İşte Nisan ayının en şaşırtıcı festivalleri

İşte Nisan ayının en şaşırtıcı festivalleri

Nisan ayında da birbirinden ilginç festivaller tüm dünyada kutlanmaya devam ediyor. Avrupa’da kışın son demlerinin keyfini yaşayacağınız Snowbombing Festivali’nin yanı sıra yine ilkbaharın gelişi, yeni yıl, kutsal inançlar gibi birçok gerekçeyle katılanların doyasıya eğlendiği festivaller gerçekleştiriliyor. En popüler ve en ilginç nisan ayı festivallerini okullarımız için derledik. İşte Nisan ayı festivalleri…

Bali Spirit Festivali

2 – 8 Nisan, Bali – Ubud

Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil kent Ubud’ta 50’den fazla ülkeden katılımın gerçekleştiği festivalde tüm duyularınızı harekete geçirecek bir deneyime hazır olun. Sosyal ve ruhsal anlamda iyi hissettiren festival, aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak da rahatlatır. HIV ve AIDS farkındalığı, çok kültürlü eğitim ve çevreyi korumayı savunan BaliSpirit festivalinin misyonu; Bali Hindu “Tri Hita Karana”ya (Bali’nin geleneksel felsefesinde yer alan iyi olmanın 3 yolu) veya Tanrı, toplum ve doğa uyumuna dayanır.BaliSpirit’te, festivalin ana unsuru olan yogaya dair birçok ülkeden yoga hocaları bulabilir ve çeşitli sınıflarda gündüz veya gece katılım sağlayabilirsiniz. Müzik ve yemek ziyafetleri de, festivali en unutulmaz kılan özelliklerden. Müzik-sanat dersleri, yerel tapınaklar ile spiritüel alan turları, beslenme-sağlık workshopları, çocuklar için Bali dansı, sirk hileleri ve hikaye anlatımları gibi aile aktiviteleri festivalin diğer seçeneklerinden bazıları.

Afrikaburn

23 – 29 Nisan 2018, Tankwa Karoo Ulusal Parkı – Güney Afrika

Afrikaburn

Afrika’nın en ünlü festivallerinden biri olan Afrikaburn; her yıl Tankva Karoo Çölü’nde müzik, ateş, dans ve kostümlerle kutlanan bir eğlencedir. Festivalin belki de en güzel yanı, eğlenirken hiçbir şekilde reklam ve satış organizasyonlarına maruz kalmamanız. Her yıl belirlenen farklı bir temayla inşa edilen eserlerin şölenlerle yakıldığı Afrikaburn’de, müzik ve ateş eşliğinde dans performanslarıyla kutlamalar devam eder. Dilediğiniz kostümle katılabileceğiniz Afrikaburn’de istediğinize katılabileceğiniz çeşitli sanat aktiviteleri de gerçekleşir.

Beltane Fire Festival

30 Nisan 2018, Edinburg – İskoçya

Copyright Sylwia Kowalczyk for Beltane Fire Society. All Rights Reserved www.beltane.org / fecebook.com/beltanefiresociety

Her yıl 30 Nisan gecesi ve 1 Mayıs günü kutlanan Beltane Ateş Festivali, baharın gelişinin ateşle tasvir edilerek kutlandığı bir bayram. Kökeni Keltlere dayanan festivalde Kelt efsane yaratıklarını tasvir eden kostümler giyilir ve davullar eşliğinde dans edilir. Galya güneş tanrısı Bel/Belenos’ten ismini alan Beltane festivali, baharın gelişiyle birlikte üreme ve tohumlamanın ilk adımları atılır. Bir Pagan kutlaması olan ve bitki ve hayvanların doğanın uyanışını sembolize ettiği etkinlik, Edinburgh’taki Calton Hill tepesinde gerçekleşiyor.

King’s Day

27 Nisan 2018, Amsterdam – Hollanda

Koninginnedag

Amsterdam’ın en büyük festivallerinden biri olan King’s Day, Hollanda kraliyet ailesinin doğum günü kutlamasıdır. İlk olarak 1885’te Prenses Wilhelmina’nın doğum günü kutlamasıyla gerçekleşen festival, her yıl 30 Nisan’da Queen’s Day adıyla kutlanmaya devam etti. 2014 yılında Kraliçe Beatrix’in tahtı en büyük oğlu Willem-Alexander’a teslim etmesiyle ismi King’s Day olarak değişen ve artık 27 Nisan’da kutlanan festival, kraliyet ailesinin isminde yer alan “oranje” kelimesinden dolayı turuncu rengin hakim olduğu bir atmosferde gerçekleşiyor. Turuncu çılgınlığı, herkesin turuncu giymesi, turuncu içeceklerin satıldığı ve turuncu süslemeler ve müziklerle kutlanan King’s Day festivalinde dileyen herkes 2. el eşyalarını satıyor. Tam bir şölen!

Naghol Kara Dalış Festivali

7 Nisan 2018, Hamsin Adası – Vanuatu

The blue hole.

Saçı yere değen doğru atlamıştır

2006 yılında dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçilen Vanuatu Cumhuriyeti’nde Pentecost adasında gerçekleşen festival, bir nevi bungee jumping faaliyetiyle gerçekleşir. Yerli erkeklerin ayak bileklerine sağlam sarmaşıkları bağlayıp yüksekten atladığı festival, yer elması hasat dönemlerinde kutlanıyor. Yer elmaları yetişmeye başladığında Vanuatu yerlileri 20-30 metre yükseklikte kuleler inşa ediyorlar ve sonrasında saçlarının yere değeceği şekilde atlayışlarını gerçekleştiriyorlar. Bölgede bu atlayışın bir cesaret göstergesi olmasının yanı sıra sağlığa iyi geldiği de düşünülüyor. Atlamak istemeyen erkeklere korkak yakıştırması yapılmıyor.

Ritüelin kaynağı olan hikayeye göre, kocasından bunalan bir kadın ormanın içlerine kaçar. Kocasının peşinden gelmesiyle kadın ağaca tırmanır. Ardından kocası da ağaca tırmanınca kadın ayağına sarmaşık bağlayıp atlar. Koca ise sarmaşık bağlamadan ağaçtan atlayınca ölür. Hikayeden çıkardıkları sonuca göre bir daha oyuna gelmemek için bu atlayışı sürekli gerçekleştirirler.

Rouketopolemos

30 Nisan 2018, Vrontados – Yunanistan

ROUKETOPOLEMOS

Her yıl Paskalya arifesinde kutlanan festivalde, Sakız Adası’nın batısında yer alan Vrontados kasabasının iki yakasında yer alan Aziz Mark ve Panaghia Ereithiani kiliseleri havai fişek ve roket atma yarışı gerçekleştirir. Zarar görmemesi için önceden korunan kilise çanlarına yapılan atışlardan hangisi daha fazla isabet ettiyse kazanan odur. Atışların ertesi gün sayıldığı şenliklerde her yıl kazananın kim olduğu konusunda hararetli tartışmalar yaşanır. Festivalin kökeni hakkında pek bir bilgi yer almamakla birlikte en azından Osmanlı Dönemi’ni kapsayacak kadar geçmişe dayanır.

Snowbombing

5 – 9 Nisan 2018, Mayrhofen – Avusturya

Snowbombing3

Avrupa’da yılın son kış festivali

Avrupa’nın en güzel kış festivallerinden biri olan Snowbombing Festivali; Alp Dağları’nın eteklerinde, Avusturya’nın 625 km’lik en dik pistlerinde gerçekleştiriliyor. Konuklarını buzdan yapılmış Igloo evlerde ağırlayan festivalde geceleri yine kardan yapılmış diskolarda çılgınca eğleneceksiniz. Muhteşem dağ atmosferini soluyacağınız festival, bu yıl 4-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Songkran

13-15 Nisan 2018, Chiang Mai – Tayland

Songkran

Tayland’ın en önemli festivallerinden biri olan Songkran Su Festivali, binlerce insanın ellerde hortumlar, kovalar, su tabancaları ile sokaktaki herkesi bu su savaşa kattığı bir şölen. Kimilerinin yüzlerine beyaz pudra sürdüğü festival, ailelerin bir araya gelmesi, festival öncesi ev temizliği ve Buda temizliği gibi manevi unsurlar da barındırır. Resmi kurumların resmi tatil ilan ettiği şenlik, kimi bölgelerde 1 hafta 10 gün sürebiliyor.

Yeni Ay Yılı

Yeni Ay Yılının kutlandığı Songkran, Sanskritçe Yeni Yıl anlamına geliyor. “Suk san wan songkran” (Mutlu yeni yıl) dileklerinin sunulduğu şölen ortamına girmişseniz, ıslanmaktan kurtuluşunuz yok demektir. Çünkü ortamdaki herkes savaşa dahildir. Bu nedenle ıslanmasını istemediğiniz eşyalarınız için hazırlıklı olmanızı öneririz.

Trichūr Pooram Fil Festivali

26 Nisan 2018, Thrissur – Hindistan

Fil festival

Hindistan’ın en popüler tapınak festivallerinden Trichūr Pooram Fil Festivali, en az 200 yıldır kutlanıyor. Trichūr Pooram Fil Festivali; Raja Rama Varma ve arkadaşlarının yakındaki bir festivale geç kalmaları nedeniyle kabul edilmemeleri sonucu 1798’de oluşturulmuş. Festivale kabul edilmeyince tanrı Shiva’ya saygılarını sunmak için Kerala bölgesindeki ana tapınak Thrissur’da tören düzenleyerek yeni bir festivalin başlangıcını oluşturdular.

Bayrak çekme töreniyle başlayan Thrissur Pooram, 7 gün sürer. 4. geceden itibaren havai fişek gösterileri başlar. Çeşitli aktivitelerin yer aldığı asıl Pooram ise  6. gün başlar. Halk dansları, panchavadyam (ritmik davul sesleri) ve havai fişek gösterileriyle tüm bölge hareketlenir. Tabi ki altın yaldızlı başlıkları, palmiye yaprakları, tavus kuşu tüyü, süsler ve zilleriyle filler, festivalin en ilgi çeken unsurudur.

Walpurgisnacht

30 Nisan – 1 Mayıs 2018, Dağı Brocken – Almanya

WALPURGISNACHT

30 Nisan’ı 1 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan Walpurgisnacht (Cadılar Gecesi), Orta Çağ Katolik inancına göre cadıların toplanıp; şeytana bağlılık yemini ettikleri gecedir. Walpurgisnacht (valˈpʊʁɡɪsˌnaχt), tarihi bir bahar havasını karşılama ve kötü ruhları kovma festivalidir. Çok çeşitli şekillerde kutlanan festival, Orta ve Kuzey Avrupa’da genellikle dans ve şenlik ateşleriyle kutlanır.

Cadılar Bayramı (Halloween) 6 ay sonra

İlginç bir şekilde, aralarında 6 ay olmasına rağmen Walpurgisnacht; Cadılar Bayramı ile karıştırılır.  Aynen Cadılar Bayramı gibi Walpurgisnacht da eski Pagan gelenekleriyle inançlarına dayanır ve ilkbaharın gelişiyle gece şenlik ateşleriyle kutlanır.

Alaçatı Ot Festivali

5 – 8 Nisan 2018, Alaçatı –  Türkiye

Bu yıl 5 – 8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali, büyük bir heyecanla bekleniyor. Festival bu sene İzmir Çeşme’de dokuzuncu kez düzenlenecek. Her yıl farklı temalarda düzenlenen festivalin bu yılki temasını “Sarmaşık – Kuşkonmaz” olarak belirlendi. Bu festivale katılarak sizlerde Ege Bölgesi’nde yetişen yüzlerce otun ne olduğunu ve gibi ne yararlara sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Festival boyunca kurulan stantlarda otlarla yapılan yemeklerin tadına da bakabilirsiniz.

3 Byron Körfezi Bluesfest

29 Mart – 2 Nisan 2018, Byron Bay – Avustralya

Byron Bay Bluesfest

Müzik ve yemek ziyafeti

Eşsiz bir ortamda müzik, lezzetli yemekler ve içeceklerin kutlandığı Bluesfest festivalinde müzikal keşiflere tanıklık ederken hayat boyu unutamayacağınız anılar biriktireceksiniz.

Bluesfest, 27 yıldan uzun bir zamandır her yıl Easter Long Weekend (Hristiyan inancına göre İsa’nın yeniden dirilmesi her yıl Easter hafta sonunda kutlanır.) dönemlerinde kutlanır. 5 gün boyunca süren festivalde her gün 20 bin katılımcı ve 200’ün üzerinde sanatçı katılım gerçekleştiriyor.

Kumbh Mela Festivali

Nasik, Hindistan

Kumbh Mela 2

Dünyanın en yoğun katılımlı festivali Kumbh Mela Festivali, astrolojik olarak özel olduğu belirtilen tarihlerde Hinduların kutsal nehirlerde yıkanarak arınması üzerine gerçekleşen bir festival. Astrolojik açıların etkisiyle bu kutsal nehirler temizlenir ve özel bir etki oluşturur. Festival; her 3 yılda bir Hindistan’ın 4 farklı noktasından birinde, her bir noktada 12 yılda bir gerçekleşecek şekilde düzenlenir. 55 gün süren festival süresince çadır kamplarda kalan hacılar ve halk, belirlenen yer ve tarihte Ganj Nehri’nin pozitif enerjiyle dolduğuna ve şifa getirdiğine inanır. Tütsü ve çiçek kokuları eşliğinde ilahiler, mantralar ve davul sesleri festivalin ana unsurlarından bazılarını oluşturur.

Tas anlamına gelen Kumbh ve festival anlamına gelen Mela kelimesinin birleşmesinden oluşan Kumbh Mela Festivali; efsaneye göre tanrı ve şeytanların eşit şekilde paylaşacakları ölümsüzlük nektarını üretmek için bin yıl boyunca süt okyanusunu karıştırmalarının ardından şeytanların tası kaçırması ve tanrı ve şeytanlar arasında 12 gün süren savaş neticesinde oluşmuş.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account