İşte Türkiye’nin en keyifli 10 trekking rotası!

İşte Türkiye’nin en keyifli 10 trekking rotası!

Türkiye’de sonbaharın ve ilkbaharın en güzel coğrafyaları arasında trekking rotaları var. Doğanın içindeki bu harika deneyim beden ve ruhun arınmasına da yardımcı oluyor. Üstelik yarın dünya yürüyüş günü. Bunu fırsat bilerek günlük yürüyüş rotalarından kamp kurabileceğiniz yerlere kadar işte Türkiye’nin en güzel 10 trekking rotası…

Likya Yolu

Fethiye ile Antalya arasındaki bu keyifli yol Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkurları arasında. 509 km uzunluğundaki Likya Yolu aynı zamanda dünyanın da en güzel 10 trekking parkuru arasında gösteriliyor. 25 gün ile 45 gün arasında yürüyebileceğiniz Likya Yolu üzerindeki doğal ve tarihi güzellikleri de keşfetme imkanı sağlıyor. Yol boyunca Ölüdeniz, Kabak Koyu, Yediburunlar, Patara, Kaş, Kalkan, Demre, Adrasan, Çıralı gibi noktaları keşfetmek mümkün.

Hitit Yolu

Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen 14 yürüyüş rotasından ikisi Çorum’da yer alıyor. Leblebi diyarı Çorum’da bulunan Şapinuva, Alacahöyük ve Hattuşa gibi tarihi mirası olan şehirleri birbirine bağlıyor. Yürüyüş yolu üzerinde 11 kısa ve 6 uzun mesafeli olmak üzere toplam 17 yürüyüş parkuru, alternatif güzergâhlarla birlikte 380 kilometre, bisiklet parkurları ise 405 kilometredir.

Kapadokya Yolu

Nevşehir, Aksaray ve Niğde üçgeni arasında yer alan Kapadokya’nın adı Persler’in “Güzel Atlar Ülkesi” olarak bilinen Katpatukya sözcüğünden geliyor. Nevşehir, Kayseri ve Aksaray il sınırlarına yayılan Kapadokya bölgesinde Ihlara, Soğanlı, Güvercin, Aşıklar, Kızılçukur, Gül, Bal, Zemi, Keşişler, Devrent, Avla gibi farklı vadilerde yürüyüş yapabilirsiniz. Kendine has taş ve kaya şekilleri ile dikkat çeken Peribacaları ile ünlü Kapadokya’da bu doğal oluşum yaklaşık 60 milyon yıldır sürüyor.

Frig Yolu

Frig Yolu; Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya şehirleri arasında kalan bölgede (Frigya) yaklaşık 3000 yıl önce parlak bir medeniyet kurmuş ve efsaneleri ile ünlenmiş Friglerin izlerini, günümüz gezginlerinin sürmesi için oluşturulmuş uluslararası standartlarda uzun yürüyüş ve bisiklet yoludur. Üç ana rotadan oluşan, Gordion (Ankara), Seydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği’nden (Kütahya) başlayıp üç koldan Frigya topraklarına giren yolun toplam uzunluğu 506 km; yolun takibini kolaylaştırmak için rotanın tamamı kırmızı-beyaz renklerle işaretlenmiş.

Aladağlar Yolu

Dağcılık sporları ve yüksek parkurda yürüyüşten hoşlananlar için Kayseri, Niğde, Adana illeri arasında bulunan Aladağlar, bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri bakımından zengin bir özelliğe sahip. Dağın 54.524 hektarlık bölümü 1995 yılında Milli park ilan edilmiş. Aladağlarda dört yük­selti grubu bulunmaktadır. Demirkazık 3756 metredir. Kızılkaya 3725 metredir. Kaldı grubunda Kaldı Dağı’nın en yüksek tepesi 3688 metredir. Torasan grubunda Vayvay Dağı’nın en yüksek tepesi ise 3565 metredir.

Kaçkar Dağları Yolu

Biyolojik çeşitliliği ve endemik türleri ile dünyanın dikkat çeken coğrafyaları arasında bulunan Kaçkar Dağları Kafkaslar’ın uzantısı olarak Karadeniz’in Anadolu ile sınırını çizer. Geniş ormanlık alanı, yaylaları, göletleri, büyük ve küçük baş hayvancılığı ile dikkat çeken Kaçkar Dağları Yolu toplam 500 km’lik bir mesafeden oluşuyor. Yaklaşık 1 ay süren yürüme mesafesi 32 rotadan oluşuyor. En popüler yol ise 4 bin metre yükseklikteki Kaçkar Dağı tırmanış yolu.  Kaçkar Dağları Türkiye’nin 4. En yüksek zirvesi konumunda. Bölgede bulunan Çoruh Nehri’nde rafting yapma imkanı da bulunuyor. Boğa güreşleri de bölgenin enleri arasında.

Yedigöller Yolu

Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde bulunmaktadır. Çok sayıda bitki türünün yer aldığı ve 1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmış. Bölgede aynı zamanda yüzün üzerinde kuş türü var. Kuzeyden güneye 1500 metre mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Fotoğraf tutkunları için de harika parkurlar var. Deringöl, Büyükgöl, Seringöl, Selale, Gülen Kayalar, Dilek Çeşmesi, Nazlıgöl, İncegöl, Kurugöl rotalarını takip eden bir 5.5 km’lik yürüyüş parkuru bulunmakta.

Bafa Gölü Yolu

Muğla’da bulunan Beşparmak Dağları’nın (Latmos) yanıbaşında bulunan Bafa Gölü doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile dikkat çekiyor. Göl kenarında bulunan Kral Yolu parkuru yürüyüş yapmak isteyenlerin en ideal güzergahı konumunda. Pek çok uygarlığa evsahipliği yapan göl eşsiz bir güzelliğe sahip. Hereklia antik kenti üzerine kurulan Kapıkırı Köyü ve etrafı yürüyüş için birebir. Beşparmak Dağı eteklerinde de önemli yürüyüş yolları bulunuyor. Yediler Manastırı’na giden yol en güzelleri arasında.

Köprülü Kanyon Yolu

Antalya şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı Manavgat’ta yer alıyor. 14 km uzunlukta ve 100 metre derinlikteki kanyon etrafında çeşitli yürüyüş yolları mevcut ayrıca en popüler rafting alanı burada bulunuyor. Köprülüçay etrafında pek çok rafting firması mevcut. Bölgede doğa yürüyüşü yanı sıra jeep safaride yapmak mümkün. Köprülü Kanyon’un Büğrüm Köprü mevkiinde günübirlik piknik yapma imkanı da bulunuyor. Köprülü Kanyon’un son noktası olan Olukköprü bölgesinde Selge Antik şehri bulunuyor.

Gökçeada Yürüyüş Yolu

Türkiye’nin en batı ucu olan ve güneşin en yavaş battığı yer olarak adını duyuran Gökçeada, ilginç yürüyüş rotalarına sahip. Su havzaları ile pek çok ada arasında öne çıkan Gökçeada eski Rum köyleri, sevimli sokakları ve doğal güzelliği ile dikkat çekiyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account