İşte Fidel Castro’nun Küba’sı

İşte Fidel Castro’nun Küba’sı

Sömürge zamanından kalma binaları, taş sokakları, 1950 model nostaljik arabaları, kırmızı çatılı evler ve Che Guevara ve Fidel Castro… Hepsinin bir arada görebileceğiniz yer ise Küba…

Her zaman zafere doğru

kuba-fidel-castro-2

Küba’nın eski devlet başkanı Fidel Castro’nun bugün Küba devlet televizyonunda yaşamını yitirdiği duyuruldu. 90 yaşında hayata gözlerini yuman Castro’nun vasiyeti üzerine cenazesi yakılacak. Castro, 1976-2008 yılları arasında Küba’yı tek parti rejimiyle yönetti. 2008 yılında devlet başkanlığını kardeşi Raul Castro devraldı. Fidel Castro, Küba’da sosyalizmi kurma çalışmalarının yanında, Afrika ve Latin Amerika’da da sosyalist hareketlere büyük destekler verdi. Türkler içinse Fidel Castro’nun yeri apayrı… Halkının özgürlüğü için mücadele veren lider, Atatürk’ün verdiği üstün mücadeleyi örnek almıştı.

Küba’ya gitmenin tam zamanı

Yılda ortalama 2 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Küba için olumlu gelişmelerden biri de bu yıl Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinin düzeltilmesi yönünde atılan adımlar kapsamında ülkeye uygulanan ambargonun kaldırılması oldu. Bu sene, Türkiye’deki seyahatseverler için de Küba ile ilgili çok güzel bir adım atıldı.  Türk Hava Yolları, 20 Aralık 2016’da Küba’nın başkenti Havana’ya direkt uçuşlara başlıyor. Her geçen sene Küba’yı ziyaret eden Türk sayısı artıyor, bu sene ise iki katına çıkmış durumda. 20 Aralık’tan itibaren salı, perşembe ve pazar günleri yapılacak seferler ile birlikte, gezginler Küba’yı keşfetme konusunda bir kez daha düşünebilir.

Küba’da yapılacaklar listesi

Küba (2)

Unesco’nun dünya mirasına aldığı Trinidad bölgesini görmeden gelmeyin.

El Capitolio, Katedral Meydanı, Armas Meydanı, Morro Kalesi, Prado Caddesi, Malecon Sahil Şeridi, Ernest Hemingway’in vakit geçirdiği restoranlar, Obama’nın ilk ve son ziyaretinde çelenk bıraktığı Jose Marti Anıtı ve Devrim Müzesi’ni görülecek yerler listenize ekleyin.

yoldasin-kuba-santa-clara-che-guevera

Che Guevara’yı efsane yapan Santa Clara’da öğlen yemeğine kalın, sonrasında Che’nin mozolesi ziyaret edin ve El Che’nin veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtını inceleyin.

yoldasin-che-guevara-mozalesi

1950 model arabalarla seyahat edin ve fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Küba (6)

1728 yılında kurulan 60 bin öğrencisi olan Havana Üniversitesi’ni ziyaret edin.

Havana sokaklarında yerel lezzetlerin tadına bakın.

Bir restorana gidip canlı müzik yapan bir yerde Latin müzikleri eşliğinde bir akşam yemeği yiyin.

yoldasin-saglik-icin-seyahat-kuba

1830’lu yılların salsa tarzını öğrenin.

Küba’nın altın kum plajlarında yürüyüş yapın, güneşin ve denizin keyfini çıkarın.

Tropik meyveli kokteylleri deneyin.

Sigara sağlığa zararlıdır fakat Küba Purosu’nu denemeyi ihmal etmeyin. Türkiye’de arkadaşlarınızdan aldığınız puro siparişlerini unutmayın.

yoldasin-miami-murat-guloglu-little-havana

16. yüzyıldan kalma El Morro kalesinde gün batımını seyredin.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account