İzmir Saat Kulesi hakkında neler biliyorsunuz?

İzmir Saat Kulesi hakkında neler biliyorsunuz?

İzmir Saat Kulesi, İzmir’de gezilecek yerler listesinde önemli bir yer oluşturmaktadır. Şehrin simgesi konumdadır. İzmir’e gelen hemen herkesin mutlaka fotoğraf çektirmek istediği bir mimari eserdir. Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan Ege’nin incisi İzmir’in Konak ilçesinde bulunmaktadır.

25 metre uzunluğundaki kule dört katlı ve sekizgen yapılı bir tasarıma sahiptir. Sekizgen kaidelerde sebiller bulunmaktadır. Kule’deki 4 çeşme şehirde 1974 yılında meydana gelen depremde hasar görmüş daha sonra restorasyondan geçmiştir. Sebillerin kemer kısmı at nalı şeklindedir. Çeşitli tarihi kaynaklarda yapının Alman Konsolosluğu’nu inşaa eden mimarın tasarımıyla hayata geçirildiği yazmaktadır.

İzmir Saat Kulesi, Sultan Abdülhamit Han’ın tahta çıkışının 25. Yıldönümünde Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından 1901 yılında yapılmıştır. Kulenin yapımında beyaz mermer, kesme taşlar ve yer yer renkli taşlar kullanılmıştır. Kule’nin saati Almanya İmparatoru II. Wilhem tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na hediye edilmiştir. İzmir Saat Kulesi’nin üzerinde Osmanlı Tuğrası ve diğer simgeler yer almaktadır. Ancak bir kısmı günümüze ulaşmamıştır.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account