İşte Avrupa’da çocuk dostu rotalar…

İşte Avrupa’da çocuk dostu rotalar…

Yurt dışında çocuk dostu rotaların olduğunu biliyor musunuz? Bu rotalar sadece çocukları eğlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda ailelere de harika bir tatil imkanı sunuyor. Paris’ten Londra ve Barcelona‘ya kadar Avrupa’nın farklı şehirlerinde çocuklar seyahat etmenin mutluluğunu yaşarken, kendilerini de daha çok geliştirme imkanı bulacak.

Peki çocuk dostu rotalar neler? Ancak bu rotaları tanımadan önce, şunu belirtmek gerekir ki, çocukların dünyanın en özel şehirlerini gezmenin yanı sıra sanat ve teknolojiden birçok alana olan ilgileri fazlasıyla artacak. Seyahat boyunca çocuk eğlence merkezleri, müzeleri, film platoları ve daha pek çok keyifli rota aileleri bekliyor olacak.

Paris, Disneyland

Fransa’nın başkenti Paris, her yaştan gezgin için çok ideal bir rota. Özellikle çocuklar için de harika mekanlara sahip. Paris yakınlarında bulunan Disneyland bunlardan biri. Disneyland neredeyse her çocuğun hayallerini süslüyor. Eğlenceli aktivitelerin yapıldığı mekanda eğlence üst noktalara taşınıyor. Ancak Disneyland her ne kadar çocukların ilgi gösterdiği bir yer olsa da yetişkinlerin içindeki çocuk da burada ortaya çıkabiliyor. Aslında burada 7’den 77’ye herkes keyifli ve eğlenceli vakit geçirebiliyor. Avrupa’nın tek Disney tema parklarından biri olan mekan, 1992 yılından beri hizmet veriyor. Her yıl 10 milyon kişi civarında ziyaretçi alan Disneyland’da birçok eğlence aktiviteleri bulunuyor.

Misafirlerine eğlenceli bir dünyanın kapılarını aralayan Disneyland, iki parktan oluşuyor. Bunlardan biri klasik büyük Disneyland Parkı, diğeri ise Walt Disney Stüdyoları. İki bölüm de misafirlerini büyüleyen aktivitelere sahip. Disneyland Park, Disney karakterlerinin yer aldığı; Fantasyland, Discoveryland, Frontierland, Adventureland ve Main Street USA gibi 5 farklı alanlardan oluşuyor. Park, misafirlerine oyuncakların yanı sıra; otel, restoran, alışveriş mağazaları ve etkinlik alanları da sunuyor.

Londra

Çocuk dostu bir diğer rota İngiltere’nin başkenti Londra… Britanya’nın merkezi olan Londra sahip olduğu çok özel mekanlarla çocuklara hem eğitici hem de eğlenceli bir dünya sunuyor. Hyde Park, Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi), Buckingham Sarayı ve Big Ben gibi önemli merkezleriyle dünyanın her tarafından ziyaretçi alan Londra, aynı zamanda çocuklara özel mekanlarıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir.

Londra’da çocukların en çok ilgisini çeken şeylerin başında Harry Potter geliyor. Çocuklar, Londra’da ünlü İngiliz yazar J.K.Rowling’in fantastik roman serisinden sinemaya uyarlanan Harry Potter filminin dünyası ile tanışma imkanı buluyor. Harry Potter filminin geçtiği yerleri ziyaret etmek çocuklar için çok özel bir deneyim olacaktır. King Cross tren istasyonundan Watford’da bulunan Harry Potter Warner Bros Stüdyoları’na kadar birçok nokta çocuklara renkli bir dünya yaşatıyor.

Harry Potter’in Londra’ya etkisi elbette çok büyük ama çocuklar şehir sadece burayla sınırlı değil. Londra tam bir müze kenti. Üstelik çocukların ilgisini çeken de birçok müzesi bulunuyor. Bunlardan biri Doğa Tarihi Müzesi… Burası şehrin en çok ziyaret edilen noktaları arasında. Müzede çocukların ilgisini çeken çok karakter var. Çocuklar televizyonlarda gördükleri bir dinazor türü olan Diplodocus’u görebilmenin keyfini yaşarken, botanik (bitki bilimi), etnoloji (böcek bilimi), mineraloji (maden bilimi), paleontoloji (taş yada fosil bilimi) ve zooloji (hayvan bilim) bölümlerinde farklı bir deneyim yaşayacaklar.

Barcelona

Çocuk dostu şehirlerden bir diğeri de İspanya’nın başkenti Barcelona… La Sagrada Familia Kilisesi, La Rambla Caddesi, Guell Park’ın yanı sıra flamenko ve tapas gibi ürünlerle adını dünyaya duyuran Barcelona aynı zamanda tam bir çocuk dostu şehri. Çocukların mutlaka görmesi gereken yerlerin başında Avrupa’nın en iyi müzeleri arasında gösterilen ve interaktif bir bilim müzesi olan CosmoCaixa geliyor. Müzenin salonları sıra dışı görünümüyle sadece çocukları değil, aileleri de etkileyecek cinsten. Çocuklar burada Fizik, kimya, arkeoloji, uzay bilimi gibi bilim dalarına ait birçok objeyi bir arada görebiliyor.

Çocuklarla yapılacak Barcelona turunda görülmesi gereken bir diğer yer PortAventura World… Bu mekanın park kısmında farklı temalarda yerler bulunuyor. Çocuklar burada Meksika’dan, bir Amerikan kasabasına geçebilir, eski Maya kalıntılarını görebilir.

Roma

İtalya’nın başkenti Roma, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Kolezyum, Aşk Çeşmesi, İspanyol merdivenleri, Pantheon gibi önemli yerlere sahip olan Roma, aynı zamanda çocuk dostu bir şehir. Eğlence parklarından tarihi mekanlara kadar birçok yer çocukları heyecanlandıracak. Roma’da çocukların en çok ilgisini çeken yerlerin başında bir eğlence parkı olan Cinecitta World geliyor. Roma’da şehrin dışında outlet mağazalarıyla ünlü olan Castel Romano’daki parkta çocuklar roller coaster’dan eğlence tünellerine kadar birçok yerde doyasıya eğleniyor. Roma’da ayrıca Vatikan Müzesi de çocuklarla birlikte gidilebilecek yerlerden biri.

Floransa

İtalya’da Rönesans’ın başkenti Floransa çocuklarla gidilebilecek bir diğer rota. Sanat şehri Floransa’da çocuklar yaratıcılıklarını geliştirecek aktivitelerde bulunabilir. Mesela Galleria dell’Accademia’da çocuklar heykel yapımını yakından tanık olma şansına sahipler. Ayrıca burada Michalengo’nun Davut heykelinin orijinal halini de görebilecekler. Bunun yanı sıra, Floransa çocukluk kahramanımız Pinokyo’nun da doğduğu yer. Çocuklar, şehrin birçok noktasında Pinokyo ürünleri ile karşılaşacak. Pinokyo mağazasından parklarına kadar çocukları eğlenceli bir dünya bekliyor. Ayrıca bazı atölyelerde kuklanın nasıl yapıldığına da tanık olmak mümkün. Çocuklar Floransa’da hem eğlenecek hem de el becerilerini geliştirecektir.

Yurt dışında alternatif çocuk dostu rotalar…

Avrupa’da Paris, Londra ve Barcelona gibi rotalar çocuk dostu olarak öne çıksa da, alternatif yerleri de listenize yazabilirsiniz. Mesela, Amsterdam’da çocukların çok sevebileceği Nemo Bilim Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çocuklar burada yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri her türlü fiziksel olayı deney yoluyla öğrenebilme şansına sahip. Amsterdam’ın yanı sıra Danimarka’da çocukları gelişim oyuncaklarından Lego bekliyor. Avrupa’daki legoland parkların en büyüğü olan Legoland Billund, her yaştan çocukların ilgisini çekiyor. Yılda 2 milyon kişinin ziyaret ettiği mekan çocukların hayal dünyasının gelişmesinde etkili oluyor. Ayrıca Almanya’nın Freiburg, Fransa’nın Strasbourg şehirleri arasında yer alan Europa-Park da, Disneyland’dan sonra Avrupa’nın en büyük tema parkı olma özelliğini taşıyor. Çocuklu aileler bu mekanı da listesine alabilir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account