İtalya’da kahve siparişi nasıl verilir?

İtalya’da kahve siparişi nasıl verilir?

İtalya’da kahve içmek ayrı bir keyiftir. Geziniz esnasında tarihi sokakların üzerinde bulunan cafe veya restoranlara girip bir kahve ile mola vermeyi mutlaka denemelisiniz. Peki İtalya’da kahve kültürü hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Kahve siparişi verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İtalyanlar her ne kadar kahveyi icat etmese de, bunu dünyaya iyi bir şekilde pazarlamasından dolayı bir hayli mutlular. Kahveye çok fazla önem vermelerinden dolayı zamanla kahvenin farklı çeşitlerini üretmeyi başardılar. Cappuccino, latte ve macchiato gibi kahve çeşitleri İtalyanlar tarafından topluma kazandırıldı. Hatta 1884 yılında ilk espresso makinasının yapımında da öncü oldular. İtalyan kahvelerinde acı ya da tatlı olsun, üstünde mutlaka kahverengi bir köpük veya krema bulunur. İtalya’da nereye giderseniz gidin, restoran, cafe hatta marketlerde bile kahve satıldığına tanık olabilirsiniz. Kahve bu kadar önemli olmasına rağmen İtalya’da kahve sipariş etmenin halka mal olmuş bazı kuralları var.

Geleneksel restoranlarda sakın milkshakes istemeyin

Mesela çok geleneksel bir İtalyan restoranına ya da cafeye gittiniz. Kahve içmek istiyorsunuz. Eğer bu tür yerlerde milkshakes ve frappuccinos gibi bir şey sipariş ederseniz, bu durum çalışanların pek hoşuna gitmez. Hatta bazılarına küfür gibi gelebilir. Bu nedenle bu tür yerlerde çok fazla kahve siparişi vermemenizi öneririz.

Espresso demeniz yeterli olmayabilir

İtalya’nın en meşhur kahvesi espresso‘dur. Ancak İtalya’da espresso, yani küçük ve sert bir kahve içmek istiyorsanız, garsona sadece “a caffe” demeniz yeterlidir. Çünkü İtalyanlar espresso kelimesini kendi aralarında çok nadir kullanırlar. Unutmayın sadece “a caffe”…

Gelelim macchiato siparişine… macchiato, espresso ile buharda ısıtılmış sütün karışımıdır. Genellikle küçük bardakta servis edilir. Eğer şöyle büyük bir kahve içmek istiyorsanız, macchiato’dan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Americano ise en çok tercih edeceğiniz kahve türünden. Espresso’ya sıcak su ilave edilerek servis edilen americano ile kahve keyfinizi daha uzun süre yaşayabilirsiniz.

Sabah kahvaltıda Cappuccino

Cappuccino ise İtalya’da özellikle beyaz kahvelerin kralı olarak bilinir. Cappuccino istediğinizde espresso’nun üzerine sıcak köpüklü süt ilave edilmiş şekilde size getirilir. İtalya’da genellikle cappucchino sabahları tercih edilir. Kahvaltıya oturduğunuzda siz de İtalyanlar gibi cappucchino sipariş edebilirsiniz. Sabah saat 10’dan sonra ise cappuccino sipariş etmek ise biraz kabalık olarak karşılanır.

Latte severler aman buna dikkat!

Sırada en çok karıştırılan içecek var. Cafe Latte… Latte İtalyanca’da süt anlamına gelir. Eğer sadece latte derseniz, size bir bardak dolusu süt gelir. Bu nedenle sipariş verirken “cafe latte” demeniz çok önemlidir. Bizim bildiğimiz sütlü kahveyi içmek için cafe latte’yi tercih edebilirsiniz.

İtalyanları genellikle cafelerin etrafında ellerinde kahveyle görmeniz pek mümkün değildir. Bu duruma pek alışmamışlar. Ancak kahve İtalyanlar için güzel bir moladır. Öyle çok para ödemenize de gerek yok. İtalya’da kahve içmek genelde ucuzdur. Eğer 2 Euro’dan fazla para ödüyorsanız, dolandırıldığınız söylenir :) Ancak İtalya sınırları içinde nerede kahve içerseniz için kaliteden ödün vermediklerine tanık olacaksınız.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account