İtalyan stili ve Türk misafirperverliği Hindistan’da buluştu

İtalyan stili ve Türk misafirperverliği Hindistan’da buluştu

Erman Balak – Yola çıkanlar ve yola çıkmaktan asla korkmayanlar için çok özel bir hikayemiz var. Sizleri İtalya – Türkiye – Hindistan üçgeninde dönen macera ve aşk dolu bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. İtalyan – Türk çiftimiz Loris ve Ayşegül’ün gerçeğe dönüşmüş Hindistan rüyasına merhaba deyin..

Türk olan Ayşegül, 10 yıllık insan kaynaklarcı. İtalyan olan da bir o kadar yıllık ses mühendisi Loris. Onları bu hikayede buluşturansa, her çift gibi günün birinde evlenip, şehrin güzel bir yerinde ev kurup, ofisteki işlerine devam etmek yerine “başka türlü bir şey, bizim istediğimiz” diyerek dünyanın bir ucuna Hindistana kadar gidip oraya yerleşmeleri. Bu kararı öyle bir günde almadılar tabi. Buyurun onlardan dinleyelim;

Ayşegül: Senelik iznimizi Türkiye veya İtalya yerine “birdaha nerden göreceğiz?” diye düşünerek Hindistan’da geçirme kararı aldık. Biraz uzun olan iznimizi Hindistan’ın güney bölgesini doğudan batıya kadar gezip, Kochi’den dönecek şekilde planladık. Yolculuk sırasında çok fazla insanla tanıştık. Tanıştığımız her bir insan, içinde olduğumuz büyülü coğrafyaya dair bir sır verdi bize. Bu sırlardan biri de Varkala’ydı. Önce hikayesinden sonra da doğasından büyülendik Varkala’nın.

yoldasin_sahil

Neydi hikaye?

Loris: İnanışa gore Kral Pandyan sürekli olarak rüyasından hayaletler tarafından kovalandığını görür ve günahlarının affedilmesi için brahmanların liderine danışır. Lider, kıralı buraya Vişnu adına bir tapınak yapmakla görevlendirir. Tapınağın inşaası sırasında Varkalanın altında yüzlerce tatlı su kaynağı olduğu ortaya çıkar. O günden bu yana her sene, hindu inanışına gore Varkala’ya binlerce hindu hacca gelir. Tapınakta edilen dualar sonrasında hacılar deniz kenarına gelerek dualarının affedilmesi için tanrılarına hediyeler bırakır ve denize girerler. Böylece tüm günahlarından arındıklarına inanırlar.

yoldasin_varkala2

Çiftimiz buraya geldiklerinde, yeniden doğmak için bundan daha uygun bir yer olamayacağını düşünerek, burada ufak bir otel açmaya karar verdiler. Otellerinin adı Keratheeram. “Kera” hindistan cevizi demek, “ Theeram” ise toprak. Her 10 metre başına 2 hindistan cevizi düşen bu topraklar için daha uygun bir isim olamaz herhalde.

Loris: İtalyan stili ile Türk misafirperverliğini Varkala’da buluşturabileceğimizi düşünerek Keratheeram’i açmaya karar verdik. Bilindik otellerden biraz farklıyız. Otelin çatısına da misafirlerin hem dinlenebilmesi, hem de kaynaşabilmesi için evi çağırıştıran güzel bir terasımız var. Genelde akşamları partiliyoruz açıkcası. Dj kabininde de ben oluyorum. Hatta radio frekansımız ile tüm Kerala’ya yayın yapıyoruz.

Dileyen misafirlere kahvaltı, ogle ve akşam yemekleri yapıyoruz. Belirli bir menümüz yok. O gün çiftçi ve balıkçı pazarında ne varsa onu pişiriyoruz. Yemeklerde ve salatalarda kullandığımız yeşillikler kendi bahemizden. “Ben çok baharatlı yiyemiyorum” veya “annemin ev yemeğini özledim” diyenleri fazlasıyla şımartıyoruz. Deneyimli yoga öğretmenleri,her sabah ve akşam üzeri olmak üzere 2 kere dileyen misafirlere ücretsiz yoga eğitimi veriyor.“ civar köylerde ne varmış” diyenler için de birkaç motosikletimiz var.

yoldasin_varkala1

Varkala’da misafirlerinizi neler bekliyor?

Ayşegül: Varkala’da deniz, kum ve güneş üçlüsünden çok daha fazlası var. Burası özellikle Hindistan’ın başlıca Ayurveda bölgelerinden biridir. Uzun süredir muzdarip olduğunuz migren, sinüzit ve daha bir çok irili ufaklı hastalığınıza burada veda edebilirsiniz. Ya da sadece bir masajla da yetinmek mümkün.

Turistik ziyaret alanlarının başında Kral Pandyanın inşaa ettiği Janardhana Swami Tapınağı ve yine oldukça spirituel kabul edilen Sivagiri Tapınağı gelir. Varkala’da insanı en çok etkileyen bir başka yer ise Kappil Gölü. Göl civarına geldiğinizde sağınızda gölü, hemen 10 metre solunuzda da Hint okyanusunu görürsünüz. Her ikisinde de yüzmek hem mümkün hemde günahlardan arındırıcı. Hindistan’da oldukça kutsal Kabul edilen filler için Varkala’da bir de fil yetimhanesi bulunuyor. Buradaki filler aileleri tarafından terkedilmiş yada ailelerini kaybetmiş fillerden oluşuyor. Dilerseniz onları besleyebilir ve onlarla doğada bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Seyahat severlere bir mesajınız var mı?

– Pek çok kişinin üzerinde hem fikir olduğu üzere Varkala, Hindistan’ın cennetidir. Buraya gelirseniz bize mutlaka uğrayın. Birlikte birşeyler yaparız…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account