İşte LGBT etkinliklerine ev sahipliği yapan şehirler…

İşte LGBT etkinliklerine ev sahipliği yapan şehirler…

Yaz mevsiminde dünyanın birçok yerinde sokaklar çok canlı ve hareketli oluyor. Festivaller, konserler, yürüyüşler ve daha birçok şey… Sokaklarda kutlanan çeşitli festivallerden biri de LGBT odaklı. Yani eşcinsellerin hep bir araya gelerek kutladıkları bu etkinlik Avrupa’nın birçok noktasında yer buluyor. İşte Avrupa’da LGBT festivallerinin kutlandığı rotalar…

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam LGBT etkinliklerinin en çok yapıldığı şehirlerin başında geliyor. Çok sayıda kişinin katıldığı etkinliklerde Amsterdam rengarenk bir hale bürünüyor. Amsterdam’da göreceğiniz manzarayı dünyanın başka bir noktasında görmek pek mümkün değil. Amsterdamlılar da yüzyıllardır eşcinsellere oldukça misafirperver davranmıştır. Hatta şehirde “Yaşa ve yaşamaya izin ver” sloganı da oldukça popülerdir. LGBT’lilerin rahat bir şekilde davrandığı şehirde kanallar, meydanlar ve sokaklar renkli görüntülere sahne olur. Bu yıl 28 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında da büyük bir LGBT festivali gerçekleşecek.

Madrid

İspanya’nın başkenti Madrid, LGBT dostu bir şehir. Öyle ki Madrid, 2.3 milyon kişinin katılımıyla geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en büyük LGBT etkinliğine ev sahipliği yaptı. Şehrin merkezinde gerçekleşen parti ve konserlerle etkinlik doyasıya kutlandı. Etkinlik yerel halk ve turistler tarafından da oldukça ilgi görüyor. Bu yıl da 4-8 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak. Ancak eğlencenin üst noktalara taşınacağı gün ise 7 Temmuz Cumartesi… Ayrıca mağazalarda etkinliklerle alakalı ürünler de bulabiliyorsunuz.

Londra

İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en kozmopolit ve misafirperver şehirlerinden biridir. Bu durum tabii ki LGBT’lilere de yansımıştır. Yapılan etkinliklerde 1 milyondan fazla kişinin LGBT’lilere destek verdiği belirtiliyor. 1970’lerden beri toplumun ilgi gösterdiği festivaller Londra’nın geleneksel kutlamalarından biri durumunda.

Paris

Fransa’nın başkenti Paris, dünyada LGBT gösterilerinin en canlı ve coşkulu yaşandığı şehirlerden biri. Yaklaşık 40 yıldır kutlanan etkinliklerde sokaklar, barlar, meydanlar rengarenk oluyor. Bu yıl 4-12 Ağustos tarihlerinde Paris’te büyük kutlamalar gerçekleşecek. Bu etkinliklere yüz binden fazla kişinin katılması bekleniyor. Paris aynı zamanda Gay oyunlarına da ev sahipliği yapacak.

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, turistlerin gözdesi haline gelmesinin yanı sıra 20 yıldan beri LGBT’lilerin de değişmez adresi oluyor. Her yıl ortalama 20 bin kişi şehrin ana merkezi olan Kahramanlar Meydanı’nda buluşup Buda Kalesi’ne kadar yürüyüş yapıyor. Bunun yanı sıra yarışmalar, konserler, atölye çalışmaları ve tiyatro gösterileri bu yıl LGBT’lileri bekleyen etkinlikler…

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin özellikle gay dostu bir Avrupa şehri olarak biliniyor. Eşcinsel olmasanız bile Berlin’de bu etkinliğe katılmak heyecan verici ve farklı bir deneyim olabilir. Christopher Street Day olarak adlandırılan bu günde insanlar rengarenk giyinerek sokaklara çıkıyor. Şehrin simgesi Brandenburg Kapısı’nda akşam saatlerinde de konserler düzenleniyor. Bu yılki etkinlikler 28 Temmuz’da gerçekleşecek.

Helsinki

Geçtiğimiz yıl Finlandiya’da, eşcinsel çiftlere ilişkilerini resmileştirme iznini veren eşit haklara dayalı evlilik kanunu yürürlüğe girdi. Dolayısıyla ülkede yaşayanların da bu konuda ne kadar hassas olduklarını tahmin edebilirsiniz. Finlandiya’nın başkenti Helsinki de LGBT etkinliklerinin en çok yaşandığı yer. Şehrin ana merkezi olan Senato Meydanı’ndan Sinebrychoff Park’ına kadar gençler oturarak etkinliğe destek veriyor. Özellikle yaz aylarında gün ışığının fazla olduğu şehirde dans, eğitim, konser ve çeşitli workshoplar düzenleniyor.

Prag

Her ne kadar Çekya’nın başkenti Prag’da, LGBT etkinlikleri bu yıl 8. kez düzenlense de, şehir yıllardır LGBT’lilere ev sahipliği yapıyor. Özellikle LGBT içerikli bar ve gece kulüplerinin sayısı son dönemlerde daha da arttı. Bu yıl 11 Ağustos’ta gerçekleşecek ve 1 hafta sürecek olan etkinlik Wenceslas Meydanı’nda başlıyor.

Lizbon

LGBT’liler Portekiz’de eşit haklara sahip olmasına rağmen çok az şehirde etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklere ev sahipliği yapan şehirlerden biri de başkent Lizbon. 1 hafta boyunca Lizbon rengarenk oluyor. Yıllardır kutlanan etkinliklerin başlama noktası Marcha do Orgulho…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account