İşte Avrupa’nın gurme şehirleri…

İşte Avrupa’nın gurme şehirleri…

Volkan Aslan – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Gurme seyahatleri her zaman insanları cezbedici ve ilgi çekici olmuştur peki ya Avrupa’da bir gurme seyahat rotası çizmek istersek nerelere gideceğiz gibi sorularınızı duyar gibiyim merak etmeyin bugün bu konuyu sizler için uzun uzun kaleme aldım. İnsanların çoğu her zaman kendilerini etkileyen ve onları baştan çıkaran lezzetler ararlar yemeği sadece doymak için değil bir yaşam biçimi olarak görürler. Farklı mutfak kültürleri onların dikkatini çeker öğrenmek, tadına bakmak ve kendilerini o kültürün bir parçası olarak görmek isterler işte sizin için derlediğim 5 şehir ve çizdiğim gurme rotalar.

Paris

Paris şehrine gastronomik olarak birçok isim verebiliriz. Yemeğin aşkla tasarlandığı Paris’in her köşesinden tarihin kokusunu içinize çekebileceğiniz patisserieler çok çeşitli bistrolar, mükemmel şarap ve küf kokusunu içinize çekip bütünleşebileceğiniz şarap mahzenleri, en iyi yemeğin sanatla bütünleştiği restoranlar sizi büyüler.

Meurice  Restaurant, Mimar Starck imzalı muhteşem dekorasyonu , göz kamaştırıcı avizeleri ve saray atmosferi ile dikkat çekiyor genelde deniz ürünleri ve et ağırlıklı bir menüleri var ve oldukça etkili ürünler, sunumlar ortaya çıkartıyorlar her daim güleryüzlü hizmette cabası. İtibarlı lokantalar sıralamasında 2. durağımız ise L’Arpege restoranın sahibi Alain Passard kendisi 3 Michelin yıldızlı bir mutfak adamı ayrıca bir müzisyen. Arpege yumurtası ile başlatılan bir mutfak yolculuğu  iyi şaraplar, hoş sohbet ve müthiş etler işte bunu kaçırmak istemezsiniz değil mi? Bu kadar güzel yemeğin üstüne sizi  tatlı atölyesi olan Pierre Herme’ye davet etmek isterim Dünya’nın en iyi pastacıları arasındaki Herme işini adeta bir sanata dönüştürmüş  tatlıları çok etkileyici Ispahan’ı mutlaka denemelisiniz.

Londra

İngiltere Mutfağı’nın çok çeşitli ve dolu olmadığını söyler gibisiniz biliyorum ama Londra’da tüm Dünya Mutfaklarından çeşitler bulmanız mümkün. Oldukça kozmopolit bir şehir Londra. Yemek kültürü olarak Amerika ile oldukça benzerlik gösterir. Akşam yemeği olarak  her Pub’ta önünüze Fish and cips gelir ve afiyetle yersiniz. İngiliz kahvaltı kültürü de oldukça ilginç.

İngiliz kahvaltıları Full English Breakfast olarak geçen çok karmaşık ve oldukça dolu bir kahvaltı. Bizim kültürümüzle pek özdeşleşemez gibi en azından içinden kuru fasulye ve black puding çıkana kadar. Black puding; siyah sucuk gibi bir malzemeden yapılır ve domuz kanı içerir. Poşe yumurtaları ve krepleri ise çok meşhur özellikle İngilizlerin pankeklerini de yemenizi tavsiye ederim.

Kopenhag

Dünyanın en yaşanılası şehirleri arasında ilk sıralarda olan bir şehirdeyiz şimdi de Kopenhag. Bu şehir yaşanılası olduğu kadar da bir gastronomi şehri özellikle Michelin yıldızlı restoranları ile oldukça dikkatleri üzerine çekiyor ve insanları etkiliyor. Bulutlu gri havası ve hoş mimarisi ile sadece yemek için değil gezip görmek için de etkileyici olduğunu gösteriyor bize. Şehrin sokakları içinde yürürken güleryüzlü insanları ile selamlaşırken kendinizi adeta bu şehre ait hissediyorsunuz. Şehirdeki en iyi restoranları, Kokkeriet ve Stroget sokaklarında bulabilirsiniz. Klasik İskandinav Mutfağı ve dünyanın en iyi gastronomi restoranı olarak gösterilen Michelin yıldızlı Noma’ya mutlaka gitmelisiniz.

Atina

Tavernalar şehri Atina… Atinalı insanlar genelde dışarıda yemek yemeği severler bu yüzden restoranlar oldukça fazla sayıda. Kahvaltıları ise çok hızlı geçiştirirler tiropitas denilen bir peynirli börekleri vardır onu tüketirler. Öğle yemeği 14.30’da yenir ve saat 17.30’a kadar siesta yapılır. Akşam olunca  Pisistaria denilen yerlerde et yemekleri , Psarotaverna isimli yerlerde ise balık ve deniz ürünleri servis edilir. Mezeleri oldukça başarılı şehirde yabancı fast food dükkanları bulmak oldukça zor. Atina’da ortalama 25-30 Euro ile güzel bir yemek yemeniz mümkün. Şehrin mimari havası ve yemekleri ile Yunanistan adeta sizi içine çekecek.

Düsseldorf

Almanya Düsseldorf, bira cenneti olarak bilinen bir şehir. İnsanlar Ren Nehri kıyısındaki restoranlara kurulup biralarını içmeyi ve et yemekleri yemeği oldukça seviyorlar. Av hayvanları da servis edilen restoranlar oldukça nostaljik ahşap konseptini sıklıkla kullanıyorlar. Düsseldorf’ta çok farklı mutfakların yemeklerini bulmanız mümkün çünkü bu bölge göçmenlerin çok bulunduğu bir alan ve Uzak doğu Mutfağı’ndan örnekler de bulmak mümkün.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account