İşte Avrupa’nın 2018’de en çok ziyaret edilen adası

İşte Avrupa’nın 2018’de en çok ziyaret edilen adası

Ne yazık ki Avrupa’nın harika adalarını görebilecek yeterince zamanımız yok. Dünyanın en iyilerini ödüllendiren Travel + Leisure Dergisi okurlarının oylarıyla Yunanistan’ın Paros adasını 2018 yılının en çok ziyaret edilen en gözde adası seçti. Peki biz Paros adasını ne kadar tanıyoruz?

Paros adası belki ülkemizde diğer Yunan adaları kadar meşhur değil ancak yine de varlıklı Avrupalı turistlerin ve orta-üst gelir grubunun gitmek istediği bir ada. Zeytin ağaçları, beyaz badanalı evleri ve küçük bağları ile sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Paros adası tarihi ve kültürel pek çok zenginliğe sahip.

Yunanistan’ın Güney Ege coğrafyasında bulunan Cyclades (Kiklad Adaları) arasında yer alan Paros adası, feribotla Atina’ya birkaç saat uzaklıkta. Pire limanından yaklaşık 4 saate adaya ulaşmak mümkün. Alternatif arayanların bu Yunan adasına gitmek için pek çok nedeni var. Ada, doğal plajları, kozmopolit gece hayatı, Apollo ve Artemis tapınağı gibi ören yerleri ile de ünlü.

Gezginler Páros adası gezisine Yunanistan’ın en güzel limanlarından biri olan, aynı zamanda bir balıkçı kasabası olan Naousa’dan başlayabilirler. Kasabanın dar sokakları, beyaz badanalı evleri ve meydanları tam fotoğraflık. Ayrıca gezginler burada bir bardak uzou keyfinin de hiç fena olmadığını söylüyorlar.

Rüzgar sörfü tutkunları için Golden Beach önemli bir durak. Sık sık windsurf tutkunları için bu plaj Dunya Kupasına ev sahipliği yapıyor. Paros adasının kuzeyinde yer alan Kolymbithres sahili eşsiz granit oluşumları ile ünlü. Suyun kayaları aşındırması ile oluşan küçük girinti-çıkıntılar, koy ve mağaralar dikkat çekiyor.

Kumsalda parti arayanlar ise Ambelas’ı veya Santa Maria’yı ziyaret etmeli. Popüler plajların barında gün batımını izleyerek mojitoları yudumlamak mümkün. Adanın tarihini keşfetmek isteyen gezginler Bizans Yolu boyunca yürüyüş yapabilir. Antik mermer yol adadaki Lefkes ve Prodromos köylerini birbirine bağlıyor. 13. Yüzyıldan gelen Venedik Kalesini ya da Neolitik döneme ait eserlerin yer aldığı Arkeolojik Müzeyi görmek için adanın başkenti konumunda olan Parikia’yı ziyaret edebilirsiniz. Parikia aynı zamanda adanın ticaret merkezi.

Paros adasında görülecek yerler arasında Yunanistan’ın en eski kiliselerinden olan ve yapımı İ.S 3. yüzyıla kadar dayanan Panagia Ekatontapiliani Kilisesi ile Parikia’yı tepeden gören tarihi kale (Kastro) yer alıyor.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account