İtalya’da pizzayı unutturacak lezzetler 

İtalya’da pizzayı unutturacak lezzetler 
 Yazı: Oğuz Kadir Özkorul 

Merhaba; boğazınıza düşkün biri misiniz ve İtalya’yı mı gezeceksiniz? O zaman beni iyi dinleyin çünkü size İtalya şehirlerinde pizzayı unutturacak tavsiyeler vereceğim. İtalya turu kapsamında size İtalya’nın kendisine hayran bırakacak yerlerinden de kısaca bahsedeceğim. Şehirleri gezerken mükemmel tarihi, mimarisi ve sanat eserleriyle ruhunuzu besleyip, bir yandan da vereceğim tavsiyelerle İtalyan yemeklerinin eşliğinde mest olmaya hazır mısınız? Belki bazıları sizi cezbetmeyebilir ama içlerinden hayır diyemeyeceğiniz şeylerin de olduğunu biliyorum. Şimdi gelin benimle İtalya şehirlerinin sokak lezzetlerini keşfetmeye başlayalım. 

Öncelikle size kısaca İtalya turu hakkında bilgi vereceğim. İlk durağımız İtalya’nın başkenti Roma olacak. Burada sokak lezzetlerinin tadına bakıp, şehrin tarihi ve mimari dokusunu inceledikten sonra Napoli‘ye geçeceğiz. Napoli‘nin hareketli sokaklarında Güney İtalya’nın en iyi aperatiflerini tadacağız. Ardından biraz kuzeye yönelip Medici ailesinin yuvası, sokak lezzetlerini en şatafatlı olduğu şehir Floransa‘ya geçeceğiz. Oradan da kızıl şehir Bologna‘ya geçip parmesanlı sokak lezzetlerinin tadına doyacağız. Sonraki durağımız İtalya’nın Avrupa’ya açılan kapısı Milano şehri olacak. Bu şehrin kozmopolit yapısından yükselen yenilikçi İtalyan sokak lezzetlerini tadacağız. Milano’dan sonra aşkın şehri Venedik‘e geçip karaya ayak basar basmaz aşk kadar narin sokak lezzetlerinin peşine düşeceğiz. Son olarak güneye hızlı bir iniş ile Sicilya Özerk Bölgesinde bulunan ve adadaki iki büyük şehir olan Palermo ve Katanya’yı ziyaret edeceğiz. 

Roma

İnsanoğlunun gördüğü ilk büyük imparatorluğun ve günümüz İtalya’sının başkenti Roma. Bu şehir sizin aklınızı başınızdan alacak. Tarihi birikimi ve kültürel zenginlikleri karşısında büyüleneceksiniz. 

Roma’da ne yenir? 

Roma şehri’nin  geçmişten günümüze çok eski ve köklü bir tarihi olduğu gibi sokak lezzetlerinin de tarihi bir o kadar eski. Yeni nesil Romalıların sokak lezzetlerini dokuz adımda sizlerle paylaşacağım.

1- Roman Panzanelle 

Bu lezzeti gördükten sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak panzanelle’nin lezzeti sadeliğinden geçiyor. İnce kesilmiş ekmek dilimlerinin üstüne, domates, balzemik sirke, zeytinyağı ve fesleğenle mütevazi bir sokak lezzeti. Daha çok öğün aralarında ve öğün öncesi iştah açıcısı olarak tüketiliyor. 

2- Porehetta ile Panino veya Sosis  

Şiirlere konu olmuş bir sokak lezzetidir. Hani bizim Eminönü balık ekmeğimiz ünlüdür ya işte Romalılar için de bu lezzet onu yerine geçiyor. Ancak içinde balık yok. Bunun yerine domuz pastırması, domuz eti, bazen de domuz sosisi yağlanmış ve kızartılmış ekmek ile servis ediliyor. Bu tarz şeylere açıksanız denemenizi tavsiye ederim. 

3- Kızarmış kabak çiceği 

Bu sokak lezzetini genellikle Roma’nın II Cartoccio bölgesinde bulmak mümkün. Bu lezzet hamsi ya da sardalyayı kabak çiçeğinin içine doldurulup kızartılmasıyla yapılıyor. Saat 3 ile 6 arası mükemmel bir atıştırmalık olarak kabul ediliyor. Denk gelirseniz mutlaka deneyin. 

4- Pizze del Forno / Fırın Pizzası 

 Bu sokak lezzeti bizim ramazan pidemize çok benziyor. Yapı olarak aynı olan Pizze del Forno isteğe bağlı olarak üstüne sürülen tatlı veya tuzlu kremalarla tüketiliyor. 

5- Baccala Fillets 

Baccala Fillets yapı olarak bizdeki pişiye benziyor. Bu sokak lezzeti genelde sabahları işe giden Romalılar tarafından tüketilen bir gıda. Ancak sizlerde erken kalkıp şehri gezeceğinizden bu ürünü tatmanızı tavsiye ederim.  

 6- Caldorroste (Namı değer kestane kebap) 

Bizde olduğu gibi Roma’da da kestane kışın tüketilen bir sokak lezzeti. Burada sokak başlarında kestane kebap satan satıcıları görmek mümkün. Roma’ya kışın giderseniz buradaki kestanelerden yemeyi unutmayın. 

7- Kremile Maritozzo  

 Roma’da bu lezzeti tadabileceğiniz en iyi yer Dar Maritozzaro’dur. Eski Papalık dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişi vardır. 50’den fazla çeşidi olan Kremile Maritozzo’nun en popüler üç hali bulunuyor. Ekşi, tatlı ve tuzlu krema dolgulu etrafı çıtır hamurlu versiyonları yemeye değer. 

8- Romsa Pinsa 

Romsa Pinsa kavramak ve uzatmak anlamına geliyor. Bir nevi pizza cinsi olarak sayanlar olsa da Romalılar buna şiddetle karşı çıkıyorlar. Açıkçası bende bunun pizza cinsi olmadığını düşünüyorum. Neden mi? Anlatayım o zaman. Roma da arkadaşımla gezerken bir fırına girdim. Ve fırındaki chef’e esprili bir dille ona Türk pidesi öğretmem karşılığına bana pizza yapmayı öğretip öğretemeyeceğini sordum. O da bana daha iyi bir şey öğretebilirim demişti.  

Ondan öğrendim kadarıyla Romsa Pinsa’nın hamuru 3 gün buyunca + 6 derecede mayalandırılıyor ve sonra üstüne malzemesi geliyor. Görünüş açısından pizzayı andırsa da kesinlikle tadı çok başka. Daha çok bir köy ekmeğinin üstünden akan sıcak malzemeyi yer gibi hissediyorsunuz. Roma da tadılması gereken en iyi sokak lezzeti diyebilirim.  O kadar anlattık bari adres verelim. Molis ya da Val Trompia da bu sokak lezzetinin tadına varabilirsiniz. 

9- I Suppli Al Telefono 

 Roma’nın enteresan isimli bir sokak lezzeti. Tam Türkçe’ye çevirirsek anlamı telefon üstündeki malzemeler oluyor. Çok komik öyle değil mi? Bu ismi vermek için çok düşünmüşler mi demeden geçemedim. İkiye bölünür bölünmez içinden kıvrılarak uzayan mozerella peynirini görünce hemen anladım. İçindeki peynir dokusu ve pirinç kaplamasından dolayı bu ismi aldığı gün gibi ortada. Sorduğumda tahminimin ne kadar isabetli olduğunu anlayıp sevinmiştim. Bu sokak lezzetini 1 ile 5 arası tüketmenizi tavsiye ederim. 

Napoli

Campania Bölgesi’nin en büyük şehri olan Napoli, İtalya’nın da en eski şehirlerinden bir tanesi. Tarihi MÖ 6. yy kadar uzanan Napoli, İtalya’nın en iyi şampanya üretim merkezi. Aynı zamanda kendine has içecekleri ile de öne çıkıyor.  Ancak sizleri bir konuda uyarmam gerekiyor. Roma için hırsızlar şehri derler ancak Napoli’de işler biraz daha ciddidir. Napoli İtalya’nın en çok suç işlenen bölgelerindendir. İnsanları İngilizce pek bilmezler. Bunun nedeni İtalya’nın güneyinin okuma yazma oranının düşük olmasıdır. Çok fazla göçmen burada bulunmaktadır. Tek başınıza gezmenizi çok önermiyorum.  

Napoli de ne yenir? 

Napoli denince akla ilk olarak pizza gelir. Çünkü Pizza’nın ana vatanı Napoli’dir. Burası bir liman şehri aslında. Aynı zamanda sanayi devriminde birçok işçinin evi ve gelir kapısı olmuş. Bu yüzden sokak lezzetleri eski fakir Napoli ruhunu taşıyor. Ucuz ve kolay bulunan malzemelerle mükemmel lezzetleri yaratan Napoli halkının 8 mükemmel sokak yemeğini keşfedeceğiz. 

 1- Pizza al Forno / Cüzdan Pizza 

Napoli de yiyebileceğiniz en lezzetli ve en ucuz sokak lezzeti olabilir. Yaklaşık 1 eur ve 5 eur arası bir fiyatı olan cüzdan şeklinde ikiye katlanmış bol mozzerelalı bir tür pizzadır. Genelde Napolililer iki kere kahvaltı yaparlar ve bu ikincisi dışarıda sokakta yapılanıdır. Bu lezzeti mutlaka deneyin. 

 2- Montanara 

Napolililer pizzayı şekilden şekle sokmayı iyi biliyorlar. Yuvarlak lokma büyüklüğünde olan kızartılmış pizza hamurunun üstüne, Napoli domatesleri ve zeytinyağı ile hazırlanan bir sosa batırıp akabinde rende parmesanada batırıyorlar. Ardından da fesleğenle servis ediyorlar. Şehirliler Montanara için Napoli’nin çıtır kızı derler. 

 3- Panino Napoletano ve Pagnotiello 

Bu sokak lezzeti bizim damak zevkimize ve toplumsal kültürümüze epey bir aykırı. Ancak Napoli sokak lezzetlerinden bahsedeceksek bunu da bilmeye hakkınız var. Türkçeye çevirmek gerekirse tam anlamı Napoli’nin ekmeği anlamına geliyor. Neresi aykırı diyebilirsiniz belki ama içi domuzdan elde edilen birçok çeşit şarküteri ürünü ile dolu olan bir tür atıştırmalıktır.  

4- Parigino 

 Yerel halk bu lezzete Parisli Pizza diyorlar. Çünkü klasik pizza malzemelerinin ince açılmış ikişer kat hamurun arasına konup pişirilmesinden bu ismi aldığına inanılıyor. Napoli’deki dostum Cuseppe’de bana başka bir rivayetten bahsetmişti. Fransızların puf böreğinden esinlenerek yapıldığını ve bu yüzden bu şekilde olduğunu anlatmıştı. Açıkçası bu doğru olabilir çünkü Fransız puf böreği de bu şekilde pişiriliyor. Şehirde tadılması gereken bir lezzet olduğunu düşünüyorum. 

 5- Arancino 

 Napoli’de sokakta giderken şirin bir fırıncı teyze bana kendi dillerinde küçük portakal, küçük portakal diye seslenmişti. Çok şaşırmıştım ve yanına gittiğimde bana arancino almam için önerilerde bulunmuştu. Komik kadın, beni bu şahane sokak lezzeti ile tanıştırmıştı. İçinde kıyma, yeşil bezelye, domates sosu ve mozerella bulunan, pirinç topu kaplaması ile sarılı, kızartılmış bir lezzet. Ne diyebilirim ki mükemmeldi. 

6- Calzone Fritto 

Calzone İtalyan mutfağında temel hamur işlerinden kabul edilen ve tüm ülkede yaygın olarak yapılan bir hamur işi. Ancak bu şehirde biraz farklı yapılıyor. İçine napoli ricotta, kurutulmuş domates, fümelinmiş bir veya birden çok et ürünü birde jambon cinsleri ile doldurulmuş yarım ay şeklindeki hamur işidir.  Farkı ise nerdeyse tüm ülkede fırında yapılan bu lezzet, Napoli sokaklarında kızartılarak yapılıyor. Zaten fritto İtalyancada kızartmak demek.  

 7- Cuppetiello 

 Bu sokak lezzetinin çokta eski bir tarihi yok. Şehrin yenilikçi chefleri tarafından son 10 yıldır yapılan bir tat. Patates kroketleri mozerella peyniri ile sarılıyor biraz suyu alınıp bir kere de pizza hamuruyla sarıyorlar ve farklı şekillerde kızartıp bir kâğıt huni içinde servis ediyorlar. Sokakta gezerken hoş bir eşlikçi oluyor, tavsiye ederim. 

 8- Limonata ve Limoncello 

Napoli verimli toprakları ile aynı zaman da İtalya da tam bir tarım şehri. Burada limon üretimi de çok büyük ölçeklerde yapılıyor. Sokaklarda limonata satan ve hemen yanlarında alkollü bir içecek olan ve tamamen Napoli’ye has bir likör illimoncello satışı yapılıyor. Kesinlikle tatmanızı tavsiye ederim. Özellikle yaz aylarında inanılmaz iyi gidiyor. 

Floransa

Floransa çok köklü bir geçmişi olan ve geçmişten günümüze sanatsal faaliyetlerin üst düzeyde yapıldığı bir kenttir. Kendine has mimarisi ile ön plana çıkan kent, bugünkü ihtişamına Medici ailesi sayesinde gelmiştir. Döneminin ticaretini elinde bulunduran kentte o dönemin izlerini halen görmek mümkündür.  

Floransa’da yeme-içme 

Tarihi boyunca ticaretin üst düzeyde olduğu bir yerde , her yeri tarih kokan, bir tür açık hava müzesi olan Floransa’da sokak lezzetlerinin kalitesiz olmasını beklemek saçma olur diye düşünüyorum. Öyleyse şu lezzetlere bir bakalım…

1- Tiramisu

Floransa ile özdeşleşmiş bir lezzettir tiramisu. Ancak buradaki tramisu biraz daha farklı yapılıyor. Dikdörtgen dilimler halinde satılan tiramisular sert yoğun kakaolu ve orijinal el yapımı kremalarla zenginleştirilmiş halde. Bu lezzeti yiyebileceğiniz en iyi yer ise kesinlikle Caffe Gilli olabilir. 

 2- Le Patatine Fritte 

Bildiğimiz sıradan patates kızartması demeyin görünce. Burada patates özenle yapılır. Hemen anlatayım, patatesleri şekilli ve farklı boyutlarda özenle kesilir, sonra bu patatesler iki kere önce haşlanır sonra kurulanır. Üçüncü olarak kısık ateşte kızartılırlar. Üstleri çıtır çıtır kalırken içleri kremamsı bir dolgu haline gelir. Baharat atılır ve sosladıktan sonra kare kutularda servis edilir. İşte patates cipsi budur. Sevenlerine duyurulur. 

3- II Calzoncino Ripieno 

Floransa’nın eti meşhurdur. Ancak bizler sokak lezzetlerini aradığımız için bu etlere fazla yaklaşamıyoruz. Ancak bizi, bu sandviç cinsi kurtarıyor. Didiklenmiş Toscana eti ile özel peynirlerinin foccacio ekmeği ile mükemmel buluşması. Kesinlikle bu lezzete 12 euro değer. 

4- La Ciabatta Fiorentina 

Bu lezzet yüksek oranda peynir içermektedir. Bir gün mayalanan ciabatta hamurunun üstüne bolca erimesi için konan peynirin ekmeğin etrafından akan bir şelale gibi göründüğü hamur işi. Bizim damak zevkimize çok yakın olan bu lezzetin nutela’lı olan versiyonları da bulunabiliyor. 

 5- Liorancino 

Napolide arancino’ya benzeyen bir şekli olsa da Floransa da içi yoğun peynir dolgulu ya da tatlı bademli, çikolata dolgulu versiyonları da bulunuyor. Gününüzü tatlı geçirmek istiyorsanız iyi bir tercih olacaktır. 

 6- La Schiacciata 

Sadece mevsiminde yetişen sebzelerin gerek ızgarada gerekse kızartılarak özel Floransa Foccaciosunun içine koyulması ile hazırlanan bir lezzet. Aynı zamanda etli versiyonları da bulunan bu lezzete Fransızların 5 temel sosları da eşlik etmekte. Kesinlikle yenmesi gereken bir lezzet. 

 Bologna 

Avrupa’nın kızıl şehrine hoş geldiniz. Buraya kızıl demelerinin sebebi, şehrin birçok eski yapısının kırmızı tuğla ile yapılmasından kaynaklanıyor. Burası İtalya’nın gastronomi başkenti diyebiliriz. 

Bologna gezilecek yerler

Tarihi sokaklarında gezebileceğiniz birçok eser ve yapı sizi karşılıyacak. Bunlardan bazıları Maggiore Meydanı, San Petronio Bazilikası, Neptün Çeşmesi, Sanctuary of the Madonna di San Luca, Palazzo d’Accursio, Santo StefanoArchiginnasioBasilica of San DomenicoPiazza del NettunoPalazzo del PodestàPalazzo Re Enzo, Bologna CathedralThe Archaeological Civic Museum (MCA) of Bologna gibi birçok tarihi yapıyı gezebilirsiniz.  

 Bologna da ne yenir? 

Bologna mutfağı en iyi kalite ürünlerin olabildiğince sade lezzetleri ile ön plana çıktığı bir şehir. Burada İtalya’nın ünlü parmesan peyniri ve birçok İtalyan tescilli şarküteri ürünlerinin de ana vatanı. Gelirseniz mutlaka almayı unutmayın. Ancak Bologna kuzey İtalya’da zengin bir şehir olduğundan mutfağı da bir o kadar zengin ve maliyetli gıda ürünlerinden oluşuyor. Bu yüzden sokak lezzetlerinden sadece 3 tanesi kendilerine has. Geri kalanları İtalya’nın tüm şehirlerinde bulabileceğiniz için gerçek Bologna lezzetlerini sizlere anlatacağım. 

 1- Tortellini 

Bologna’nın gerçek zenginliğini tortellini yiyerek anlayabilirsiniz. Makarna hamurunun içine çeşitli İtalyan peynirleri ve başta parmesan olmak üzere birçok malzemenin girebildiği, şarküteri ürünlerinin de olduğu soslu servis edilen bir makarna cinsidir. Bologna’ya gelen turistler genelde spagetti tüketseler de bu Bologna’nın ruhunu yansıtmadığını düşünüyorum. O yüzden sizlere tortelliniyi denemenizi öneriyorum. 

2- Şarküteri ürünleri 

Şüphesiz bu işi en iyi Bolognalılar yapıyor. Bu şehrin sokaklarında nereye dönüp baksanız en az bir şarküteri göreceksiniz. Burada dilimlenmiş şarküteri ürünlerini alıp gezerek yiyebilirsiniz ya da Bolognalıların aparativo saatinde onlara katılabilir ve bu lezzetlerin tadına doyabilirsiniz. Aparativo saati genelde 2 ile 4 arasında yapılan günlük bir öğün bu şehirde. İngilizlerin 5 çayının bir benzeri gibi. 

 3- Parmesan / Patmeciano 

Bologna İtalya’nın peynir başkenti. Dünyaca ünlü parmesan ve parmaciano burada üretiliyor. Şehir her yıl bu sektörden çok fazla para kazanıyor. Aparativo saatlerinde burada parmesanla yapılmış kalın hamurların satıldığını görürsünüz. Size bu sokak lezzetini nerede tadabileceğinizi söyleyeyim. Osteria dell’Orsa şehrin tam ortasında bulunuyor. Pişman olmayacaksınız. 

Milano

Milano İtalya’nın kuzeyinde bulunan en büyük şehridir. Nüfus açısından ise İtalya’nın en büyük ikinci şehridir. Avrupa’nın kapısı olarak da bilinen Milano tarih boyunca birçok etnik grubun yaşadığı bir kültür şehri olmuştur. Milano da gezilecek yerler şunlardır: 

Milano yeme – içme

Gerçek Milano mutfağını tatmak istiyorsanız çevrede bulunan köylere gitmeniz gerekiyor. Çünkü Milano çok uluslu bir yapıda olduğundan birçok sokak lezzeti de farklı etnik gruplardan geliyor. İtalya’nın birçok yerinde görülen standart sokak lezzetlerinin yanı sıra egzotik şeylerde bulunuyor. 

1- Çin Mantısı ve Omlet Sarılı Mantılar 

Bu şehir cadı kazanı gibi ne ararsanız bulabilirsiniz. Çin mahallelerinde genelde Avrupa ve Asya mutfaklarının bir füzyonu olan omlet sarılı mantıları yiyen ve etrafta gezinen insanlarla dolu. Asya usulü sote et ve sebzelerin hamura sarılarak haşlandıktan sonra Fransız tarzı omletle sarılıp soslayıp yenen kalori bombası bir sokak lezzeti. Fiyatı ise sebzeli olanlar 7 euro etli olanlar ise 12 euro olmak üzere birçok yerde değişkenlik gösterebiliyor. 

2- Mariu’ Den Kebab 

Dört farklı unla hazırlanan uzun süre mayalanan ve içine şarküteri ve birden fazla peynir cinsinin katılması ile hazırlanan bir çeşit kızartılmış topik diyebiliriz. Genelde Milano merkezinden uzakta arka mahallelerde yenen bu sokak lezzeti denenmeye değer. 

3- Ki Osko’Da balık 

Asya’dan gelen göçmenlerin Milano sokaklarına kazandırdığı bir lezzet. Kapalı hamburger yapar gibi içine konan sote sebze ve birden fazla balık etinin soslanarak konması ile kızartılarak yapılan güzeller güzeli bir hamur işi. Mutlaka denemeniz gerekiyor. Yemek istiyorsanız Duomo Meydanı’nın hemen karşısında bulabilirsiniz. 

4- Itashi İtalyan Temaki 

Japon-İtalyan füzyonu olarak bilinen mürekkep balıklı makarnanın içine karides, somon ve hamsinin doldurulması ile hazırlanan bir makarna cinsidir. Sebzeli ve balıklı olanları da vardır. Bu lezzeti Duomo meydanı çevresinde bulabilirsiniz. 

 Venedik

118 adadan oluşan Venedik bir rüya şehridir. Eşsiz tarih yapıları ve doğal güzellikleri ile gezilip görülmesi gereken bir şehir. İtalya’nın kuzeyindeki ikinci en büyük şehridir. Yaz aylarında turist akınına uğrayan şehir, hareketli yapısı ile göze çarpıyor. 

Venedik’te gezilecek yerler

San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Palazzo DucaleRialto Köprüsü, Büyük Kanal, Ahlar Köprüsü, San Marco, Aziz Mark’ın Çan kulesi, AccademiaGiudecca, San Giorgio MaggioreCa‘ d’Oro gibi birçok tarihi mekân vardır. 

Venedik’te ne yenir? 

Bu yazıyı okumamış olsaydınız Venedik sokaklarının gizli lezzetlerini belki de asla bilemeyecektiniz. Birçok insan Venedik sokaklarında pizza dışında bir şey yemediklerini söylüyorlar. Bu yanlışa bir dur diyelim ve Venedik lezzetlerine geçelim. 

 1- Kremalı Morino 

Ana maddeleri morino balığı, maydonoz, süt, sarımsak ve yağ olan bu soft lezzet, Venedik’te popüler olan bir sokak lezzeti. Öğlen ve akşam yemeklerini birbirine bağlayan bu lezzetli aperatifi mutlaka denemelisiniz. 

 2- Risi ve Bisi 

Bezelyeli ve pastırma parçalı bir çeşit rizotto olan bu sokak lezzeti, 150 gr’lık kare kutularda sizlerle buluşuyor. Bu lezzet genelde aperatif olarak tüketilse de bir öğün olarak da tercih edilebilir. 

 3- Venedik Karaciğeri 

Köşe başlarında tanıdık bir koku ile karşılaşabilirsiniz. Tereyağı, soğan ve dana karaciğerinin sotelenmesi ve yanında kızarmış ekmeği ile tam bir sokak lezzeti. Eskiden bu şehirde soylular et yerken fakir halk hayvanların iç organlarını tüketirlermiş. Bu yüzden tam bir Venedik sokak lezzeti diyebilirim. 

4- Fritole 

18. yy’a kadar uzanan eski bir Venedik sokak tatlısı. Ana malzemeleri un, pudra şekeri, çam fıstığı ve yerel bir ürün olan zabaglione’dir. Önceleri kış aylarında yapılan bu tatlı, Venedik’in turizme açılmasıyla yılın her ayı bulunabilen bir lezzete dönüşmüş durumda.  

 5- Polenta ve Sehie 

Polenta Venedik mutfağında çok kullanılan bir gıda. Sehie ise, Polentanın üstüne sotelenmiş lagün karideslerinin serilmesi ile oluşan tam bir Venedik lezzeti. Genelde Venedik limanı çevresinde bulabileceğiniz bir lezzet. 

Sicilya

Sicilya Özerk Bölgesi 

İtalya’nın güneybatısında yer alan Sicilya Özerk Bölgesi eşsiz doğası ve kendine has tarihi özellikleri ile İtalya tarafından koruma altında olan 20 bölgeden biridir. Başkenti Palermo’dur. Sicilya adasının iki şehrinin sokak lezzetlerini sizlerle beraber keşfedeceğiz. Önce Palermo’da gezip görülecek yerlere bakalım.

Palermo’da yeme-içme 

Palermo bir ada şehri olduğu için ve ayrıca volkanik mineral açısından zengin topraklara sahip olduğundan tarımsal ürünler tüm dünya tarafından önemlidir. Sokaklarında yenen yemekler İtalyan ana karasındaki ürünlerle benzerlik taşısa da kendine has özelliklerini fark etmemek elde değil. 

 1- Aracino Palermo 

Palermo’da çok sık tüketilen bir sokak atıştırmalığı var. Sicilya ile özdeşleşmiş bir lezzet. Tarihi çok eskilere kadar uzanıyor. Günümüzde şefler tarafından modernize edilmiş olsa da geleneksel lezzetini sokaklarda bulmak mümkün. Yapılışını anlatmam gerekirse safranlı pirinç lapasının içine bezelye püresi, mascarpone peyniri, mozzerella peyniri, ince ince kesilmiş domuz pastırması ve et suyu ile doldurulan, sonrada kızartılarak afiyetle yenen bir sokak lezzeti. Geleneksel Palermo mutfağı kullandığı baharat çeşitliliği ile ürünlere başka bir kimlik kazandırıyor. 

 2- Pani ca Meusa (Dalaklı kürdan patatesli yağlanmış ekmek) 

 İşte ben buna varım. Palermo’ya gelip de bunu yemeden dönüyorsanız gerçekten bir sorun var demektir. Uzun süre pişen ve kremamsı bir dokuya kavuşan dana dalağını yağlanmış ve kızartılmış ekmeğin arasında kürdan patates ile servis edildiğini gördüğünüzde buna değdiğini anlayacaksınız. Canım çekti. 

 3- Haşlanmış ahtapot 

Palermo tam bir deniz ürünleri cenneti. Eylül ve aralık ayları arasında sokaklarında özellikle sahil kenarlarında pişirilip yenen bir Palermo sokak lezzeti. Ahtapot severlere duyurulur. 

 4- Stigghiola 

Karşınızda dünyanın en eski sokak yemeklerinden ve gerçek bir Yunan-Sicilya yemeği olan Stigghiola. Günümüze kadar gelebilen bu lezzet eski bir Yunan fakir yemeği olarak biliniyor. Eski zamanlarda soylulardan arta kalan et parçaları sakatat ile karıştırılıp şişlere geçiriliyor sonrada kızgın odun ateşinde pişiriliyordu. Bugün ise et oranı biraz daha artmış şekilde Palermo sokaklarında yiyebilmek mümkün. 

Katanya

Parlayan şehir Katanya’ya hoş geldiniz. Neden parlayan şehir diye sorarsanız. Burada ki kaldırımlar volkanik kayalardan yapıldığından yağmur yağdığında parlamaya başlıyorlar. Bu şehrin bir başka özelliği de fillere karşı olan düşkünlükleri. Şehrin meydanında bulunan fil heykeli turistleri kendine çekiyor. Katanya İtalya’nın en büyük 10. Şehri Sicilya’nın ise ikinci büyük şehri. Kültürel anlamda bir hazine olan şehir, Etna yanar dağına olan yakınlığı ile de biliniyor. Katanya gezilecek yerler şunlar:  

Katanya’da ne yenir? 

Katanya mutfağı Sicilya mutfağının bir özeti gibi. Hem İtalyan mutfağından hem de Kuzey Afrika mutfağından etkilenen bu şehir. Gezerken sokak lezzetlerinin tadına doyabileceğiniz yerlerden. 

1- Cartocciata 

Türkçeye kâğıt olarak çevrilen bu arkadaş, bizdeki sosisli poğaçaya çok benziyor. Ancak içinde sosis dışında birçok şey var. Pişirilmiş jambon, siyah zeytin, domates ve mozerella peyniri ile doldurulmuş hamur bizdeki sokak simitçilerinin arabası gibi arabalarda satılıyor. Katanya halkı bunu en baş sokak lezzeti olarak tabir ediyorlar.  

2- Pane De Panelle 

Kare formunda kesilmiş ve baharat ile lezzetlendirilmiş patateslerin gerek kızartılarak gerekse fırında pişirilip, yağlı ekmek ile sunulmasından oluşan bir sokak lezzeti. Genelde çocukların favorisi olan bu lezzet, basit tatların bir buluşması gibi. 

3- Sfincione 

Bu sokak lezzeti kalın gözenekli bir ekmeğin üstüne birlikte sotelenmiş soğan, hamsi ve yöresel bir sos olan caciocavallo’nin üstüne sürülmesi ile oluşuyor. Balık severlere bu lezzeti kaçırmamaları gerektiğini hatırlatırım. 

4- İris

Özellikle Sicilya’nın Katanya şehrinde yenmesi gereken bir lezzet. Gevrek sıkı dokulu ekmek hamuru kaplaması içinde yumuşak rikotto ve çikolata ile şekerin eşlik ettiği, kızartılarak yapılan bir çörek cinsidir. Gün sonunda güzel bir limonata ile güzel bir son istiyorsanız kesinlikle önerilerimin en iyisi bu olacaktır. Sicilya tatlısı cannoli kadar olmasa da yerel halk tarafından severek yenir.

Veda  

Evet dostlar gastronomi anlamda İtalya turu yaptığımız bu seyahatte İtalyan yemekleri, İtalyan şehirleri ve İtalya da gezilecek yerleri sizlerle keşfettik. İçtik eğlendik ve 100 kilo olduk. Sağlıklı ve dengeli besleneceğimiz hayatımıza geri dönerken sizlerle başka bir gezide karşılaşma dileğiyle şimdilik görüşmek üzereHoşçakalın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account