshiya’lar metro kapılarının kapanması için insanları metronun içine sıkıştırıyor.

100 yaşını aşmış dedeler ve ninelerin sayısı her geçen sene artıyor!

Japonya, teknoloji konusunda kendini çok geliştiren ülkelerin başında geliyor. Öyle ki ülkede yaşam standartları çok yüksek. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre her geçen yıl 100 yaşını aşan kişi sayısı artış gösteriyor. Bizler için yaşlı kavramı 70 – 100 arasındayken. Japonlar için bu 80 – 100+ şeklinde. Ayrıca bu kişilerin yarsından fazlası kadın.

Evlerde çocuk sayısından fazla evcil hayvan bulunuyor!

Bizde çoğu kişi evde bir akvaryum balığına bile bakamazken Japonlar evlerini hayvanlarla dolduruyorlar. Özellikle köpek ve kedilere karşı aşırı bir ilgileri bulunuyor. Öyle ki yapılan araştırmaya göre Japonya’daki evlerde çocuk sayısından fazla evcil hayvan var. Ayrıca Japonya’da içeride kediler ve köpeklerin bulunduğu ilginç restoranlar da bulunuyor. Yolunu Japonya’ya düşerse bu cafe ve restoranda yemek yemenizi tavsiye ederiz.

Binanın içinden yol geçer mi? İnanması güç ama Japonya’da geçiyor!

Osaka şehrinde bir kulenin içinden yol geçiyor. Yanlış anlamayın bu yol giriş katı gibi alt katlardan geçmiyor. Kulenin 5 ve 7.katlarının içinden geçiyor bu kara yolu. Gate Tower adındaki bu ilginç bina tüm dünyaca biliniyor. Ülke nüfusu o kadar fazla ki ilerleyen yıllarda ülke üzerinde yer kalmayacağı için bu binaların sayısı artacak gibi görünüyor.

Size bu nasıl bir icat dedirtecek Otohime

Japonya’da yaşayan kadınlar tuvalette çıkan seslerden çok rahatsız oluyorlarmış. Bunun içinde sürekli sifonu çekiyorlardı. Japon nüfusunu düşününce bu su israfının çok olmasına neden oluyordu. Bu nedenle ilginç bir icat çıkardılar. Otohime adındaki bu icat sifon sesi çıkarıyor. Böylece su israfının önüne geçilmiş oluyor.

 

Japonya’da tavşanlara ait küçük bir ada var

Japonya İç Denizinde bulunan Okunoshima, bir sürü tavşana ev sahipliği yapıyor.  İkinci Dünya Savaşı sırasında ada zehirli gaz üretim tesisi olarak kullanılmış. Neyse ki günümüze bu kötü yanı ile ulaşmamış. Ada sakinleri bu küçük şeker tavşanlar çok insan canlısı. Japonlar burada tavşanlara çok iyi bakıyor. Aç ve susuz kalmamaları için düzenli olarak bakılıyorlar. Tavşanlar için küçük barınaklar da bulunuyor. Hal böyle olunca da tavşancıklar insanları görünce hiç kaçmıyorlar.

Bir söylentiye göre II. Dünya Savaşı’nda bu adaya 8 adet tavşan bırakılmış. O bırakılan 8 tavşan da çoğala çoğala bütün adayı istila etmişler.

Ülkenin neredeyse %100’ü okuma yazma biliyor!

Japonya eğitim sistemine çok önem veriyor. Ülkede okuma yazma çağında olan herkes okuma yazma öğreniyor. Bu konuda çok sıkı tedbirler alıyorlar. Keşke her ülke eğitim konusunda bu adar duyarlı olsa. Her çocuk okuma yazma öğrense. Japonların teknoloji konusunda bu kadar gelişmiş olması eğitim sistemlerinin kaliteli olmasından kaynaklanıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account