İtalya’nın üç güzelleri

İtalya’nın üç güzelleri

Bir ülke, her ziyaretinizde kendine yeniden âşık eder mi? İtalya’nın her bir noktası, onu her görüşünüzde sanki ilk defa görüyormuşçasına sizi heyecanlandıran sevgili gibidir, içinizdeki ateşi körükler. Ayrılırken içiniz burkulur, daha yola çıkmadan buraya yeniden gelmenin planlarını çoktan yapmaya başlamışsınızdır. Gerek mimarisi, gerek yemek kültürü, gerekse İtalyanca anlamasanız bile vücut dilini kullanarak tüm samimiyetiyle size yardımcı olmaya çalışan sıcak insanlarıyla İtalya, asla terk edemeyeceğiniz sevgiliniz gibidir…

Geçen ay yolum Avrupa’nın en gözde destinasyonlarından birine İtalya’ya düştü. Rönesans’ın doğumuna şahitlik eden İtalya, yaklaşık 300 bin kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip bir yarımada. Geniş bir alana sahip olduğu için şayet birkaç günlük bir zamanınız varsa tüm ülkeyi dolaşmanız imkânsız. O nedenle gitmeden önce kendinize rotalar belirlemenizi ve İtalya’yı birkaç seferde keşfetmenizi öneririm. Ben, beş gün kalacağım son ziyaretimde kuzeyden güneye inerek, Milano-Floransa ve Roma hattını tercih ettim.

Modanın başkenti Milano

yoldasin-burcu-gurturk-italya-milano-duamo

İtalya’nın ve hatta Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Milano’ya vardığımızda ilk durağımız şüphesiz dünyanın en büyük katedrali olan Duomo di Milano oldu. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan katedralin yapımıyla ilgili de ilginç bir rivayet dolaşıyor dillerde. Derler ki şayet bu katedralin yapımı bir gün biterse tüm dünyaya ait olacaktır. İtalyanlar bu nedenle Duomo di Milano’nun yapımını tamamlamak istemezler. Bu arada küçük bir dipnot; katedralin önündeki satıcılara pek yüz vermeyin, benden söylemesi.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-milano-di

Duomo di Milano’nun hemen yanında dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele yer alıyor. Yüksek cam tavanlı yapı bizdeki Çiçek Pasajı’nı andırıyor. Dünyanın en büyük tiyatro binalarından olan La Scala da Milano’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında yer alıyor.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-milano--del-pizzaduamo

Milano’da hayat son derece canlı. Gece katedralin bulunduğu  Piazza Del Duomo meydanı ve çevresindeki sokaklar hareketli. Bu civardaki restoranlar da son derece popüler. Bu arada şehir modanın başkenti olduğundan sokaklar adeta birer podyumu andırıyor. Herkes son derece şık ve zarif. Market alışverişine çıksalar bile!

Rönesans’ın doğduğu yer Floransa

yoldasin-burcu-gurturk-italya-floransa-arno-nehri-1

Toskana bölgesinin başkenti Floransa, Arno Nehri’nin çevresine kurulmuş. Rönesans’ın doğum yeri olan şehir aynı zamanda Leonardo Da Vinci ve  Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların yetiştiği gerek mimarisi gerek kültürü ile özel bir şehir. Gittiğimiz dönemde Da Vinci sergisine de ev sahipliği yapıyordu Floransa. Ve elbette ki  bu güzel tesadüfü değerlendirip sergiyi de dolaştık.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-floransa-piazza-della-signoria

Floransa’nın gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel.  Şehirde bulunan en önemli yapıları yürüyerek gezmeniz mümkün. Ancak İtalya’nın genelinde olduğu gibi scooter’lar burada da oldukça revaçta. Floransa’nın en önemli meydanı  Piazza della Signoria. Michelangelo’nun ünlü heykeli David’in bir kopyası bu meydanda bulunuyor.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-floransa-heykel

Meydanın etrafında ise çok sayıda tarihi bina ve başka heykeller yer alıyor. Gerçi İtalya’da neredeyse her binada, balkonda, çeşmede irili ufaklı birçok heykele rastlamanız mümkün. Ne de olsa burası sanatta reformun doğduğu yer.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-Ponte Vecchio Köprüsü

Floransa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Uffizi Galerisi, Arno Nehri üzerindeki Ponte Vecchio, Duomo adıyla bilinen  Santa Maria del Fiore ve tabii ki tüm şehri tepeden görmenizi sağlayacak panoramik bir manzara sunan Michelangelo Tepesi yer alıyor.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-floransa-michelangelo-tepesi

İki devletin başkenti Roma

Roma’nın her köşesi tarihi açıdan ayrı zengin ayrı değerli. Neresine dokunsanız içinden bir hikâye çıkıyor. Gezilecek yerler o kadar çok ki, şehrin hakkını vermek istiyorsanız en az dört gün kalmanız gerek. Zamanımız kısıtlı olduğu için biz belli başlı simgesel yapılarını dolaştık. Bu yapıların nerdeyse hepsine metro ile ulaşım mümkün. Her biri bir metro durağına yürüme mesafesinde. Zaten Roma o kadar düzenli ve kolay bir şehir ki elinizde haritanız varsa kaybolmanız mümkün değil.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-roma-kolezyum

Gezimizi de ilk olarak Kolezyum’la başladık. MS. 72 yılında yapımına başlanan Kolezyum zamanında gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bir arena olarak kullanılmış. Giriş için kapıdan bilet almanız yeterli. Bu bileti ayrıca Kolezyumun yan tarafında bulunan Roma Forumu gezerken de kullanabiliyorsunuz.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-roma-trevi-cesmesi

Roma’nın simgesel yapılarından biri de Fontana di Trevi. Bizim Trevi Çeşmesi ya da Aşk Çeşmesi olarak da adlandırdığımız yapı, bir binaya yapışık şekilde konumlanmış, içinde pek çok sanatçı tarafından muazzam güzellikte heykelleri barındırıyor. Turistlerin çoğu bu çeşmeye bozuk para atıp aşkla ilgili dileklerde bulunuyor. Fontana di Trevi bir süredir bakımdaydı ancak artık tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini yeniden ağırlamaya başladı.

Sıradaki durağımız Vatikan

yoldasin-burcu-gurturk-italya-roma-vatikan

Dünyanın en küçük ülkesi, Papa tarafından yönetiliyor. Katolik dinin yönetim merkezi içinde yer alan Vatikan Müzesi, çok sayıda sanat eserini barındırıyor. Sadece müzeyi gezmek bile en az üç dört saat sürüyor.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-vatikan

Roma’da uğranması gereken duraklardan biri de şüphesiz bizim İspanyol Merdivenleri olarak bildiğimiz, Spagna metro durağından birkaç adım mesafede bulunan Piazza di Spagna.  Bu merdivenlerde oturup soluklanmak adetten. Biz de bu âdete uyuyor ve basamaklarından birine kuruluyoruz. Merdivenler günün her saati yoğun ancak özellikle akşamüstü merdivenlerin bulunduğu meydan daha bir keyifli oluyor.

yoldasin-burcu-gurturk-italya-roma-ispanyol-merdivenleri

Vittorio Emanuele II Abidesi, Piazza Navona ve Pantheon tapınağı da Roma’ya geldiğiniz de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Piazza Navona’da çok sayıda restoran bulunuyor. Trafiğe kapalı bu meydan akşam yemeği için de ideal.

Baş döndüren İtalyan lezzetleri

yoldasin-burcu-gurturk-italyan-mutfagi

İtalyan mutfağı aslında bizim çok da yabancı olmadığımız bir mutfak. Damak tadımız bu kültürün mutfağına da yakın olduğu için İtalya’da aç kalmanız nerdeyse imkânsız. Pizza, ravioli, pasta olarak bilinen envai çeşit makarna, lazanya, tortellini ve deniz ürünleri mutlaka denenmeli. Tatlı olarak da bolca tiramisu, dondurma ve cheesecake tüketmenizi öneririz. Ne de olsa her şey yerinde güzel…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account