İtalya’da şans getiren lezzetler ve batıl inançlar

İtalya’da şans getiren lezzetler ve batıl inançlar

İtalyan yemeklerinin dünya dışı bir gerçekliği olduğunu düşünebilirsiniz. Tat ve doku bakımından zengin olan İtalyan lezzetleri daha fazla aç kalmayı hak ettiriyor. Uzmanlara göre aslında İtalyan mutfağı diye bir şey yok. Ne yediğinize dair geleneklerin ve trendlerin ayrıntılı, büyüleyici duvara asılı bir halısı var. Keşfetmek için bazı anahtarları görmek lazım.

İtalya’da yemeğinizi yerken temkinli olmanızı gerektirecek bazı batıl inançlar da var. Örneğin zeytinyağının dökülmesi kötü bir şans olarak görülmezken tuzun etrafa saçılacak şekilde dökülmesi kötü şans olarak kabul edilir. Eski medeniyetlerde yeni toprakları keşfetmek için bir tür toprağı tuzlayarak cezalandırırlarmış.

İncil’in de bazı batıl inançların kaynağı olduğu söyleniyor. Örneğin İsa’nın havarileriyle yediği son akşam yemeğine vurgu yapılarak yemek masasına 13 kişi ile oturulması bir şanssızlık olarak kabul ediliyor. Ekmeğin masaya ters konması da Katolik inancına göre uğursuzluk olarak gösteriliyor. Ancak iyi şans getiren durumlar da vardır. Örneğin yeni yılda mercimek yemek şans getirirmiş. Mercimek küçük paralara benzetildiği için onu tüketen herkes için iyi şans ve ferah getireceğine inanılırmış.

İtalyan kahvaltısı mütevazi ve rahatlatıcı

İngiltere’de geleneksel İngiliz kahvaltısı yapmanın şans getireceği düşünülür. Sosis, yumurta, bacon, fasulye ve mantar gibi uzayıp giden bir liste var. Evlerinden uzak yaşayan İngilizler için bu ritüel epey önemlidir. Öte yandan İtalyan kahvaltısı mütevazi ve rahatlatıcı. Tipik İtalyan kahvaltısında bir kahve veya cappuccino olur. Her ne kadar bir tanesi sabah 10’dan sonra olsa da kahve önemlidir. Ekmek ruloları, kurabiyeler ve hamur işleri baskın lezetlerdir. Meyve salatası, yoğurt ve müsli de diğer popüler seçenekler arasında yer alır.

2014 yılında yapılan bir araştırmada İtalyanların taze tüketilen yiyeceklere odaklandıkları, ekonomik krizin ardından ev tipi tüketimin geleneksel tüketimde öne çıktığının görüldüğü vurgulandı. Rapora göre taze gıdaların marketlerdeki paket ürünlerden daha çok tüketildiği görülüyor. Özellikle popüler taze sebze ve meyveler, deniz mahsülleri ve balık öncelikli seçenekler arasında.

Yazın patlıcan, fasulye, pancar, salatalık, kabak, bezelye, turp ve domates sıkça tüketilir. Kış geldiğinde soğuk aylarda ise enginar, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, rezene, ıspanak ve şalgam tercih edilir. Bütün bir yıl için yetiştirilen sebzeler de var. Marul, havuç ve hindiba bunlar arasında.

Noel ve Paskalya’da kendine özgü yemekler

İtalyan yemekleri özel gün ve haftalar için de şaşırtıcı lezzetlere sahip. Noel ve Paskalya dönemi için özel yapılmış yemekler dikkat çekiyor. Paskalya’da yapılan Minestra di Pasqua sığır veya domuz etin ile lahana ve çeşitli otları içeren bir çorba. Özellikle Napoli’de meşhur olan bir yemek. Yine Paskalya dönemi için Agnello veya kuzu eti genel kabul gören yiyecekler arasında. İtalya’da Paskalya tatlısı Gubana adı verilen bir Paskalya ekmeği. Ekmek ile kek arası bir lezzet. Yani aslında bizim bildiğimiz klasik Paskalya çöreğinden bir parça farklı. Arasında ciambelone adı verilen limonsu bir lezzet dolaşıyor ayrıca friuli ile kaplanıyor.

İtalya’da Noel dönemi lezzetleri ise farklı. Panettone adı verilen içinde çoklukla kuru meyvelerin olduğu ekmek favori yemekler arasında. Bir kubbe şeklindeki ekmekte kuru üzüm, şekerlenmiş portakal kabuğu dışında fındık, bal, badem ve çeşitli baharatlar içeriyor. Noel zamanı sığır ve dana etli, cotechino sosisi gibi karışık etlerin olduğu kereviz, havuç ve soğan ile servis edilen yemek sofranın baş aktörü arasında. Yine kalamar, tuzlu morina balığı ve kılıç balığı deniz mahsüllerinin seçenekleri arasında. Et suyu ile servis edilemn makarna, Napoli usulü istiridye ve midye de ve çeşit çeşit lazanyalar da sofraların değişmezlerinden.

Gelato ve dondurma ise ilgi gören tatlılar arasında. Aslında Gelato da bir tür dondurma ama daha az şeker içeriyor ve ağır ağır yoğrularak yapılıyor. Öte yandan Gelato ile Sorbetto arasında da fark var. Gelato İtalya’nın kuzeyinde tercih edilirken Gelato Güney’den geliyor. İkisinde de meyve var ancak Sorbe su Gelato süt ile yapılıyor. İkisi de çok lezzetli.

Ribollita çorbası, Polenta, meşhur Margherita pizza, çeşitli otlar, domates, zeytinyağı ve sarımsak ile hazırlanan makarnalar, Montova’nın Torta Sbrisobna tarafının un, tereyağ, yumurta, badem ve limon kabuğu ile hazırlanan pudingi popüler diğer İtalyan lezzetleri arasında.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account