İşte dünyada hızla gelişen 20 seyahat rotası

İşte dünyada hızla gelişen 20 seyahat rotası

Dünyada her geçen dönem farklı bir coğrafya gezginler için önemli hale geliyor. Sosyal medyanın da etkisiyle bu destinasyondaki detaylar da gün yüzüne çıkıyor. İşte biz de sizler için dünyada hızla gelişen 20 varış noktasını derledik.

20) Japonya

Japonya her ne kadar 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazırlansa da turizmle ilgili daha fazla mesai harcıyor. Öyle ki, geçtiğimiz yıl ülkeye gelen ziyaretçi sayısında yüzde 17 artış yaşandı. Ülkede turizmle öne çıkan şehirler ise Tokyo, Osaka ve Kyoto… Günümüzde dünyanın en güçlü ikinci ekonomisine sahip olan ülke, 30 milyonunun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en büyük metropolüdür. Japonya hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

19) Finlandiya

Finlandiya, İsveç ve Danimarka gibi İskandinavya ülkeleri arasında çok popüler olmasa da, geçtiğimiz yıl yüzde 17’lik turist artışıyla önemli bir başarıya imza attı. Tabii ki bunda Kuzey Işıklarıyla ünlü Lapland’ın etkisi bir hayli büyük. Ülkede ayrıca geleneksel saunalar da çok fazla ilgi görüyor. Belki bu zamana kadar pek fazla olmasa da Finlandiya’nın, önümüzdeki dönemlerde adından sıkça söz ettireceğine benziyor. Finlandiya hakkında daha fazla bilgi almak için Helsinki gezilecek yerler arasında ilk 14 adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

18 ) Kolombiya

Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan Kolombiya, 30 sene öncesine kadar turistlerin haritasında gidilecek yerler listesinde bulunmayan ve güvenli olmayan bir ülkeydi. Ancak özellikle Kolombiya Hükümeti’nin yaptığı çalışmalar sonucunda turistlerin keşfetmek için tercih ettiği yeni bir ülke haline geldi. Geçtiğimiz yıl da turist sayısı yüzde 18 arttı. Son yıllarda Kolombiya’nın başkenti Bogota, özellikle dünyada gastronomi destinasyonu olarak adını duyurdu. Kolombiya hakkında daha fazla bilgi almak için dünyada gezginlerin yeni rotası Kolombiya adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

17) Ermenistan

3 bin yıldan fazla geçmişe sahip olan Ermenistan, her ne kadar problemlerle uğraşsa da, günümüzde artık sorunsuz bir şekilde ziyaret edilebiliyor. Geçtiğimiz yıl da ziyaretçi sayısında yüzde 18’lik bir artış yaşandı. Ermenistan, Hristiyan dünyasının ilk ülkesi olması nedeniyle turistler açısından da cazip. Binlerce yıl önceden gelen manastırlarıyla turizm açısından önemli eserler bulunuyor.

16) Kıbrıs

Doğu Akdeniz’in mavi sularında yer alan Kıbrıs, sadece Türklerin değil Avrupa ve Orta Doğu’nun en çok seyahat ettiği noktalardan biri. Geçtiğimiz yıla oranla ziyaretçi sayısında yüzde 18 artış yaşandı. Kıbrıs; tarihi yapıları, muhteşem plajlarıyla keşfedilmesi gereken önemli bir yer. Kıbrıs hakkında daha fazla bilgi almak için Kıbrıs’ta görülmesi gereken tarihi yerler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

15) Umman

Orta Asya ülkesi olan Umman, bölgenin Maldivler’i olarak lanse ediliyor. Öyle ki, Dünya Turizm Örgütü, geçtiğimiz yıl yüzde 19 turist sayısında artış gösterdi. Burası üstelik 1980 yıllarından beri turizme açık bir destinasyon. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda Umman’ın çok daha fazla ilgi görmesi bekleniyor. Umman hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

14) Şili

Uzaydan bakıldığında And Dağları ile Pasifik Okyanusu arasında sıkışmış gibi görünen Şili, yeryüzündeki en uzun ülkedir. Eni 180 kilometreyi geçmeyen Şili’nin, boyu 4 bin 300 kilometre uzunluğundadır. Güney Amerika’nın batı kıyılarını kaplayan Şili, dünyanın en kurak çölleri, volkanik dağları, akıllara zarar fiyord ve buzulları ile turizm açısından doğal bir müzedir. Şili geçtiğimiz yıl turist sayısında yüzde 20’lik artışıyla dikkat çeken ülkeler arasına girdi. Şili hakkında daha fazla bilgi almak için Güney Amerika’nın incisi Şili’nin en güzel noktaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

13) Karadağ

Karadağ ya da orijinal ismiyle Montenegro Balkanlar’da kendi küçük olmasına rağmen adı büyük bir ülke… Son dönemlerde ünlü isimlerin tatil için tercih ettikleri Karadağ, vizesiz olmasının yanı sıra misafirlerine harika imkanlar sunuyor. Son dönemlerde dünyaca ünlü isimlerin tatil için tercih ettikleri Karadağ, artık Hollywood filmlerine de ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca Karadağ’ın, geçtiğimiz yıl turist sayısında yüzde 20 artış oldu. Karadağ hakkında daha fazla bilgi almak için dünyaca ünlü isimler tatil için neden Karadağ’ı seçiyor adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

12) Seyşeller

Seyşeller, Afrika’nın doğusunda Hint Okyanusu’nda 115 tane granit ve mercan adasından oluşan bir adalar ülkesi. Turkuaz denizi ve açık mavi gökyüzünü bembeyaz kumsalların ortadan ikiye böldüğü fantastik bir coğrafyada tüm dertlerin unutulduğu bir yer. Popülerliğinin giderek artmasıyla Seyşeller geçtiğimiz yıl yüzde 20 daha fazla turist aldı. Palmiye ağaçlarının gölgesinde, tropik iklimin figürleri ile eşsiz bir macera sunan Seyşeller, romantik çiftlerin ve yeni evlilerin de tercih edebileceği bir tatil rotası. Seyşeller hakkında daha fazla bilgi almak için Seyşellerde nerede kalınır ne yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

11) Malta

Güney Avrupa’da bulunan ve Akdeniz’de bir ada devleti olan Malta, doğa ve tarihin muhteşem birleşimi ile dikkat çeken çok şirin bir yer. Akdeniz’in şirin adası olan Malta’yı geçtiğimiz yıl yüzde 23 daha fazla gezgin ziyaret etti. Malta’nın bu denli adını duyurmasında “Gladyatör, Captain Phillips ve hatta the Da Vinci Code” gibi filmlerin de etkisinin büyük olduğunu söylemeden geçmeyelim. Malta hakkında daha fazla bilgi almak için Game of Thrones ile ünlenen şövalyeler adası Malta adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

10) İsrail

Orta Doğu’nun en merak edilen ülkelerinden biri olan İsrail, birçok farklı medeniyete ve dine sahip. Bu nedenle de geçtiğimiz yıl 2.9 milyon turist İsrail’i ziyaret etti. Bu oran bir önceki yıla göre yüzde 25 arttı. Farklı bir tecrübe edineceğiniz İsrail’de gezilecek yerler açısından Kudüs, Hayfa ve Tel Aviv öne çıkıyor. Derin bir geçmişe sahip olan bu şehirlerde tarihi bir yolculuk yapabilirsiniz. İsrail hakkında daha fazla bilgi almak için İsrail’de iki anahtar kelime İbrahim Tatlıses ve Polat Alemdar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

9) Moğolistan

Moğolistan, Doğu ve Orta Asya’da bulunan denize kıyısı olmayan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin vardır. İlk yazılı Türk belgesi Orhun Kitabeleri’nin bulunduğu ülke Moğolistan’da turist sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 28 arttı. Ülkede yüksek dağların ve platoların da bulunmasıyla Moğolistan, 1580 metre ile dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. Moğolistan hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

8) Nikaragua

Nikaragua veya resmi adıyla Nikaragua Cumhuriyeti, 129.495 km²’lik yüzölçümüyle Orta Amerika’nın en büyük ülkesidir. 2016 yılında 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği tahmin edilen Nicaragua’da geçen yıl yüzde 28 artış yaşandı. Ülke, kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika İle komşudur.

7) Uruguay

Bazı gezginler Uruguay’ı, Güney Amerika’nın en sıcak bölgesi olarak çağırıyor. Geçtiğimiz yıl, 3 milyon kişi Uruguay’ı ziyaret etti. Öyle ki, Dünya Turizm Örgütü’ne göre bu sayının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 daha fazla olduğu anlamına geliyor. Uruguay’ın başkenti Montevideo, başta plajları olmak üzere birçok cazip yönleriyle turistlerin ilgisini çekiyor. Uruguay hakkında daha fazla bilgi almak için Uruguay’a gitmek için 5 neden adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

6) Vietnam

Yakın tarihi ile savaş filmlerine konu olan Güneydoğu Asya’nın muhteşem ülkesi Vietnam, seyahatseverler tarafından yoğun ilgi görüyor. Öyle ki, geçtiğimiz yıl ziyaretçi sayısında yüzde 31 artış yaşandı. Gezginler; pitoresk vadileri, plajları, sömürge kasaba ve köyleri, arkeolojik alanları, tapınakları ve kutsal adaları ile Vietnam’da bambaşka bir deneyim buluyor. Ziyaretçiler bir bakıma Asya’nın öteki yüzüyle karşılaşıyor. Vietnam hakkında daha fazla bilgi almak için Vietnam’da görülecek o kadar çok yer var ki adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

5) Tunus

Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan bir Arap ülkesi olan Tunus, 2015 yılındaki terör saldırısının etkisinden çabuk kurtulmayı başardı. Bunun en büyük göstergesi geçtiğimiz yıl yaşandı. Turist sayısında yüzde 33 gibi iyi bir artış yaşandı. Ülkede son yıllarda gelişen turizm sektörü, bu alanda yatırımların artmasını sağlamıştır. Bu yüzden de, ülkeye gelen turist sayısında önemli artışlar yaşanmıştır. Tunus hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

4) İzlanda

Kuzeyde yer alan İzlanda, 2010 yılından beri turist sayısı neredeyse üçe katladı. Dünyanın her yerinden yoğun ilgi gören İzlanda’da turist sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 35 arttı. Ziyaretçilerin özellikle Haziran-Ağustos ayları arasında ülkeye gittiği belirtiliyor. Tabii ki bunda hava sıcaklığının daha iyi ve gün ışığının fazla olmasının etkili olduğu ifade ediliyor. İzlanda hakkında daha fazla bilgi almak için dünyanın en büyük volkanik adası İzlanda adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

3) Kuzey Mariana Adaları

Amerika sınırları içinde yer alan Kuzey Mariana Adaları’ndaki turist sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 37 arttı. Palmiye ağaçları, plajlar ve casinolarıyla ünlü olan Guam Adası tropikal görüntüsüyle misafirlerini büyülüyor.

2) Mısır

Her ne kadar Mısır’da şiddet artsa da turist sayısı açısından geçen yıla göre yüzde 51 artış yaşandı. Dünyanın en eski seyahat noktalarından biri olan Mısır’da özellikle başkent Kahire’de bulunan Giza Piramitleri ya da modern yapılar gibi birçok yer ziyaretçilerin gözdesi durumunda. Mısır’ın tarihi yerleri dışında harika plajları, dalış noktaları ve uçsuz bucaksız sahraları da turistlerin ilgisini çekmektedir. Mısır hakkında daha fazla bilgi almak için dünyanın en eski seyahat noktası Mısır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

1 ) Filistin

Geçtiğimiz yıla oranla Filistin, ziyaretçi sayısını yüzde 58 artırmayı başardı. Yapılan araştırmada özellikle birçok ziyaretçinin Noel döneminde bölgeye geldiği belirtiliyor. Özellikle ziyaretçilerin İncil’de dünyadaki ilk nüfus sayımının burada yapıldığı Bethlehem’e (Beytüllahim) ilgi gösterdiği açıklandı. Bu oranla Filistin dünyada en hızla gelişen turizm destinasyonu sıralamasında ilk sırada yer aldı. Filistin hakkında daha fazla bilgi almak için Bethlehem’de bizi kurtaran anahtar kelime adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account