İtalya’nın lezzet durağı: San Gimignano

İtalya’nın lezzet durağı: San Gimignano

İtalya’nın Toscana Bölgesi’nde yer alan San Gimignano, küçük bir kasaba olmasına rağmen şöhreti ülke sınırlarının dışına taşmış. Orta Çağ’ın Manhattan’ı yakıştırması yapılan kasaba; uzun boylu evleri, mistik yaşantısı ve lezzetleriyle Çizme’nin yıldızı durumunda. Seyahatseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği bölgede, ödüllü dondurmacı ve pizzacı bulunuyor.

San Gimignano, Toscana Bölgesi’nin şirin bir kasabası. Özellikle Floransa ve çevresine gelenlerin görmeden dönmeyeceği yerlerden biri. Buraya geldiğinizde 800 yıl öncesinin yaşamını bizzat görebilirsiniz. Her şey yerli yerinde kalmış. Günümüze kadar uzanan en dikkat çeken yönü ise uzunca evleri. Evlerin uzun olmasının Ülkenin en çok para kazanan kişileri zenginliklerini göstermek için uzunca evler yaptırırmış. Bir kişinin zenginliği evinden anlaşılıyormuş. Bu nedenle de evlere Manhattan yakıştırması yapılıyor.

Dünya şampiyonu dondurmacı

Tabii ki, San Gimignano sadece uzun evleriyle meşhur değil. Eğer lezzet düşkünüyseniz, burası sizin için adeta bir cennet. İtalya’nın en popüler lezzetleri nedir diye soracak olursak, çoğumuz listenin üst sıralarına pizza ve dondurmayı yazar. İşte San Gimignano’da dünyanın en iyi dondurmacısı ödülünü alan dondurmacı ile TripAdvisor’da en çok önerilen pizzacısı yer alıyor.

Kasabanın merkezine geldiğinizde tarihi meydanda uzunca bir kuyruk göreceksiniz. İşte burası dondurma için sıra bekleyenlerin kuyruğu. Şu bir gerçek ki, İtalya’nın en iyi dondurmasını Gelateria Dondoli’de yiyebilirsiniz. İtalyan dondurmacı Sergio Dondoli katıldığı yarışmalarda dünya dondurma şampiyonu unvanını kazanmış. Zaten dükkanın önüne geldiğinizde kazandığı ödülleri görebiliyorsunuz. Bu arada Sergio da gelen müşterilerini kapının önünde karşılıyor. İçeriye girdiğinizde de 50’den fazla çeşit sizi bekliyor.

Uzun kuyrukların olduğu pizzacı

Bu sevimli kasabada TripAdvisor’da aldığı yorumlarla şöhretli hale gelen bir de pizzacı bulunuyor. Tabii ünlü bir yer denildiğinde aklınıza öyle gösterişli bir restoran gelmesin. Aksine ayaküstü pizza yiyebileceğiniz bir yer burası. Küçücük bir dükkanda hizmet veren Ricca Pizza’nın da önünde uzun kuyruklar görürseniz şaşırmayın. Öyle ki, pizzalar çıktığında 5 dakika içinde hemencecik bitiyor. Bir ailenin işlettiği Ricca Pizza özgünlüğünü kaybetmemek için seri üretim de yapmıyor.

Toscana’nın en iyi bağları

San Gimignano’daki lezzetlerin bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü bölgeye özgü ayrı bir lezzet daha var. Toscana Bölgesi’nin şaraplarını duymayan yoktur. İtalyan şaraplarının çoğunluğu bu bölgede üretilmektedir. Kasabaya özgü Chianti şaraplarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca Verneccia beyaz şarapları da San Gimignano’da üretiliyor. Bunları da listenize not edin.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account