İşte Avrupa’nın en romantik 10 şehri…

İşte Avrupa’nın en romantik 10 şehri…

Sonbahar, birçok kişiye göre aşkın mevsimidir. Öyle ki, bazı şehirlerin de bu romantizmin artmasında ciddi katkısı vardır. Misafirlerine büyülü bir atmosfer sunan bu şehirler kartpostallara konu olacak güzelliğe bürünürler. Eğer siz de eşiniz ya da sevgilinizle romantizm dolu bir seyahat planlıyorsanız, sizin için hazırladığımız Avrupa’nın en romantik şehirleri listesine göz atmanızı tavsiye ederiz. Kimisi doğal güzellikleriyle kimisi tarihi ve kültürel yapısıyla dikkat çeken bu şehirler öyle pek de uzağınızda değil. İşte detaylar…

Aix-en-Provence (Fransa)

Güney Fransa’nın Provence Bölgesi için söylenecek o kadar güzel söz var ki… Dünyaca ünlü ressam Van Gogh, uzun yıllar bu bölgede yaşamış. Nedeni ise Fransa’nın en güzel güneşinin burada olduğunu iddia etmiş ve en güzel resimlerinde burayı kullanmış. Öyle ki, bir diğer ünlü ressam Paulle Cezanne’ın doğduğu şehir olan Aix-en-Provence, bölgenin en romantik ve güzel şehirlerinin başında geliyor. Birçok rengi görebileceğiniz şehirde bin yıl öncesinden kalma Roma kalıntıları, çiçeklerle süslü evler ve sokaklar sizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor. Bu şehirde aşkın farklı bir rengini bulacağınızdan şüpheniz olmasın.

Sevilla (İspanya)

Endülüs Bölgesi’nin başkenti Sevilla, aynı zamanda bölgenin yıldızı durumunda. Portakal ağaçlarının olduğu caddeler, rengarenk çiçeklerin süslediği evler ve Star Wars gibi ünlü filmlere ev sahipliği yapmış Plaza de Espana, şehrin atmosferini bambaşka bir hale getiriyor. Özellikle Plaza de Espana adlı mekan romantik çiftlerin favori mekanları arasında yer alıyor. Akşam saatlerinde aydınlatılan yapılar, evlilik teklifleri için romantik bir ortam yaratıyor.

Floransa (İtalya)

Floransa’ya gidenler bilir, sokakları adeta aşk kokar. Farkında olmadan sokaklarında kaybolursunuz. Hele akşam saatlerinde hava karardığında tarif edilemeyen bir güzelliğe bürünür. Arno Nehri’nin bir tarafına geçip, Ponte Vecchio Köprüsü’nü izlemek  paha biçilemez bir duygudur. Rönesans’ın doğduğu yer olan Floransa sanata düşkün kişilerin vazgeçilmez durağıdır.

Luzern (İsviçre)

Karlı Alpler ile Luzern Gölü arasına sıkışmış durumda olan İsviçre’nin Luzern şehri, tabloları kıskandıracak güzelliktedir. Orta Çağ masalına tanık olacağınız Luzern’in aşk kokan sokaklarına hayran olmamak mümkün değil. Çiçeklerle süslenmiş Chapel Köprüsü’nden Eski Şehir bölümündeki yapılara kadar romantizm her zaman karşınıza çıkıyor. Siz de bu büyüye katılmak isterseniz, Luzern’i listenize alabilirsiniz.

Barselona (İspanya)

Barselona, kozmopolit çiftlerin bir rüyasıdır. Barselona’ya gidenler tapasları yiyip, flamenko dans gösterisini izleyip bir de Gaudi’nin sürreal eseri La Sagrada Familia’yı gördükten sonra şehrin büyüsüne artık kapılmaya başlar. Bunun yanı sıra özgürlükler şehri olarak bilinen Barselona’nın La Rambla Caddesi’nde yürüyüp bir de La Boqueria Pazarında mola verdiğinizde şehre olan aşkınız daha da artacağından şüpheniz olmasın.

Brugge (Belçika)

Şüphesiz sonbaharın en çok yakıştığı şehirlerin başında Brugge geliyor. Daha şehre adımınızı attığınızda muhteşem bir görsel şölenle karşılaşıyorsunuz. Aşıklar Nehri’nin yanından yürüyüp, şehrin ana meydanına geldiğinizde ise kendinizi Orta Çağ döneminde hissedebilirsiniz. Fayton turlarının yanına bir de nehirdeki tekne turunu eklersek, Brugge’ün havası sizi çarpabilir. Ancak Belçika waffle’ını da unutmamak lazım. Mutluluğunuzu daha da üst seviyelere çekmek istiyorsanız, ana meydandaki rengarenk kafelerden birine oturup kahvenizi yudumlayın.

Siena (İtalya)

Toskana’nın en güzel şehirlerinden biri olan Siena, turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Burası romantik çiftler için de nefis bir şehir. Tam bir Orta Çağ kenti olan Siena’nın ara sokakları, baktıkça içine çeken eskimiş yapıları, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Del Campo Meydanı ile ziyaretçilerinin beğenisini kazanır. Hele bir de Toskana’nın günbatımını da Siena’da izlediğinizde bambaşka duygulara kapılacaksınız.

Salzburg (Avusturya)

Salzburg, çok fotojenik bir şehirdir. Binlerce yıllık müziksel tarihiyle operalar, konserler ve sanatsal çalışmalar Salzburg’dan hiç eksik olmamıştır. Bunun yanı sıra Barok stili Mirabell Bahçeleri’nden, Rönesans mimarisindeki Hellbrunn Sarayı’na kadar birçok yapı kalbinizi fethedecek güzelliktedir. Hele teleferikle yukarıya doğru çıktığınızda muhteşem bir Salzburg manzarasıyla başbaşa kalacaksınız.

Roma (İtalya)

Roma dünyanın en güzel şehirlerinden biri… Nasıl olmasın! Sadece sahip olduğu yapılar bile onu farklı bir yerde tutmamız gerektirdiğini bize söylüyor aslında. Aşk Çeşmesi’nden Kolezyum’a Pantheon’dan İspanyol merdivenlerine kadar birçok yer kalbinizi çalıyor. Birçok yerde de “Aşıklar Şehri Roma” diye okumuşsunuzdur bile. Sonbaharın yaşandığı şu günlerde listenize Roma’yı dahil etmeyi unutmayın.

Paris (Fransa)

Romantik şehirler listesi yapılır da, içinde “Işığın Şehri Paris” olmaması pek mümkün değildir. Başlı başına bir aşk şehridir Paris. Bu şehre kaçıncı kez giderseniz gidin, her seferinde farklı bir romantizm yaşarsınız. Paris’te her biriniz bir yazar, bir şair, bir filozof olursunuz çünkü ruhunu, kimliğini değiştirmemiştir. Sokaklarında yürürken, her köşede her bulvarda bir dolu hikaye karşılar size. Herhalde Paris gerçek olmasaydı insanlar onu ancak hayallerinde yaşatırlardı.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account