İşte Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu şehir: Selanik

İşte Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu şehir: Selanik

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu güzeller güzeli şehir, Selanik. Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olma özelliği taşıyor. Şehir ayrıca Yunanistan’ın kültür başkenti olarak biliniyor. Farklı farklı kültürlerin etkisi altında kalmış. Makedonya Krallığı, Roma Cumhuriyeti ve Osmanlı Devletine ev sahipliği yapmış.

Atatürk’ün doğduğu zamanlarda Selanik, Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinde olan Makedonya eyaletine bağlı bir liman şehriydi. Atatürk ilk ve orta öğretimi boyunca bu güzel şehirde yaşamış. Selanik, onun hayatında çok büyük bir öneme sahip. Aslında Atatürk’ün hayatında büyük öneme sahip olan 4 şehirden biri Selanik. Diğer önemli şehirler ise Manastır, Sofya ve İstanbul’dur.

 

Selanik’te Atatürk’ün doğup büyüdüğü ev de halen duruyor. Atatürk’ün evi Pazartesi günleri kapalı oluyor. Fakat diğer günler 10:00-17:00 arası ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Buraya her yıl milyonlarca farklı farklı uluslardan turistler gelip Atamızın evini ziyaret ediyorlar. Atatürk’ün evi günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Selanik’e giden herkesin mutlaka Atamızın doğup büyüdüğü bu evi görmeli. Evin içinde Atatürk’ün ve ailesinin eşyaları sergileniyor. Hatta evde Atatürk’ün odasını da görebilirsiniz. Uyuduğu yatağı, salonu, resimlerini ve daha birçok şeyi görebilirsiniz.

Annesi Zübeyde Hanım’ın yaptığı Atatürk’ün en sevdiği ıspanaklı böreğin piştiği mutfağı da görmenizi öneririz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da onu çok güzel bir şekilde anmak istedik. Bunun içinde Atatürk’ün en sevdiği yemekleri de sizler için bu yazı içinde derledik. İşte Atatürk’ün en sevdiği yemekler:

Ispanaklı börek

Selanik’te doğup büyüyen Mustafa Kemal Atatürk şehrin yerel yemeklerini çok seviyordu. Özellikle ıspanaklı börek en sevdiği yemekler arasındaydı. Özellikle annesi Zübeyde Hanım’ın yaptığı Selanik usulü ıspanaklı böreği yemeği çok seviyormuş.

Enginar

Atatürk’ün en sevdiği yemek enginardı. Hatta 10 Kasım 1938 yılında ölmeden önce enginar yemeği istediği söyleniyor. Maalesef bu son isteği gerçekleşemedi. Çünkü enginarlar Mustafa Kemal Atatürk ölmeden önce Dolmabahçe Sarayı’na yetiştirilemedi.

Çift yumurtalı peynirli omlet

Halit Atay, Atatürk’ün her sabah çift yumurtalı ve peynirli omlet yediğini söylüyor. Hatta mutlaka çift yumurta olmasını istediğini de vurguluyor. Yemekleri de sıcak severmiş. Soğuk olduğu zamanlar da hep ısıtılmasını rica edermiş.

Pilav

Kuru fasulyenin yanındaki tabii ki pilav güzel gider. Her kuru fasulye yemeğinin yanında pilav olmasını isterdi. Ayrıca Adana ziyaretleri sırasında domatesli pilavı da çok sevdiği söyleniyor. Pilav dışında bulguru yemeği de çok severmiş.

Kuru fasulye

Dolmabahçe Sarayı’nda aşçılık yapan Halit Atay’ın da söylediği gibi Mustafa Kemal Atatürk kuru fasulyeyi çok severdi. Halit Atay zamanında sarayın mutfağında çalışan 8 aşçıdan biriymiş. Atatürk mutfağında çalışan tüm aşçıları çok severmiş. Hatta Halit Atay’ın anlattığı bir olaya göre bir gün mutfakta krema hazırlarlarken ocakta unutmuşlar. Tencere çok ısınınca da patlamış ve bacadan ateş çıkmış. Bunu gören herkes “Dolmabahçe yanıyor!” diye telaşa kapılmış. İtfaiye hemen gelip bakmış duruma. Hiçbir sorun yokmuş ama Atatürk’ün kulağına gitmiş bu haber. Bütün aşçılar sarayı yakacak olmanın korkusuyla kovulacaklarını sanmışlar. Ama Atatürk hiç birine kızmamış.

Fava

Meze olarak en sevdiği yemek ise favaymış. Mustafa Kemal Atatürk tüm hayatı boyunca zeytinyağlı yapılan yemekleri çok sevmiş. Ayrıca kalabalık olarak toplandığı zamanlarda masaya özel olarak aşçıların fava yapmasını rica edermiş. Hatta bazı restoranların menüsünde Fava, Atatürk Mezesi olarak yazılır.

Etli bamya

Halit Atay, Atatürk’ün çok düzenli olduğunu söylüyor. Bu nedenle her şeyin düzgün ve özenli olması konusunda aşçılar çok dikkat edermiş. Hatta bazı zamanlarda Atatürk’e olan sevgilerinden onun en sevdiği yemek olan etli bamyayı tabaklara tek tek koyarlarmış.

Karnıyarık

Atamızın en sevdiği bir diğer yemek ise karnıyarıkmış. Tabii pirinç pilavını çok sevdiği için bu yemeğe de aşçılar pilav katarlarmış.

İrmik helvası

Mustafa Kemal Atatürk tatlı yemeği pek sevmezdi. Sadece halkı ziyarete gittiği zamanlarda ikram edilen tatlılardan yiyordur. Ama Dolmabahçe Saray’ında aşçılarına irmik helvası yaptırırdı. Yemeği sevdiği tatlı tek irmik helvasıydı. Ayrıca kendisi gül reçelini de çok severmiş.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2017 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account