İtalya’da keyif dolu bir tatilin adresi: Amalfi

İtalya’da keyif dolu bir tatilin adresi: Amalfi

İtalya’da Sicilya, Puglia ve Amalfi kıyıları geçmişten günümüze misafirlere çok fazla keyif veren tatil yerlerin başında geliyor. Özellikle Amalfi kıyıları, Güney İtalya Bölgesi’nin en önemli turistik cevherlerinden birisi konumunda. Gezginler de buraya tarih boyunca sürekli ilgi göstermiş.

19.yüzyılın ortalarında yazar, ressam, sanatçı gibi ünlü isimlerin Avrupa’yı tanıdıkları “Grand Tour” döneminde keşfettikleri ve sonrasında birçok yazarın “Yeryüzündeki cennet” şeklinde tanımladığı Amalfi; misafirlerine birbirinden güzel manzaralar sunuyor. Burada İtalyan kültürüne özgü unsurları da kolaylıkla tanık olabilirsiniz. Yemek, seramik kültürü, mitolojik hikayeler, müzik festivali gibi her anlamda misafirlerine hitap edebiliyor.

Zengin isimlerin tatil için tercih ettiği Capri Adası, Napoli’nin sıra dışı karakteristik özelliği, Vezüv Yanardağı‘nın muhteşem görüntüsü altında dünyanın en büyük arkeolojik kazı alanı olan Pompei gibi detaylar aslında bu destinasyonu çarpıcı kılıyor.

Tarih boyunca popüler bir destinasyon

Roma İmparatorları zamanında eşleri, akrabaları banyo ve keyif yapmaya Amalfi kıyılarına giderlermiş. İmparatorlar zamanında bile burası çok güzel bir yer olarak bilinirmiş. 2 bin yıl sonra bile aynı güzellikle karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü sinemanın yıldızı Sophia Loren‘den, Opera sanatçısı Luciano Pavarotti‘ye kadar birçok ünlü sima buralardan geçmiş. Bizden de Cem Mansur Ravella müzik festivaline katılmış. Capri Adası’nda Semiramis Zorlu’nun bir heykeli var. Yani biz de sanat anlamında bu bölgeye çok yakınız.

Türk tarihinde de bu bölgenin çok önemli bir yeri vardır. Daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. İtalyan çocukları korkutulurken “Mamma mia gli Turchi” (Bak Türkler geliyor) ifadesinin ortaya çıkış ifadesi Güney İtalya’dır. Kanuni zamanında o bölgede savaşmışız. Hatta Capri’de birçok yerde bunları sizin yüzünüzden yaptılar diye anlatılır. Türklerle de kültürel olarak iç içe olan bir bölgedir.

Turla gitmeyi tercih edin

Amalfi, insanların kendi başına gitmeye çalıştıklarında zorlanacakları bir yer  olduğunu söylemeliyim. Fakat bir tur şirketiyle gittiğinizde muhtemel birçok riski ve stresi ortadan kaldırabilirsiniz. Toplu taşıma araçları mesela çok az. Bunun yanı sıra araba kiraladığınızda park ciddi bir sorun. Üstelik fiyatlar da bir hayli yüksek. Bu nedenle tur firmasıyla Amalfi kıyılarının çok daha avantajlı ve kolay olduğunu söylemeliyim. Prontotour’un Amalfi kıyılarını kapsayan çok seçenekli turları mevcut.

Özellikle Sorrento ve Positano Bölgesi’ndeki konaklama imkanları, Positano ve Amalfi’deki tarım ürünleri, Ravello Bölgesi’ndeki sanat ve müzik tarihi, Napoli ve çevresindeki gastronomi kültürü, Güney İtalya insanının yaşayış biçimi ve Antik Yunan döneminden kalma yerler olması nedeniyle bize harika detaylar sunuyor.

Trafikte kalmak bile çok eğlenceli

Roma, Floransa ve Venedik‘teki tarihi ve mimari doku kadar bir zenginlik olmasa da, o bölgelerde bulunmayan kültürel detaylar seyahatten döndüğünüzde bile aklında hep canlı kalıyor. Tamamen keyif odaklı bir yer. Manzaraya karşı bir şeyler içmek, keyifle bir İtalyan yemeği yemek paha biçilemez bir keyif. Amalfi’ye gidersiniz, ruhunuzu dinlendirip geri dönersiniz. Öyle tarihle boğulmazsınız. Huzurlu, sakin ve nefes alacağınız bir yer. Hani öyle bir yer ki, çektiğiniz trafik bile size sıkıntı olmuyor. Otobanda trafikte kalmanız halinde sıkılırsınız. Ancak burası öyle değil. Denize karşı durursunuz ve harika fotoğraflar çekersiniz. Yani özetle insanın keyif ve zevk almak için gittiği harika bir destinasyon.

Lezzet düşkünleri için harika seçenekler

Burası yemek düşkünlerinin de çok seveceği bir yer. Güney usulü makarna türleri ve volkanik arazilerde yetişen domateslerle yapılan soslar bölgenin mutfağını zenginleştiriyor. Deniz ürünleri bolca mevcut. Kalamar ve karideslerin olduğu karışık tabaklar oldukça lezzetli.  Bölgede limon çok ön plana çıkar. Limoncello’nun anavatanı olarak bilinir. Aynı zamanda limonlu pastalara da ayrı bir parantez açmak lazım. Limonlu chesecake ve tiramisuyu mutlaka denemelisiniz. İtalya’nın en güzel dondurmacılarından birisi Primevera, Sorrento’dadır. Limonlu dondurması bir hayli lezzetlidir. Limonataları da öyle. İçinde şeker bulunmuyor. Gerçek limon tadını alıyorsunuz.

İtalya denildiğinde herkesin aklına Milano ve Floransa gibi yerler gelse de, Amalfi ve çevresi aslında taşra İtalya’sını görmek için en güzel destinasyonlardan biri.

Amalfi’den ne alınır?

Bölgede birçok yerde kurutulmuş biberler asılıdır. Turistlere de plastik halleriyle küçük versiyonlar satılır. Şans getirsin diye bu yapılır. Oraya gittiğinizde evinize, arabanıza ya da çantanıza takabileceğiniz farklı bir hediyelik eşya olabilir. Köylülerin el işlemeleriyle yaptıkları seramik ve porselen ürünler de çok tercih ediliyor. Ayrıca bölgeye özgü olan likörlü bir içecek olan limoncello, hediyelik olarak alabileceğiniz ürünlerden biri. Limondan yapılmış olan sabun ve kokuları da hediyelik açısından çok ideal. Birçok dükkanda bu ürünleri bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account