İşte her yönüyle Cunda Adası gezi rehberi

İşte her yönüyle Cunda Adası gezi rehberi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.  Gezilecek yerler ve Cunda da ne yeni ne içilir derseniz işte tüm detaylar burada! Bu Cunda Adası gezi rehberi ile neredeyse aklınızda olan pek çok soruya cevap bulabileceksiniz. Asıl adı Alibey Adası olan Cunda Adası aslında tam bir keyif adası. İki ayrı köprülü yol ile Ayvalık sahile bağlanan ada Ege’den vazgeçmeyen Yönetmen Çağan Irmak’ın filmlerine konu olabilecek güzellikte. Cunda adasından Ayvalık’a 25 dakikada gitmeniz mümkün. İstanbul’dan Cunda adası, Bandırma yolu üzerinden yaklaşık 6 saat sürüyor. Ayvalık İstanbul’a 520 km, İzmir’e 150 km uzaklıkta bulunuyor.

Ege’nin turizm adası Cunda…

Alibey adı, Kurtuluş Savaşı döneminde verdiği mücadele ve Yunan ordusuna karşı çıkışı ile dikkatleri çeken Yarbay Ali Çetinkaya’dan geliyor. Ayvalık koyundaki 20 civarındaki adadan biri. Ülkemizin Ege Denizi’ndeki yerleşimi olan en büyük 5 adasından biri konumunda. Adanın demografisini Ege’deki diğer adalardan ve mübadele dönemi gelenler oluşturuyor. Yazın nüfusun kalabalıklaştığı Cunda adası balık restoranları, cafe ve dükkanları ile yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Cunda adasında mübadele öncesinde Rum tebasına hizmet eden kilise, manastır ve tarihi yapılar yer alıyor. Nüfusun çoğunluğunu mübadele yıllarında Girit ve Midilli’den gelen Türkler oluşturuyor. Ancak bugün ev ve dükkanlar daha çok yazlık mekanlar olarak kullanılıyor. Birçok bina restore edilerek turizme kazandırılırken bazı yapılar da sırasını bekliyor. Taş yapılar ise Cunda adasının olmazsa olmazları arasında. Yine Girit Mutfağı, Rum mimari yapısını yansıtan sokakları, rakı-balık sefası, mis kahve kokuları, gün batımı ve akşamüzeri sefası denilince Cunda her zaman başka güzel…

Cunda Adası’nda gezilecek yerler

Cunda adasını doya doya gezmek istiyorsanız, eylül veya mayıs sonunu veya haziran ayının başlarını tercih edin. Ada, okullar henüz kapalı olmadığı için yazlıkçıların istilasına uğramamış olacak. Ancak şunu da belirtelim burası bir Alaçatı’nın eller havaya versiyonu değil. Dinlenmenin, sohbet etmenin adresi. Cunda adası denildiği zaman genelde herkes merkeze gelip birkaç sokakta gezinip ya bir kahve içip veya vakti varsa restoranlarda meze rakı yapıp akşam Ayvalık tarafına geçiyor. Aslında ada çok büyük değil ama yine de etrafını 45-50 dakikada gezebiliyorsunuz. En görkemli manzara Aşıklar Tepesi’nde. Ada içerisinde bir milli park da bulunuyor. Bu park içinde Parlementerler sitesi bulunuyor.

Tarihi kiliseleri

Cunda’da gezilecek yerler listesinin başında Aşıklar Tepesi’ndeki Agios Yannis Kilisesi geliyor. Kiliseye Arnavut kaldırımlı dar sokaklardan yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederiz. Kilisenin etrafında yel değirmenleri var. Birkaçı tıpkı kilise gibi restore edilmiş.Bu işlevini yitiren yel değirmenlerine sırtınızı vererek harika bir cunda pozu verebilirsiniz. Bugün Sevim & Necdet Kent Kitaplığı olarak kullanılıyor. Restorasyonu Rahmi Koç üstlenmiş. Buraya kitapları bağışlayan iş insanı Muhter Kent olmuş. Yaklaşık 1.500 kitap olduğu söyleniyor. Ayrıca mekanda soluklanmak isteyenler için bir de cafe bulunuyor. Koç ailesinin restore edilmesine destek verdiği bir diğer eski yapı ise Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi. 19. Yüzyılın ikinci yarısında inşaa edilen kilise 2014 yılında bu defa müze olarak ziyarete açılmış. Yine adanın en önemli sembolleri arasında gösteriliyor. Cunda’nın bir diğer kilisesi ise 20. Yüzyılın ilk çeyreğine kadar ibadete açık olan Agia Triyada Kilisesi.

Kültürel hazine Cunda Evleri

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda yürüyerek gezinti yaptığınızda hemen gözünüze Rum taş evler çarpıyor. Neredeyse 100 yılı aşkın bir geçmişi olan, genelde 2 katlı olan bu yapıların bir kısmı hala restore edilmeyi bekliyor. En büyük dileğimiz orjinalliğini yitirmeden esas hali korunarak restore edilmeleri. Günümüzde Cunda evlerinin bir kısmı butik veya küçük otel olarak hizmet veriyor. Ege’nin pencereden sarkan begonvil konseptine uygun görüntüler ve çiçekli bahçeleri ile dikkat çekiyor. Yalnız adada Osmanlı döneminden kalma evler de var. Rum evlerinin en temel özelliği taş olmasının yanı sıra kapı ve pencere etraflarının büyük blok taşlarla çevrili olmasıdır. Cunda’da en görkemli evlerden biri de Despotun Evi diye bilinen  evdir. Ev bir dönem öksüzler yurdu ve ilkokul olarak kullanılmış, günümüzde ise restore edilerek turizme kazandırılmış.

Cunda’nın manastırları

Denizden yaklaşık 200 metre yükseklikteki Çamlı Manastırı, sahilden yürüyerek gidebileceğiniz beş konutluk bloktan oluşan ve Komili ailesi tarafından satın alınan Panagias Tis Lekai Manastırı (Panayia Manastırı) veya diğer bilinen adıyla Rahibe Okulu, 18. Yüzyılda kurulan Taksiyarhis Ta Çamia Manastırı, Cunda adasının kuzeyindeki Pateriça yarımadasının ucunda bulunan, Sabancı ailesi fertlerinin restore ettiği Ayışığı Manastırı, şu an sadece dört duvarı kalan Ayos Apostolos Manastırı, Tavuk Adası Manastırı olarak da bilinen 120 odalı olan ve avlusunda bir de kilise bulunan Ayiu İonnu Tu Podrumu Manastırı, Güvercin Adası manastırı olarak da bilinen Pateriça körfezindeki Ai Yorgi Manastırı, 19. Yüzyılın sonlarında yeniden inşaa edilen Ai Dimitri Manastırı, adanın güneydoğusunda sarımsak taşından inşa edilen Evangelistria Manastırı, mübadele yıllarında yıkılan Ayion Apostolon Manastırı, 1760’lı yıllardayapılan Profiti İlia Manastırı ve Evangelistriya olarak bilinen Kızlar Manastırı…

Taş Kahve’de çay-kahve keyfi

Cunda’nın simgelerinden biri de neredeyse 150 yaşında olan Tarihi Taş Kahve.  Vitray camları rengarenk döşenmiş bu taş binanın içindeki sobada kışın kestane keyfi yaşamak muhteşem olurdu. Sakızlı Türk kahvesi, Ayvalık tostu en çok tercih edilen lezzetler arasında. Kavunlu dondurma da adanın diğer cafelerinde olduğu gibi son yıllarda Taş Kahve’de de misafirlere sunuluyor. Taş Kahve’nin ambiyansı, tarih kokan duvarları sizi büyüleyecek.

Cunda Adasın’da ne yeni ne içilir?

Cunda adasında Girit yemekleri ve mezeleri meşhur. Peynirli Girit ezmesi, Girit usulü yapılan pilav, zeytinyağlılar, kabak kızartması, pabucaki, özel tatlar arasında. Giritli kadınlardan miras kalan mutfak lezzetleri Ege gastronomisinde de önemli bir yer tutuyor. Cunda pazarından taze sebze ve meyvenin yanı sıra bölgeye özgü otlar alabilirsiniz. Ada’da ev yapımı şarap ve likörler bulmanız mümkün. Cunda’nın lor kurabiyesi ve peynir tatlısını denemelisiniz. Karadeniz Pastanesi en iyi yapan yerlerden biri. Yine sakızlı dondurması ve kavunlu dondurması ile ünlü Dondurmacı Cemal sizi bekliyor. Ege’nin tatlısı lokma da adada karşınıza çıkan lezzetler arasında. Tabii Cunda demek rakı-balık-meze demek. Balık çeşitleri arasında Papalina’yı denemelisiniz.

Cunda Adası’nın plajları

Cunda adasında deniz keyfi için pek çok plaj seçeneği var. Cunda’da nerede yüzülür derseniz, aileler için adını koydan alan Pateriça Plajı veya Bıyıklı Beach, beyaz kumuyla Arkadeniz Plajı dikkat çeken plajlar arasında. Cunda ‘da yoğun talep gören yerlerden biri de Ada Camping. Milli Park alanı içinde yer alan Ada Camping’de ağaç evlerin yanı sıra çadır veya karavan olanakları da mevcut. Bunların yanı sıra Çataltepe Plajı, Duba Plajı ve Cunda Plajı yine tercih edilen plajlar arasında. Adanın Ege denizine bakan batı tarafı temizlik anlamında deniz keyfi yapacaklara en çok tavsiye edilen yerler arasında. Ortunç Koyu adanın mavi bayraklı plajına sahip. Ortunç Koyu içinde Mocamp kamp alanı da yer alıyor. Burası yine aynı koyda yer alan Ada Camping’in hemen yakınında. Özetle Cunda adasının eşsiz koylarında deniz keyfi yapabileceğiniz pek çok plaj ve beach alanı bulunuyor.

Cunda Adası’nda alışveriş

Cunda adasından alışveriş yapacaklar eş dost ve arkadaşlarına lor peynirinden yapılan kurabiyelerini, yöresel zeytinyağları ve Ege otlarını götürebilirler. Yine el yapımı yerel sabunlar da hediyelikler arasında. Yöreye özgü kadınların yaptığı kolye ve bilekliklerde gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok aldıkları hediyelik eşyalar arasında. Az da olsa bölgede sanat atölyeleri var ve buralardan tasarım ürünü olan takılar alabilirsiniz. Hafta sonu kurulan Cunda pazarından taze sebze ve meyve ile zeytin, lokal otlar, peynir ve el yapımı lezzetler bulmak mümkün. Ayvalık tost ekmeği de eve dönerken alabilecekleriniz arasında.

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account