İtalya’nın dillere destan meydanları…

İtalya’nın dillere destan meydanları…

İtalya’da Piazza olarak bilinen meydanlar bulunuyor. Bu yerler şehirlerin en hareketli noktaları. Ayrıca İtalya’nın meydanlarında mimari, sanatsal, gastronomik açıdan birçok sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Sıcakkanlı Akdeniz insanlarının yüzündeki o cana yakın gülümsemesi ise Piazza’ları daha bir çekici yapıyor. İtalya turu yaparken mutlaka ünlü meydanlara uğramalısınız. İtalya’da gezilecek yerler arasında bulunan bu Piazza’lara gelin bir de yakından bakalım. Venedik, Napoli ve Roma’daki meydanları sizler için kaleme aldık. İşte İtalya’nın dillere destan olan meydanları…

Venedik’in tek Piazza’sı

Aslında Venedik’te birçok küçük meydan bulunuyor. Fakat bunlar aslında meydan değil. Venedik’in ilk zamanlarında her ada küçük bir köymüş. Sonrasında bu köyler gelişerek büyük bir şehri oluşturmuş. Eskiden küçük köylerdeki bu meydanlara tarla anlamındaki campo deniyor. Venedik’teki en ünlü piazza San Marco Meydanı. Venedik’te gezilecek yerler listesinin başında bulunan bu meydan, dünyaca büyük bir üne sahip. Bizans mimarisinin en etkileyici örneklerini San Marco Meydanı’nda bulabilirsiniz.

Campo’lar arasında en ünlü olanı ise San Giacomo di Rialto Meydanı. Burası çevresindeki cafeleri ile gençleri çeken bir özelliğe sahip. San Giacomo di Rialto Meydanı’nda görülecek yerlerin başına meydan ile aynı ismi taşıyan bir kilise bulunuyor. 412 yılında yapılmış çok eski bir kilise. Kilisenin üzerinde kocaman bir saat bulunuyor. Aman bu saate dikkat edin. Çok nadir bu saat doğru zamanı gösteriyormuş.

Venedik turu yapanların mutlaka görmesi gereken bir başka küçük campo ise Santi Giovanni e Paolo. Mucizeler Meydanı olarak bilinen bu yer turistlerin gözde mekanlarından. Burada da meydan ile aynı ismi taşıyan bir kilise bulunuyor. Gotik tarzdaki mimarisi ile meydanda hemen bütün ilgiyi üzerine çekiyor.

Napoli’nin meydanları

Derin bir nefes aldığınızda buram buram Akdeniz kokusunu içinize çekebileceğiniz bir şehir Napoli. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan bu şehir, birbirinden güzel medyalara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en popüler olanı San Domenico Maggiore. Meydan Barok ve Gotik mimariye sahip olan bir kiliseyi içerisinde barındırıyor. Bu kilisenin adı da meydan ile aynı. Napoli turu yaparken mutlaka bu kiliseyi de gezmenizi öneririz.

Napoli’de gezilecek yerler arasında bir diğer meydan ise Dante. Meydanın tam ortasında İlahi Komedya’nın yazarı Dante’nin heykeli yer alıyor. Şehrin en büyük meydanı olma özelliğine sahip. Şehirdeki bir diğer ünlü meydan ise Plebistico Meydanı. Şehirde yaşanan pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş eski bir meydandır. Bu meydanların dışında bir de küçük bir meydan daha bulunuyor. Gesu Nuovo Meydanı, mutlaka gezilip görülmesi gereken güzelliğe sahip iki tane kiliseye ev sahipliği yapıyor.

Roma’daki muhteşem Piazzalar

Roma dendiği zaman akıllara hemen antik Roma kalıntıları, eski mimari yapılar, birbirinden güzel heykeller geliyor. Bunların arasında bir de dillere destan olmuş olan meydanlar var. Bunların başında Aziz Petrus Meydanı geliyor. Vatikan’da bulunan bu meydan birbirinden güzel eserler ile sizi büyüleyecek. Özellikle dikkati meydanın tam ortasındaki büyük sütun çekiyor. Bu heykeli Bernini tasarlamış. Bütün inançlara olan saygıyı temsil ediyor.

Navona Meydanı da Roma’da gezilecek yerler arasında bulunuyor. Roma’daki ara sokaklarda kaybolmaya çıktıysanız mutlaka yolunuz bu meydana çıkacaktır. Şehrin tam merkezinde konumlanması sayesinde rahatlıkla bu meydanı bulabilirsiniz. Bu meydanda da Bernini’nin tasarladığı heykellere denk geleceksiniz.

Pantheon’a ev sahipliği yapan Rotonda Meydanı da Roma’da görülmesi gereken yerler arasında. Pantheon, Antik Roma zamanındaki tüm tanrılar için yapılan bir tapınak. Şehirdeki en ünlü yapılardan biri olarak biliniyor. Milattan Önce 25 yılında yapılmış olan tapınak turistlerin gezdiği en popüler yerlerin başında geliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account