İsveç’in kalbi “Stockholm”

İsveç’in kalbi “Stockholm”

Furkan Ulutürk – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Stockholm’e iner inmez düzenli şehir yapısı, şehrin şık dizaynı ve bol yeşili dikkatimizi çekmeyi başardı. Temmuz ayını yaşıyor olmamız sebebiyle ılık, cıvıl cıvıl havası gezimizi henüz başındayken keyiflendirdi. Geniş caddelerinde ayaklarımıza kara sular ininceye kadar gezmeye karar verdik. İlk rotamız Gamla Stan Bölgesi oldu. Bu bölge ada şeklinde bir şehir yapısına sahip.

Tarihi ada üzerinde eski İsveç’e ait binalar bulunuyor. Bolca fotoğraf çekilebileceğimiz köprüleri, taş sokakları ve tarihi binaları kadrajına güvenenler için bol malzeme içeriyor. Tarih kokan bu sokaklarda hediyelik eşya dükkanlarında bir müddet gezinip yolumuza devam ettik. The Royal Palace’a gelip sarayın kapılarını araladık. Şatafatlı mimarisi insanın gözlerini kamaştırır cinsten. Avrupa’nın  en büyük sarayları arasında yer almayı başarmış bir yapıt. İçerisinde 600 oda bulunan bu sarayda birbirinden farklı bir kaç müze de bulunuyor. Antik eşya müzesi, zaman müzesi, hazine müzesi ve silah deposu ziyaretçilerini bekliyor saray içerisinde.

Nüfusu 9 milyon civarı olan bu ülkenin nüfus yoğunluğunun %21’i Stockholm’da bulunuyor. Son dönemlerde ülkelerin ortak problemi olan mülteci sorunu burada da gözle görülebilir bir düzeyde. Gezerken hırsızlık riskinden dolayı kendinizi tedirgin hissetmeniz gayet normal. Buna karşılık İsveç halkı gayet cana yakın ve sevimli. Turumuz sırasında toplu taşıma ile seyahatin daha ekonomik olduğunu söylemeliyim. Taksi ile ulaşımın külfetli olduğunu deneyimledikten sonra kesinlikle toplu taşımaya yöneleceksiniz zaten.

Dünyaca ünlü bir kaç markanın burada doğduğunu hatırlatmak isterim. Bu firmalar; Volvo, İkea, H&M gibi köklü markalardır. Burada insanlar sabah kahvaltılarında popüler olarak ekmek, tereyağı, ciğer ezmesi, peynir ve marine edilmiş hareng balığı tüketiyorlar. Mutfak kültürleri pek gelişmiş sayılmaz. Türk Mutfağı’ndan dolma burada karşımıza çıkıyor. Üzüm bağları bulunmadığı için beyaz lahanadan iri bir şekilde dolma yapıyorlar. Meşhur İsveç köftesi ise karşımıza geleneksel et suyu ve haşlanmış patates ile servis ediliyor. İsveç köftesini bir de burada deneyimlemek gerekiyor kanaatimce.

Gezimizin son rotası olan Nobel Müzesi’ndeyiz şimdi de. Önünde geniş bir meydan olan Nobel Müzesi’ne girmeden önce muhakkak meşhur Nobel dondurmasının tadına bakıp biraz soluklanmalısınız.  Müze içerisinde  Alfrod Nobel ve Nobel ödülleriyle ilgili her türlü görsel malzeme yer alıyor. Meraklısına güzel bir müze deneyimi yaşatacağı bilgisini aktardıktan sonra güzel ülkemize dönmek üzere havaalanı yolunu tutup Stockholm seyahatimizi sonlandıryoruz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account