İşte Endülüs’ün incilerinden bir tanesi Granada

İşte Endülüs’ün incilerinden bir tanesi Granada

Granada nar anlamına geliyor. Tüm Latin dillerindeki nar kelimesi buradan gelir şehir nar gibi dışarıdan bakınca bir tane içine girerseniz bin tane. Granada’ya direkt uçuş olmadığından Sevilla ve Malaga üzerinden gidebiliyorsunuz. Biz Cordoba’dan otobüsle yaklaşık 2.5 saatte vardık. Yol boyunca her yerde zeytin ağaçları görebiliyorsunuz; ne de olsa İspanya zeytinyağı üretiminde Avrupa’nın bir numarası. Granada’da bulunan Sierra Nevada ve Sierra Morena sıradağları nedeniyle şehir çok özel bir iklime sahip. Dağlarda kayak yapılabilirken, aşağıda denize girilebiliyor; bu nedenle turistler açısından hem tarihi hem de doğal pek çok çekiciliğe sahip.

Granada şehrinin adını Yahudiler’den aldığı rivayet ediliyor. Gırnata’nın kutsanmış tepe kelimesinden türetildiği söyleniyor. Şehirde birçok uygarlık yaşamış olsa da en görkemli dönemlerini Beni Ahmer Devleti zamanı olan 1238 ile 1492 yılları arasında yaşıyor. Ve burası Arapların Endülüs’te son düşen kalesi olarak biliniyor.

Granada şehri Albaicin, El Hamra ve Sacramonte adlı üç tepe üzerine kurulmuş. El Hamra tepesi üzerinde kurulmuş olan El Hamra Sarayı İslam sanatının doruğa çıktığı eser olarak tanımlasak abartmamış oluruz. Saray I. Muhammed zamanında yaptırılmış ve adını yapı malzemesi olan kırmızı kilden almış (Alhambra kırmızı anlamına geliyor). Bu sarayın her yerinde Endülüs’e damgasını vuran‘Allah’tan başka galip yoktur (La galibe illallah)’ yazısını görebilirsiniz. Matematik, istiridye ve astrolojiye dair semboller Alkazar Sarayı’nda olduğu gibi burada da görülüyor.

Saray aslında dört bölümden oluşuyor. Asıl büyük bölüm olan Nazri Sarayı, Cennet-ül Arif anlamına gelen Generalife adlı yazlık saray ve bahçesi, içinde yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Al Kazaba ve son olarak da V.Carlos’un Hristiyan fethini göstermek için sarayın bahçesine yaptırdığı V. Carlos Sarayı. Hıristiyanların şehri alması ile El Hamra içinde bazı tahribat ve Hıristiyanlaştırmalar yapılmış. Bunu sarayı gezerken görüyorsunuz. Ancak Endülüs’te 1492 sonrası tüm yapılar bu tür Hıristiyanlaştırma hareketlerine az ya da çok maruz kalıyor.

Saray ziyaretinden sonraki durağınız Albayzin ve Sacramonte tepeleri oluyor. Bu tepelerdeki yerleşim alanı size tam bir görsel şölen sunuyor. Bu bölgeler El Hamra Sarayı’nın uzaktan harika fotoğraflarını çekebileceğiniz bölgeler. Şehir öğrenci şehri de olduğundan özellikle yaz akşamları bu bölgelerdeki kafe ve restoranlar dolu oluyor; gençler El Hamra sarayına karşı müzik yapıyor ve eğleniyor.

Sacramonte tepesinde yer alan Çingene mahallelerinde çok farklı Flamenko şovları da sizi bekliyor. Bu tepede yaşayan iki büyük Çingene ailesinden biri olan Rocio ailesinin reisi Raymunda Rocio’nun ailesi Sacramonte’deki mağarasında turistlere yaklaşık 1-1.5 saatlik bir Flamenko şovu sunuyor. Bu mağaralar İspanya Turizm Bakanlığı tarafından akredite edilmiş. Belli normlara uyarak şovlarını yapıyorlar. Üstelik mağaranın ziyaretçileri arasında Eski Amerikan Başkanı Bill Clinton bile var. Diğer tüm ünlü ziyaretçilerin fotoğrafları da mağaranın duvarını süslüyor.

Şehir merkezinde ise hareketli bir yaşam var. Granada’nın hem öğrenci şehri hem de oldukça turistik bir şehir olduğunu söylemiştik. Biz akşam yemeği için La Chicota’yi tercih ettik. Burada muhteşem salatalar ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Garsonları oldukça sempatik ve servisi de inanılmaz hızlı. Aynı zamanda Granada tapas cenneti, birbirinden lezzetli tapaslar tadabilirsiniz.

Granada’da alışveriş deyince ilk başta Alcaiceira geliyor akla. Burası bir zamanlar ipek ticaretinin merkeziymiş. Oldukça otantik bir havası olan bu mekanda birçok hediyelik eşya satan dükkana da rastlıyorsunuz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account