İspanya’nın lezzet dolu yemeklerini benimle tatmaya ne dersiniz?

İspanya’nın lezzet dolu yemeklerini benimle tatmaya ne dersiniz?

İspanyollar gece gündüz ne yerler; şunu söyleyebiliriz ki özellikle sabahları gerçekten az yiyorlar  ama gerek tapaslar olsun gerek kahvaltılar ekmek tüketimi fazla. Sabah kahvaltılarında tostadalar var; uzun baget ekmeğinin yarısını 2’ye bölüp fırına veriyorlar ve üzerine isteğe göre ya domates sosu ya da reçel alabiliyorsunuz. Biz mükellef bir kahvaltı yaptığımız yol üstü mekanda tabii ki tostada ve domates sosumuzu aldık, üzerine harika zeytinyağımızdan koyduk  ama hızımızı alamayıp (artık nasıl acıktıysak) yanında siyah zeytin, kaşar peynir, siyah çayımızı da istedik ve harika bir Türk usulü kahvaltı yaptık.

Tabii normalde kahvaltıda peynir zeytin yemediklerinden şaşırdı çalışanlar, onlar bunları tapaslarında kullanıyorlar ve bu arada İspanya’da muhteşem zeytin çeşitleri var, onu da ekleyelim. Bir de patatesli yumurta yapıyorlar; o da oldukça lezzetli, onlarınki kek gibi oluyor ve adına Tortella diyorlar.

İspanya’da meşhur bir tapas kültürü hakim. Tapas atıştırmalıklar aslında. Kendisiyle ilgili farklı farklı rivayetler olsa da hepsinin ortak paydası tapas adının bardakların üzerine kapatılan (İspanyolca’da tapar kapatmak anlamına geliyor) tabaklara koyulan aperatiflerden gelmesi. Özellikle İspanya’nın küçük şehirlerinde içkinin yanında tapas hediye olarak veriliyormuş. Bask tarafına gittiğimde tapasın yerini pinchosların aldığını gördük. Pinchoslar çoğu dilim ekmek üzerinde etli, deniz mahsullü, peynirli atıştırmalıklar. İspanyollar (veya bu bölgede Basklar demek daha uygun oluyor) gruplar halinde bara gidip bir bira ya da şarap alıp 1 pinchos yiyip ardından başka bir bara gidip orada da bir bira ve pinchos yerlermiş; bazı akşamlar da 8 mekan gezip sekiz pinchos yedikleri olurmuş, biz de anlatanların yalancısıyız efendim:)

Bir de unutmadan İspanya’da jamon çok meşhur bir atıştırmalık. Bu aslında domuz pastırması dersek daha kolay anlaşılır. Tuzun içinde bekletilen domuz eti, ince ince pastırma kıvamında kesiliyor ve çiğ şekilde yeniyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account