İşte dünyanın en ilginç 15 binası…

İşte dünyanın en ilginç 15 binası…

Dünyada birbirinden farklı mimari yapılara sahip binalar bulunuyor. Kimisi biraz korku veriyor. Kimisi ise masalsı bir görünüme sahip. İşte dünyanın en ilginç binaları…

Borgund Stave Kilisesi – Norveç

Norveç’te yemyeşil bir yerde bulunan 800 yaşındaki Borgund Stave Kilisesi, muhteşem bir mirariye sahip. Bu yapıda hiç çivi kullanılmamış. Ahşap mandallar ile ayakta duruyor.

Device To Root Out Evil – Kanada

Kanada’da 25 metre yüksekliğindeki ters bir yapı… Akşam ışıklandırması ile sanki çatısı yanıyormuş gibi bir görünüm kazanıyor. Amerikalı sanatçı Dennis Oppenheim tarafından yapılmış ilginç bir heykel.

Bishop Castle – ABD

Colorado’da bulunan Bishop Castle ürkütücü yapısı ile dikkat çekiyor. Türkçesi Piskopos Kalesi olan bu yapı Jim Bishop tarafından inşa edilmiş. Ziyaret ücretsiz. Saat 09.00 – 18.00 arasında açık oluyor.

La Tete au Carre – Fransa

Fransa’nın güzel şehri Nice’de bulunan La Tete au Carre adındaki bu ilginç bina kütüphane olarak hizmet veriyor.

Isıtma Merkezi – Avusturya

Asıl adı Spittelau olan bu bina Viyana’daki bir atık yakma tesisidir. Friedensreich Hundertwasser tasarlanmış. Her yıl 250 bin tondan fazla evsel atık bu bina içerisinde işleniyor.

Nilüfer Tapınağı – Hindistan

Delhi’de bulunan muhteşem bir yapı… Nilüfer Tapınağı, Hindistan’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Dünyanın en güzel tapınakları arasında yerini alıyor.

La Sagrada Familia – İspanya

İspanya’nın bitmeyen kilisesi… Antoni Gaudi’nin en meşhur eserlerinden biri. Ünlü mimarın ömrü bu kiliseyi bitirmeye yetmemiş. Öyle ki hala yapımına devam ediliyor. İspanya’da mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Casa Mila – İspanya

Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Casa Mila, İspanya’da gezilecek yerler arasında bulunuyor. La Pedrera adı ile de biliniyor. Binanın tepesinde ilginç yapıdaki şövalye heykelleri bulunuyor.

Kübik Evler – Hollanda

Hollanda’da bulunan Kübik Evler tüm turistlerin ilgisini üzerine çekiyor. Hollanda’nın en büyük şehri Rotterdam’da bulunuyor. Bu ilginç evler Piet Blom tarafından tasarlanmış.

Ters Dönmüş Ev – Polonya

Dünyanın en ilginç binaları arasında bulunan Ters Dönmüş Ev’in içindeki her şey de ters. Özellikle garajında tepetaklak duran bir Volkswagen Beetle bulunuyor. Irek Glowacki ve Marek Rozhanski adındaki karı koca olan mimarlar tarafından tasarlanmış.

Hang Nga – Vietnam

Şehrin ortasında kocama bir kaya gibi duran Hang Nga, İspanya’daki Antoni Gaudi’nin eserlerine çok benziyor. Binanın sadece dışı değil içindeki dekorasyon da çok ilgi çekici. Sürrealizm etkisini binanın her tarafında görebilirsiniz.

Hallgrimur Kilisesi – İzlanda

Asıl adı Hallgrímskirkja olan, bu görkemli kilise İzlanda’da bulunuyor. Ülkenin en yüksek yapısı olarak biliniyor. Kilisenin en yüksek noktası 74,5 metre uzunluğuna sahip. Reykjavik şehrinin merkezinde konumlanıyor.

Waldspirale – Almanya

Dünyanın en ilginç binaları arasında bulunan Waldspirale renkli yapısı ile Almanya’daki turistlerin en çok fotoğrafını çektiği yapılar arasında. Binanın üst katında yemyeşil bir bahçe de bulunuyor.

İdeal Sarayı – Fransa

Fransa’da yaşayan bir postacı olan Ferdinand Cheval bu sarayı tasarlamış. Hem de yapımı tam 33 yıl sürmüş. Etraftan topladığı küçük çakıl taşları ile yapmış bu ilginç sarayı. 1879 yılında yapımına başladı ama 1912 yılında anca bitirebildi.

Pekin Ulusal Tiyatro – Çin

Yere yaptığı yansıması ile Pekin’in dev kuş yumurtası… Pekin Ulusal Tiyatro binası, dünyadaki en ilginç binalar arasında yerini alıyor. 200 bin metrekarelik alana sahip olan bu sanat merkezi 6500 koltuk kapasitelidir.


Bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account