İsviçre’de bir kültür hazinesi: St. Gallen

İsviçre’de bir kültür hazinesi: St. Gallen

İsviçre’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Zürih’e yaklaşık 50 dakika uzaklıkta bulunan St. Gallen, ülkenin doğusunda aynı ismi taşıyan St. Gallen kantonunun başkentidir. İsviçre’yi ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka listesinde bulunması gereken St Gallen, küçük olmasına rağmen sahip olduğu değerlerle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Tekstilin başkenti olan St. Gallen aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yapılarıyla da turizm anlamında adeta bir mücevher olarak karşımıza çıkıyor.

St. Gallen gezilecek yerler

Dünyanın en eski kütüphanesi Abbey: İsviçre’nin bu sevimli kentinde Abbey Kütüphanesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burası dünyanın en eski kütüphanesi. İçerisinde el yazması kitaplardan tutunda mumyalara kadar birçok önemli eser bulunuyor. Öyle ki, bazı kitapların geçmişi 8.yy’a kadar dayanıyor. 170 bin esere sahip olan kütüphanede çok fantastik bir ortam bulacaksınız. Aynı zamanda İsviçre’nin en güzel Rococo tarzı mimarisini göreceksiniz. 1983 yılında dünya kültür mirası listesine dahil edilen kütüphaneden içeriye girdiğinizde yerdeki ahşap zeminin zarar görmemesi için size havludan yapılmış büyük terlikleri giymeniz gerektiğini de unutmayın.

St. Gall Manastırı: Abbey Kütüphanesi’nin hemen yanında Aziz Gall Manastırını göreceksiniz. 1983’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan manastır, şehrin önemli bir dini merkezidir. Manastırın mimarisi ise oldukça dikkat çekicidir. Meydanı ile birlikte büyüleyici bir görünüme sahip olan manastır günümüzde evlilik törenleri için de sıkça tercih ediliyor.

Eski Şehir (Old City): St. Gallen, Orta Çağ yaşantısını önünüze sürebilecek güzellikte bir şehir. Sokaklarında rengarenk evlerin olduğu, çiçeklerle süslü yapıların ve aynı zamanda sevimli cafelerin bulunduğu bir şehir. Öyle ki, trafiğe kapalı olan ara sokaklardan yürüdüğünüzde birbirine benzeyen uyumlu yapılara bayılacaksınız. Şehrin merkezinde kurulan pazarda ise bölgeye özgü hediyelik eşyaları görebilirsiniz.

Tekstil Müzesi: St. Gallen, tekstilin başkenti. Dolayısıyla tekstil üzerine müzeden tutun da kütüphanesine kadar birçok şey mevcut. Bunlardan bir tanesi de tekstil müzesi… Burada tekstilin geçtiği aşamaları bizzat yerinde görerek deneyimleme şansına sahipsiniz. Ayrıca içerideki mağaza bölümünde bölgeye özgü dantel işlemeli ürünleri satın alabilirsiniz. Kitaplara işlenmiş olan tekstil ürünlerine dokunmak bile paha biçilemez bir duygu olacaktır.

St. Gallen Üniversitesi: St Gallen ekonomi bilimleri alanında uzman bir üniversiteye sahip. İsviçre’nin en iyi okulları arasında gösterilen üniversite aynı zamanda daha uygun fiyatlarla eğitim sunmaktadır. Özellikle Avrupa’nın en iyi işletme fakültelerinden biri olmasıyla da ünlüdür.

St. Gallen’de gece hayatı

Şehir gündüz saatlerinde oldukça sessiz ve sakin. Ama akşamları ise tam tersi desek yanlış olmaz. Şehirdeki gece kulüpleri tıklım tıkış. Öğrenciler, gençler sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğleniyorlar. Şehirdeki bazı gece kulüplerinin isimleri ise şöyle: Felix, Paul, Elephant, Amadeus Five…

İsviçre çikolatası

İsviçre’de yeme içme denildiğinde akıllara ilk gelen şey tabii ki çikolata. Özellikle şehrin merkezinde birçok yerde İsviçre çikolatalarını bulabilirsiniz. Old Town Bölgesi’nde de çok sayıda çikolata dükkanı karşınıza çıkıyor. Mesela Kölbener adlı cafe bunlara iyi bir örnek. Burada oturup kahvenizi içip tatlınızı yiyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account