Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki mekanlarını yakından tanıyalım…

Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki mekanlarını yakından tanıyalım…

Dünyanın birçok noktasında evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıklar UNESCO yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından koruma altına alınıyor. UNESCO’nun evrensel mirasa sahip çıkacak bilincin oluşturulması ve doğal değerlerin yaşatılmasını sağlamak amacıyla hazırladıkları listede Türkiye’den de 18 mekan bulunuyor. İşte Türkiye’de koruma altına alınan yapı ve mekanlar…

Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta)

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi. 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, Dünyanın en önemli kültür hazinelerinden biri olarak kabul görüyor. Nemrut Dağı’nın yamaçlarında Helenistik Dönemine ait mezarlar ve anıtsal heykeller oldukça önem taşımaktadır. Olağanüstü bir manzaraya da sahip olan Nemrut Dağı’nın, Türkiye’de güneşin batışının en güzel seyredildiği yer olduğu belirtiliyor.

İstanbul’un tarihi alanları

Türkiye’nin en dikkat çeken şehri şüphesiz İstanbul’dur. Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan ve M.Ö. 7.yüzyılda kurulan İstanbul, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca uygarlıklar için çok önemli bir rol oynamıştır. 7 tepeli şehir dolayısıyla geçmişi ile farklı dinleri, kültürleri, toplulukları ve bunların ürünü olan yapıtları benzersiz bir coğrafyada bir araya getirmiştir. İstanbul’da 4 bölge UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. Bunlar; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı; Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan Süleymaniye Koruma Alanı; Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları Koruma Alanı’nı içermektedir.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)

İstanbul gibi 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen bir diğer mekan da Sivas’ta yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’dır. Derin bir geçmişe sahip olan bölge, İslam mimarisi açısından çok önemli bir esere ev sahipliği yapmaktadır. Burası iki kubbeli türbeye sahip bir cami ve ona bitişik bir hastaneden oluşmaktadır. Yapılar, mimari özelliklerinin yanı sıra, sergilediği zengin Anadolu geleneksel taş işçiliği örnekleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Hattuşa (Çorum)

Çorum’a bağlı olan Hattuşa, geçmişte Hitit İmparatorluluğu’nun başkentidir. Binlerce tanrısı olan Hititliler’in 8 tane dili vardır. Yüksek bir yere konumlanan Hattuşa, bir bakıma Hititlerin Acropolis’idir. 5 kapısı bulunan Hattuşa’nın kapılarından biri aslanlıdır. Girişlerinde aslan figürleri bulunmasının nedeni ise olabilecek bir saldırıda düşmanlara karşı bir güç gösterisidir. Hattuşa dünyadaki ilk yazılı antlaşmanın olduğu yerdir. Günümüzde görülebilen ve büyük çoğunluğu Büyük Kral IV. Tudhaliya dönemine ait olan kalıntılar arasında tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar bulunmaktadır.

Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla)

Likya’nın Antik Çağ’da en büyük idari merkezi olan Xanthos, M.Ö. 545’te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsızdı. Bu tarihten 1000 yıl sonra şehir tamamıyla yanmış olsa da tekrar inşa edilip M.Ö. II. yy.da Likya Birliğinin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Xanthos’a 4 km uzaklıkta bulunan Letoon da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Burası da Likya’nın dini merkeziydi. Bu kutsal alanda Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır.

Safranbolu (Karabük)

Safranbolu, şirin mimariye sahip evleri ile herkesin hemen aklına gelen Karabük’ün bir ilçesi. Burası 1994 yılında mimarisi, tarihi ve kültürünün güzelliği sayesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almayı başarmış. Safranbolu, tarih açısından o kadar zengin bir yer ki Müzekent olarak ismini duyurmuş. Türk kentsel tarihinin bozulmamış bir örneği olan bu şehir, geleneksel şehir dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden biridir.

Troya Antik Kenti (Çanakkale)

Çanakkale’ye bağlı olan Troya dünyadaki en ünlü ve önemli antik kentlerden biridir. Troya’daki en erken yerleşim katı M.Ö. 3000-2500 ile erken Tunç Çağı’na tarihlenmektedir, daha sonra sürekli yerleşim gören Troya katmanları M.Ö. 85 – M.S. 8. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir. Troya, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle burada hüküm süren uygarlıkların diğer bölgelerle ticari ve kültürel bağlantıları açısından daima çok önemli bir rol üstlenmiştir. Troya ayrıca gösterdiği kesintisiz katmanlaşma ile Avrupa ve Ege’deki diğer arkeolojik alanlar için referans görevi görmektedir.

Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)

Dini yapıları, müzeleri ve tarihi mekanları ile Edirne’de görülecek birçok yer var. Bunların başında şüphesiz dünya mimarlık tarihinin de başyapıtları arasında sayılan, Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “Ustalık Eserim” diye adlandırdığı Selimiye Camii geliyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Selimiye Camii ters lale figürüyle, iç süslemeleriyle, kubbesinin yüksekliği ve genişliğiyle tam bir başyapıt.

Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)

İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti, 2011 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Çatalhöyük, 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşmaktadır. Bu katmanlarda sosyal örgütlenmeyi ve yerleşik hayata geçişi simgeleyen duvar resimleri, rölyefler, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer almaktadır. Bu özellikleriyle Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2000 yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır.

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı

Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı; Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşmaktadır.

Kale Dağı’nın tepesindeki antik Pergamon yerleşimi anıtsal mimarisiyle Helenistik dönem şehir planlamacılığının en iyi örneğini temsil etmektedir. Athena Tapınağı, Trajan Tapınağı, Helenistik dönemin en dik tiyatro yapısı, kütüphane, Heroon, Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, agora ve gymnasion yapıları bu planlama sisteminin ve dönem mimarisinin en seçkin örnekleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak kurulan ve külliyelerle şekillenen Bursa’nın tarih boyunca sahip olduğu önemli ticari rolü, kentteki büyük hanlar, bedesten ve çarşılarla ortaya konulmaktadır. Cumalıkızık Köyü ise Osmanlı zamanına yolculuk etmek isteyen herkesin yakından görmesi gereken bir yer. Çünkü köy tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Son yıllarda tüm dünyaya adını duyuran köyün zengin bir kültür varlığı bulunuyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda yer almasından dolayı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 2014 yılında kabul edildi.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır’ın 2 önemli yeri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunmaktadır. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri 2015 yılında listeye dahil edilmiştir. Bölgede hüküm süren medeniyetlerin, kültürlerin ve dönemin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek özgünlüğünü ve 7 bin yıllık tarihsel varlığını sürdüren Diyarbakır Kalesi, Surları ve Burçları hala orijinal ve özgün kültür varlıkları olarak yaşamakta, Dünya tarihi için önemli bir evrensel miras özelliğini korumaktadır. Hevsel Bahçeleri, bahçe kültürünün çok önemli olduğu bir coğrafyada yer alan tarihi boyunca halkın kullanımına açık sivil bir bahçe olarak özgün bir değer ortaya koymaktadır. 30’dan fazla uygarlığın izlerini taşıyan bir bölgede 8 bin yıl gibi çok uzun süredir bahçe olarak var olmasıyla, tarımsal değerinin dışında, kültürel ve tarihi olarak da özgün bir yere sahiptir.

Efes (İzmir)

Dünya Miras Listesine 2015 yılında dahil edilen “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır. Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur. Helenistik ve Roma Döneminin üstün kentleşme, mimarlık ve dini tarihine ışık tutan simgeleri barındıran Efes’te farklı dönemlere ait en üstün mimari ve kent planlama örnekleri bulunmaktadır.

Ani Arkeolojik Alanı (Kars)

Kars’ın 42 km doğusundaki Ani, İpek Yolu üzerinde Orta Çağ’da kurulmuş, ünlü bir ticaret şehridir. Sasani, Arap, Ermeni ve Selçuklu kültür-sanatının yoğrulduğu bu antik kent, Orta Çağ’ın şehircilik, mimarlık ve sanat açısından gelişiminin tüm zenginlik ve çeşitliliğinin bir arada görüldüğü çok kültürlü bir İpek Yolu yerleşimidir. Ani Arkeolojik Alanı 2016 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir.

Afrodisias Antik Kenti (Aydın)

Aphrodisias, ismini aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den almıştır. Özellikle Roma döneminde Aphrodithe tapınağı ile ünlenmiş olan antik kent, günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir.

Göbeklitepe (Şanlıurfa)

Şanlıurfa’ya 18 kilometre uzaklıkta bulunan Örencik Mahallesi yakınlarındaki, Göbeklitepe, Türkiye’den UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren son mekan oldu. Dünyanın günümüze ulaşan en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe arkeolojik alanının, Yukarı Mezopotamya bölgesindeki dünyanın bilinen en eski megalitik yapı grubu olduğu ve tarihinin günümüzden 11 bin yıl öncesine kadar uzandığı biliniyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account