İşte seyahat rotanıza ekleyeceğiniz 3 tarihi şehir

İşte seyahat rotanıza ekleyeceğiniz 3 tarihi şehir

Gezginler insanlığın binlerce yıl öncesindeki izlerine tanıklık eden coğrafyaları keşfe çıkıyor. Hayret verici hikayeler, zafer ve üzüntüler tozlu kalıntılar arasından geçmişe ışık tutuyor. Onları unutulmaz kılan, oraya gitme heyecanımızı sıcak tutan pek çok gerekçe var. Öyleyse gelin dünyanın en tarihi 3 rotasını birlikte mercek altına alalım.

Machu Picchu, Peru

Peru’nun güneyinde dağlık bir bölgede yer alan harabe şehir Macha Picchu’ya dört günlük bir yürüyüşün ardından veya trenle ulaşmak mümkün. İspanyolların işgalinin ardından terkedine bu İnka Medeniyeti 1911 yılında Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedilmiş. Macha Picchu, İnkalar’ın kayıp şehri olarak da bilinmektedir. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne gren şehir 2007 yılında Dünyanın yedi harikasından biri olmuş. Dünyanın pek çok yerinden turist çeken bu antik şehire belirli dönemlerde yoğunluk nedeniyle kısıtlı sayıda turist alınıyor. Macha Picchu bütün bir yıl açık ve ülkenin turistik şehri olan Cusco’dan antik kente ulaşmak için en kolay yol Aguas Calientes’e giden trene binmek. Aslında bu tren yolculuğu doğal bir seyir keyfi yaşayacağınız 3.5 saatlik bir yolculuk. Doğa yürüyüşünü sevenler için Cusco’dan Macha Picchu’ya yürüyerek de gitmek mümkün. Bazı yerel tur şirketleri bunun için özel yürüyüş turları düzenliyor.

Petra, Ürdün

Ürdün’ün Arabah bölgesinde oyulmuş bir kanyon içinde yer alan Petra Antik Kenti Indiana Jones filmi ile popüler olmuş tarihi bölgelerden biri. Batı dünyasında uzun yıllar unutulan bölge 1812 yılında bölgede yerel kabileleri izleyen İsviçreli bir kaşif tarafından yeniden keşfedilmiş. Petra’nın tam kurulduğu tarih bilinmese de MÖ 6. Yy’da yerleşimin olduğu düşünülmekte. Roma hakimiyetine giren şehir 4. Yüzyılın sonlarına kadar terk edildi. Petra 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edildi. Petra’yı görmek isteyenler için tur şirketleri antik kente giriş ücreti, ata binme, rehberlik gibi hizmetlerin de için de olduğu tam gün turlar düzenliyorlar. Petra, Ürdün’ün başkenti Amman’a 3 saatlik mesafede bulunuyor. Sabah 6’dan akşam 6’ya kadar açık.

Parthenon, Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gidenlerin mutlaka görmek istediği antik tapınak Parthenon şaşırtıcı ve nefes kesici bir güzelliğe sahip. M.Ö 5. yy’da Atina Akropol’de inşa edilmiş. Atina’nın gücünün bir simgesi olan tapınak Yunan uygarlığının dünden bugüne gelen kanıtı konumunda. Yıllar içinde civarındaki yapılar talan edilen, savaşlar geçiren Parthenon görüntsünü korumuş; sağ tarafında birkaç yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının izi olarak bir vinç durmakta. Tarihe meydan okuyan Parthenon Tapınağı demokrasinin temellerinin atıldığı, mimarinin ulaştığı zirve yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Tapınak Akropolis adıyla da anılmaktadır. Parthenon’a Atina’nın merkezinden metrolar ile ulaşmak oldukça kolay.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account