İşte dünyanın en güzel meydanları…

İşte dünyanın en güzel meydanları…

Her şehrin cazip yerleri vardır. Bunların başında da sahip olduğu meydanlar gelir. Çoğu kez şehrin çekim merkezi olmakla birlikte en yoğun ilgi gören yerler olarak karşımıza çıkar. Hatta bu meydanları şehrin kalbinin attığı yer olarak tanımlarız. Yoldasın, sizler için dünyanın en güzel meydanlarını derledi. İşte detaylar…

Jemaa el-Fnaa Meydanı, Marakeş, Fas

Vizesiz seyahat edebileceğiniz Fas’ın başkenti Marakeş çok özel bir mekana ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık bin yıllık meydan olan ve o tarihten itibaren bozulmadan günümüze ulaşmayı başaran Jemaa el-Fnaa Meydanı… Burası, sadece Marakeş’in ve Fas’ın değil, aynı zamanda Afrika’nın da en hareketli noktalarının başında geliyor. Yılın neredeyse 365 günü çok kalabalık oluyor. Ancak gündüz saatleri sakin. Haraketlilik akşam saatlerinde başlıyor.

Peki bu meydanda neler var? Bin yıl önce olduğu gibi meydanda yılan oynatıcılarından maymunlarla gösteri yapan kişilere ve hikaye anlatıcılarına kadar birçok kültürel etkinliklere rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kurulan çadırlarda salyangozdan tajin yemeklerine kadar birçok değişik ürünler satılıyor. Marakeş’inmedinalarının arasında geniş bir meydan olan Jemaa el-Fnaa’da bir bakıma sokak stand-up şov gösterisi yapılıyor. Burası sadece turistlerin değil, Fas halkının da sürekli uğrak yeri.

Grand Place, Brüksel, Belçika

Belçika’nın başkenti Brüksel’in gezilecek yerlerinde şüphesiz Grand Place, yani şehrin ana meydanı ilk sırada yer alır. Meydanın ortasına geldiğinizde sizi çevreleyen 15. Yüzyıl mimarili yapıların da etkisiyle kendinizi Orta Çağ döneminde hissedebilirsiniz. Özellikle Gotik tarzda kulesi olan belediye binası, meydanın  en ünlü yapısı.

Ayrıca bu meydanda her yıl Çiçek Festivali’ne ev sahipliği yapılıyor. Meydanın ortasına çiçekten bir halı kuruluyor. Rengarenk çiçekler meydanı adeta bir düş bahçesine çeviriyor. Her yıl ağustos ayında düzenlenen bu festival,  binlerce kişiyi şehrin merkezine topluyor. Festivalde yaklaşık 700 bin çiçek kullanılıyor. Halıyı kuşbakışı görebilmek için belediye binasına çıkıp fotoğrafını çekmeyi tavsiye ederiz.

Navona Meydanı, Roma, İtalya

PiazzaNavona, yani Navona Meydanı… Burası İtalya’nın başkenti Roma’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Tabii ki Roma meydanlarıyla ünlü bir şehir. Ancak Navona Meydanı, diğerlerinden bir tık daha güzel bir yer. Roma’da yaşayan İtalyanların buluşma noktası. İlk adımınızı attığınızda buranın bir meydan mı ya da açıkhava müzesi mi olduğuna hemen karar veremeyebilirsiniz. Çünkü meydanda yer alan mimari yapılar çok etkileyici.

Elinize bir kahve alın ve Bernini’nin çeşmesi önünde oturup gelen geçeni seyredin. Meydan özellikle gece ışıklar altında kalıyor. Dilerseniz akşam yemeği için meydanın etrafında kurulan restoranlarda da keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Roma’daki ara sokaklarda kaybolmaya çıktıysanız mutlaka yolunuz bu meydana çıkacaktır. Şehrin tam merkezinde konumlanması sayesinde rahatlıkla bu meydanı bulabilirsiniz.

Kızıl Meydan, Moskova, Rusya

Rusya’nın kalbi ve ruhunu tam olarak yaşatan bir meydan. Başkent Moskova’da bulunan muhteşem görünümlü Kızıl Meydan, ülkenin en ikonik yapılarına ev sahipliği yapıyor. Bunların başında Kremlin Sarayı ve Aziz Vasil Katedrali geliyor. Bunun yanı sıra mimarisi ile ünlenmiş katedralden Moskova’da gezebileceğiniz bir alışveriş merkezine kadar farklı yapılar bulunuyor.

Moskova’da tarihe damga vurmuş olan Kızıl Meydan, şehrin temellerinin atıldığı yer olması açısından çok önem taşıyor. Meydan idam törenlerinden devletin aldığı önemli kararlara kadar birçok olaya tanıklık etmiş. Bu meydanı kasım ayının ilk haftasında ziyaret ederseniz, Kızıl Ordu’nun tören geçişini izleyebilirsiniz. Çünkü 7 Kasım 1941 yılında Kızıl Ordu, Nazi Almanya’sına karşı savaş açmıştı. Bu nedenle her yıl bu dönemlerde çeşitli tören geçişleri yapılıyor.

Times Square, New York, ABD

Dünyanın en güzel meydanları listesinde New York’taki Times Square’in olmamasını düşünemeyiz. Burası hiç şüphesiz sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin değil, tüm dünyanın en ünlü meydanlarından biri. Tüm dünyanın gözü üstünde olan meydanı yılda yaklaşık 40 milyon kişi ziyaret ediyor. Neon ışıklar, yüksek plazalar ve LED ekranlarla süslü Times Square, günün her saati çok canlı. New York için yapılan “asla uyumayan şehir” yakıştırmasında bu ışıklı meydanın paydası büyük.

Yalnızca yayalara ait alanlar ve bu alanlara serpiştirilmiş kafe masaları, bu canlılığı daha da arttırıyor. Meydan aynı zamanda çok sayıda otele, restorana, metro girişine ve sayamayacağınız kadar taksiye de sahip.

Plaza Mayor, Madrid, İspanya

Hem Madrid’in hem de İspanya’nın en ünlü meydanı Plaza Mayor, kentteki turistik gezilerin ilk durağı. İlk yapıldığında kent duvarlarının dışında bulunan bu devasa meydan, şimdiye dek boğa güreşleri için arena, pazar yeri, futbol sahası, konser alanı olarak kullanılmış; hatta idamlara bile sahne olmuş. Kral 3. Philip’in anıtı, bir zamanlar fırıncılar loncasının evi olan renkli yapı Casa de la Panadería’nın hemen karşısında.

Plaza Mayor’un etrafındaki cafe ve restoranlar biraz turistik olsa da yoğun ilgi görüyor. Siz de bir Madrid gezinizde bu meydanda oturup en azından bir şeyler içmenizi tavsiye ederiz.

Ticaret Meydanı (Praca do Comercio), Lizbon, Portekiz

Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan ve Tajo Nehri kıyısına kurulan Praca do Comercio yani Ticaret Meydanı şehrin giriş kapısı olarak değerlendiriliyor. Çünkü 1800’lü yıllarda Güney Amerika ve Hindistan’dan gelen tüccarlar bu meydanda buluşup, baharat gibi birçok ürünün alışverişini yaparmış. Kocaman bir kapısı olan meydandan da şehre giriş yaparlarmış.

Meydanın ortasında Kral Jose’ninat üzerindeki heykelini görebilirsiniz. Giriş kapısının üstünde de ünlü kaşifVascodi Gama ile birlikte 1755 yılında depremde yerle bir olan şehrin mimarisini tekrar çizen Marques de Pombal’in heykelleri bulunuyor.

Trafalgar Meydanı, Londra, İngiltere

Trafalgar, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Londra’nın en büyük meydanıdır. Taşıdığı tarihi ve kültürel değerin yanı sıra, barındırdığı anıt ve heykellerle bireysel miraslara da ev sahipliği yapan bu meydan, şehrin merkezinde bulunuyor.

Tarihi birçok olaya da tanıklık eden Trafalgar Meydanı, konser, festival, kutlamalar gibi çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapar. Meydanın ortasında bir havuz bulunurken, üst kısımda da Londra’nın en çok ziyaret edilen müzesi National Gallery yer almaktadır. Müzede, Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadarki bölüme ait Kuzey Avrupa’dan 2 bin civarında resim yer almaktadır. Galeride, Botticelli, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Gainsborough, Turner, Renoir ve Van Gogh gibi çok sayıda sanatçının eşsiz eserlerini görme fırsatı bulursunuz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account