İztuzu plajı

İztuzu plajı

Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları alan olan Muğla‘nın Dalyan ilçesindeki İztuzu plajı , doğa harikası bir güzelliğe sahip. Plajın ön tarafı Akdeniz’in tuzlu sularına bakıyor. Hemen arkasında ise tatlı suya sahip bir göl bulunuyor. 2008 yılında İngiliz The Times gazetesi 6 aylık bir araştırmanın sonunda bu plajı “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan etti. Gazete, plajı Akdeniz’de ender rastlanan bir yer olarak değerlendirmiş. Ayrıca İztuzu 2011 yılında Avrupa’nın En İyi Plajı ve 2013 yılında ise Avrupa’nın En İyi 7. Plajı ödüllerini almış.

İztuzu plajı nerede konumlanıyor?

İztuzu plajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğazı’na kadar 5.400 metre uzunluğunda altın sarısı kumlara sahip olan bir plaj. Plajın hemen arkasında Sülüngür Gölü bulunuyor. İztuzu’na ulaşım için iki yol bulunuyor. Plajın batı tarafına tekneler ile doğu tarafına ise karayolu ile gidilebiliyor. Bu iki tarafında plaj tesisi ayrı. Tekneler yardımıyla gidilen plajın adı Dalyanağzı diğer ise İztuzu plajı. Bu iki yeri de Belediye işletiyor.

İztuzu plajına ne zaman gidilir?

Yaz ayları plajı ziyaret etme için uygun zaman. Havalar ısındığı için rahatça denize de girebilirsiniz. İztuzu plajına Caretta Caretta’lar yumurtlamaya geldiği için plaj çok iyi bir şekilde korunuyor. Yumurtlama dönemlerinde alanlar işaretleniyor. Bu sayede kumun altına bırakılan yumurtalara bir zarar gelmesi önlenmiş oluyor. Ayrıca plajın denize doğru yakın olan kısmına şemsiye dikmek de yasaklanıyor. Çünkü şemsiye sapları kumun altına doğru dikildiğinde kaplumbağa yumurtalarına zarar veriyormuş. Buraya gelen kişilerin  bu kurallara uyması gerekiyor. Eğer kurallara uymazlarsa yetkililer hemen bu kişileri uyarıyorlar.

İztuzu plajı

İztuzu Plajı Belediye Tesisi

Uluslararası Dalyan Caretta Caretta Çevre Kültür Ve Turizm Festivali

Dalyan’a geleceğiniz tarih eğer Haziran sonu ya da Temmuz başı ise katılabileceğiniz çok güzel bir festival var. Uluslararası Dalyan Caretta Caretta Kültür ve Turizm Festivali her yıl Haziran’ın son haftası ve Temmuz’un ilk haftasını kapsayacak şekilde düzenleniyor.

Festivalde plaj etkinliklerinin yanında bir de yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalar daha çok çocuklar için olsa da büyükleri çeken farklı yarışmalar da oluyor. Bunların yanında bir de halk oyunları gösterileri de yapılıyor. Festivalde, ünlü sanatçılarda sahneye çıkıp konser veriyorlar.

İztuzu plajı ziyaret saati ve giriş ücreti

Gece saatlerinde Caretta Carettalar gelerek kumsalda yumurtluyor. Bu nedenle onların rahatsız olmaması için plajda 20.00’dan sonra yetkililer dışında kimse kalmıyor. Hatta etrafta rahatsız olmamaları için ışık bile yakılmıyor. Sabah ise plajı tüm kaplumbağalar gittikten sonra saat 08.00’de açılıyor. Ayrıca İztuzu plajına giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretsiz fakat özel araç ile geliyorsanız otopark parası ve şezlong, şemsiye, içerideki büfeden alacağınız yiyecek ve içecekler için de ayrı para vermeniz gerekiyor.

İztuzu plajının geçmişi

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Antik çağlarda İztuzu plajı diye bir kumsal yokmuş. Plajın 5 kilometre gerisinde Kaunos diye bir liman kenti bulunuyormuş. Burası ticaret amacıyla çok kullanılan bir limanmış. Fakat zamanla Dalaman Çayı, Ortaca ve Dalyan’dan aktığı için buraya kum birikimi olmuş. Böylece zamanla limanın önü kapanmış. Özellikle M.Ö. 220’li yıllarda yaşanan büyük Rodos depremi, Dalaman Çayı’nın yatağını değiştirmesine neden olmuş. Çayın denize taşıdığı kumlar ters yönde dalgalarla birlikte hareket ettikçe limanın önüne birikmiş. Sonunda oluşan kumsal ise Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapan harika bir doğal oluşum olmuş.

Dalyan’da gezilecek yerler

Dalyan’da gezilecek çok güzel iki yer var. Bunlardan biri İztuzu plajı bir diğeri ise antik kent. İztuzu plajı sonradan oluşmuş bir yer olsa da çevresinde gezilecek çok güzel tarihi bir yer var. Kaunos adındaki bu kent ünlü tarihçi Heredot’un kitabındaki yazıdan bulunmuş. Heredot, Kaunos’ta tuz ticareti yapıldığını yazmış. Arkeologlar 1969 yılında bu tuzlayı aramaya başlamışlar. Burası bulunduğunda Türkiye’nin ilk antik tuzlası oldu. Antik zamanlardan günümüze kadar gelmiş olsa bile tuzla hala kullanılabilecek durumda. Uzun zamandır kimse fark etmese bile Antik tuzla, belediye tesisinin hemen arkasında bulunuyormuş. Kışın sular yükseldiği için suyun altında kalıyor ve yazın da güneş, kum, deniz, caretta caretta derken kimse bu arkada kalan yeri görmemiş.

Kaunos Kral Mezarları

Kaunos Kral Mezarları - İztuzu Plajı

Kaunos Kral Mezarları

İztuzu plajına yakın bir mesafede bulunan Kaunos Kral Mezarları da Türkiye’de en çok ilgi gören yerler arasında bulunuyor. Kent önceden liman kenti özelliğine sahipken önemli bir ticaret şehriymiş. Kentin kalbinde 150 metre yüksekliğindeki bir tepeye kurulu akropol bulunuyor.

Plaj çevresinde yaralı Caretta Carettalara yardım için küçük bir hastane kurulmuş. Burada onları tedavi ediyorlar. İçeride küçük bir müze de bulunuyor. Şirin mi şirin olan Caretta Carettalar hakkında daha iyi bilgiler edinebilmeniz için bu müzeyi gezmenizi öneririz. Aynı zamanda içeride tedavi edilen büyük kaplumbağaları ve yavrularını yakından görebilirsiniz. Hastaneyi ziyaret ettiğiniz zaman beyaz renkli kaplumbağalar görürseniz şaşırmayın. Çünkü bazı zamanlarda kaplumbağa yavrularında albino hastalığı görülebiliyormuş. Bu tip yavruları denize kavuşmadan önce yetkililer fark edip topluyorlarmış. Renginden dolayı doğada hemen yem olacağı için bu kaplumbağaları yardım merkezinde bakım altına alıyorlar.

İztuzu plajı yakınlarında çamur banyosu yapabileceğiniz bir alan bulunuyor. Buraya gelen bir çok turist çamur banyosu yapmadan plajdan ayrılmıyorlar. Köyceğiz Gölü kenarında bulunan Sultaniye Çamur Banyosu turistlerin gözde yerleri arasında. Likya döneminden günümüze kadar ulaşmış bir kaplıca bölgesi. Alanda gezerken burnunuzu yoğun bir sülfür kokusu gelebilir. Çevrede şifalı olduğu söylenen sıcak su havuzları bulunuyor. Suyun içerisindeki mineraller ile cildin gençleştiği, pürüzsüzleştiği ve toksinlerini attığı söyleniyor. Ayrıca sıcak su ile kaslarınız da gevşeyecek ve rahatlayacaksınız.

Dalyan tekne turları

Dalyan - İztuzu Plajı

Dalyan tekne turları

Dileyenler Dalyan’da tekne turuna da çıkabilirler. Sazlıkların arasında dolaşarak sırayla çamur banyosuna uğrayıp İztuzu plajına gelebilirsiniz. Şanslı olanlar tekne turu sırasında Caretta Carettaları yüzerken görebilirler. Bu hayvanlar insanlara karşı çok sıcak kanlı. Hemen merak edip teknelerin yakınana geliyorlar. Aslında burada yaşayan tek canlılar Caretta Carettalar değil. Mavi yengeçler de burayı evleri benimsemişler. Asıl adı Callinectes Sapidus adındaki bu yengeçler çok lezzetli. Zaten ismindeki Sapidus‘un anlamı da lezzetli demekmiş. Çevre restoranlarda turistlerin en çok yediği deniz ürünlerinden biri.

Dalyan mutfağındaki lezzetli yemekler

Ege mutfağının en lezzetli yemeklerini Dalyan’da yiyebilirsiniz. Zeytinyağlı yemeklerden deniz ürünlerine kadar birbirinden güzel yemekler var bu mutfakta. Dalyan’da en ünlü deniz ürünlerinden biri mavi yengeç bir diğeri de koca kafa adındaki kefali. Kömür ateşinde pişirildiği zaman lezzeti ayrı bir güzel oluyor. Deniz börülcesi de meze olarak en çok sevilen yiyeceklerinden biri. Peki bu yiyecekleri Dalyan’da nerede yenir diye soracak olursanız eğer sizlere bir kaç restoran tavsiyesinde bulunalım. İşte Dalyan’da yemek yiyebileceğiniz ünlü restoranlar:

Mavi Yengeç - İztuzu plajı

Mavi Yengeç

Nar Danesi: Kahvaltıcı mekanı olan Nar Danesi’nde plaja gitmeden önce bir şeyler yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Doğanın içerisine yapılmış çok şirin bir yer. İçeride mekan sahiplerinin kendi ürettikleri zeytinler, nar suları, reçeller, erişte ve tarhana gibi ürünler satılıyor.

Gölbaşı Restaurant: Plaja gelmeden önce gidebileceğiniz bir başka yer de Gölbaşı Restoran. Nehir kenarında bulunan mekan insanlara lezzetli yemeklerin dışında huzur da veriyor. Menüsü kahvaltı, ızgara, biftekler ile çok zengin bir hale getirilmiş.

Şanlıalp Gözleme: Bu gözleme yiyebileceğiniz mekan İztuzu Plajına çok yakın bir mesafede konumlanıyor. İçeride isteyenler sandalyeye isteyenler ise yer masasına oturarak yemeklerini yiyebilirler.

Dipdağ Ekin Apart & Restaurant: Sülüngür Gölü kenarında konumlanan bu restoran aslında apart olarak da hizmet veriyor. Göle olan manzarası ile müşterilerine harika bir yeme içme saati sunuyor.

Yalıçapkını Restorant: Dalyan Boğazı’nın kenarında olan restoran plajdan uzakta konumlanıyor. Fakat kesinlikle gidilebilecek çok güzel bir yer. Yemeklerin her birini özenle hazırlıyorlar. Yemekler çok lezzetli ve mekan çok güzel bir şekilde dekore edilmiş.


Bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz!

Fethiye’de gezilecek yerler

Saklıkent Kanyonu

Likya Yolu

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account