İsveç’te eğlence dolu bir buzkıran gemisi:
Polar Explorer Icebreaker

İsveç’te eğlence dolu bir buzkıran gemisi: <br>Polar Explorer Icebreaker

Bir önceki yazdığım Rovaniemi turumun 4. gününü ayrı bir yazı olarak yazmak istedim. Rovaniemi turumun son günkü programında benim çocukluk hayalim olan buzkıran gemisine binmek vardı. İnternetten rezervasyon yaptırmış olduğum gemi için bizi Rovaniemi’de otelden sabah yedide aldılar. Yaklaşık 5-6 kişi aldılar; farklı noktalardan da katılımcılar vardı. Tam günlük bir gemi turu için 335 Euro ödedik ve İsveç’e doğru yola çıktık. 2 saat sonra İsveç’e vardık. Varışımızla beraber bizi bekleyen gemiye (Polar Explorer Icebreaker) bindik. Kuzey Baltık Buz denizinde Batskarsnas koyunda  start aldı yolculuğumuz.

Otobüste bir uygulama indirmemiz söylendi. Uygulamayı telefonlarımıza indirdik, bu uygulamanın Türkçe seçeneği de var. Gemiyle ilgili bilgiler veriyor. Limana vardığımızda gemi körfezde hareket etmeden önce grup 4’e bölündü, herkese ayrı renkte bileklikler verildi. Bunlar denize giriş renklerimizmiş. Hareket ettikten sonra ön güverteye ilerlediğinizde geminin ilerleyişiyle beraber kırılan buzların çıtırtılarını duyuyorsunuz. Buzlar muaazam bir şekilde kırılıyor o ses çıkarıyor gemi seyir halindeyken (o çıkan sesleri hayatım boyunca unutamayacağım).

45 dakika gittikten sonra ilk bizi aldılar, özel kıyafet verdiler. Bot ve montu çıkartıyorsunuz, bir galoşla beraber özel kıyafetinizi giyiyorsunuz ve sırtınızın üzerinde yaklaşık 5 dakika Baltık buz denizinin üzerinde duruyorsunuz. İnanılmaz bir deneyim. Burada yaklaşık bir saat durduk. Herkes rengine göre kıyafetleri giyip suya girdi, tüm gruplarla yaklaşık 1 saat sürdü bu deneyim.

Sonra gemi hareket etti ve hareket sırasında üst güvertede kahve içtik. Daha sonra rehberle gemiyi gezdirelim dediler. Filistinli  rehber  Hasan eşliğinde gemiyi gezdik. Hemen akabinde 10 dakikalık İngilizce bir video izledik geminin nasıl çalıştığını anlatan. Bu videoda buzkıranlar neden ve nasıl ortaya çıkmış onu anlatıyor. Öncelikle Almanlar buluyor bu gemileri. Kuzeyde gemiler sıkışıyormuş ve buz donmuş olduğundan ilerleyemiyorlarmış. Eğer düz giderlerse buzlar donuyormuş ve gemi ilerleyemiyormuş. Gemiye çok güzel bir eğim vermişler geminin ön gövdesi buzun üzerine çıkarıyor ve böylece buzu kıra kıra ilerleyebilir hale gelmişler. 2 çeşit buzkıran varmış, biri sadece buzları kırmak için diğerleri ise hem kırıp hem de ilerleyebilmek amaçlı yapılmış. Bizim bindiğimiz 1974 yapımı bir buzkırandı.

Sonra bu tur bitiminde Finlandiya İsveç sınırında 5 nesildir aynı ailenin işlettiği bir restorana götürdüler bizi İsveç tarafında, yemekleri muhteşemdi. Suyun karşı tarafında Finlandiya kalmıştı Tornio isimli restoranda köfte ve somon yedik. Tabii orada espri şu; buradan geleceği görüyoruz ya da geçmişimizi görüyoruz, çünkü aralarında bir saat var, nehrin bir tarafında bir saat gelirken diğer tarafında bir saat giderek.

En son olarak katılımcılara tüm birer sertifika verdiler. Sabah yedide başlayan turumuz akşam 5’te Rovaniemi’de bitti. Hayallerimi süsleyen buzkıran gemisini tecrübe ettikten sonra aynı akşam bir göl kıyısına gidip Kuzey Işıklarını bekledik ve tam 45 dakika boyunca süren kuzey ışıkları şölenine tanık olma şansını yakaladık.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account