İşte UNESCO listesine giren Tokat Ballıca Mağarası

İşte UNESCO listesine giren Tokat Ballıca Mağarası

Tokat, tarihi ve kültürel zenginliği, mutfak çeşitliliği ve misafirperver insanları ile Anadolu’nun keşfedilecek şehirlerinden biri. Yeşilırmak’ın geçtiği bu bereketli topraklar pek çok uygarlığa da ev sahipliği yapmış. İpek Yolu’nun önemli durakları arasında bulunan Tokat’ta Hititler’den Osmanlı’ya kadar uzanan neredeyse 8 bin yıllık bir tarih var. Şairlerin, alimlerin şehri Tokat, Roma döneminden kalma kalıntılarının yanı sıra bugün Romanya’da hala efsanesi süren ve Drakula olarak bilinen Kazıklı Voyvoda Ivan Tepes’in izlerini de bulabilirsiniz. Camii, kale, medrese, han ve kervansarayları, yer altı şehirleri, gastronomisi ile Tokat gezilecek yerler arasında. Tabii doğal güzellikleri bir başka güzel. Bunlardan biri de Ballıca Mağarası.

Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Tokat’ın şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Pazar İlçesi sınırları içinde yer alan Ballıca Mağarası 3.4 milyon yıl önce oluşmaya başlamış. Mağara yolu üzerinde 13. Yüzyılda yapılan Mahperi Sultan Kervansarayı da bulunuyor. Güzelliği ile nadir bir görüntüye sahip olan mağara renk çeşitliliği, harikulade sarkıtları, sıra dışı boyut ve şekilleri ile dikkat çekiyor. İçerdiği kalsit zenginlik Ballıca Mağarasını göz alıcı, parlak ve nadir bir doğa harikasına dönüştürüyor.

İndere Mağarası olarak da bilinen Ballıca Mağarası yaklaşık 25 yıldır ziyarete açık. 8 salondan oluşan Ballıca Mağarası’nda sarkıt ve dikiklerin oluşturduğu görüntü aydınlatmayla beraber harika bir manzara ortaya çıkarıyor. Mağaranın özellikle nefes darlığı sorunu yaşayan, KOAH ve astım hastalarına iyi geldiği biliniyor. Yine uyku şikayeti olanların da mağaraya geldiği söyleniyor. Yani aslında bir nevi şifa kaynağı. Ballıca Mağarası kristalleşmiş kireç taşlarından oluşmuş; resmi kaynaklara göre yüzde 50’nin üzerinde neme sahip olan mağarada ortalama sıcaklık ise 18-19 °C olarak tespit edilmiş.

Ballıca Mağarası’nın en geniş yeri Büyük Damlataş Salonu olarak biliniyor. 680 metre boyu ve 95 metre yüksekliği ile mağara açık havadan 4 kat daha çok oksijen barındırıyor; kuzey doğu yönünde ilerleyen yürüme yolunu takip ettiğiniz zaman Fosil Salon, Çamurlu Salon ve Yarasalar Salonu karşınıza çıkıyor. Bunların dışında Ballıca Mağarası içinde Sütunlar Salonu, Çöküntü Salon, Mantarlı Salon, mağaranın en genç salonu olan Yeni Salon bulunmakta. Yolunuz Tokat’a düşerse mutlaka Ballıca Mağarası’nı görmeden dönmeyin.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account