İspanya’nın kültür şehri Sevilla

İspanya’nın kültür şehri Sevilla

İspanya’nın güneybatı kesiminde, Endülüs özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehri olan Sevilla, uzun yıllar İspanya’ya hakim olmuş İslam Devleti Endülüs’ün izlerinin en iyi görüldüğü şehirlerden biridir.

Yeni Dünya keşif seferlerinin başlangıç noktası döneminde, sömürgecilikten elde edilen ganimetlerin aktığı yer olan Sevilla, hem geçmiş dönem izlerini devam ettiren hem de Avrupa’nın gelişmiş şehirlerinden biridir.

Carmen Operası, Don Juan eserlerini çıkaran Sevilla, İspanya’nın Flamenko merkezi olma özelliğiyle de İspanya’nın en kültürel şehri olarak gösterilir.

İspanya’nın güneyine doğru indikçe, Akdeniz ikliminin ve Endülüs’ün etkisiyle sosyal hayatta ve mimaride değişikler görülmeye başlar.

İslam mimarisinin baskın olduğu ve bu tür yapıların çok iyi korunduğu Sevilla’da, palmiye ağaçları ve portakal ağaçlarının sıralandığı caddeler, sarı ve turkuvaz pencereli konutlar tam anlamıyla Akdeniz havası yaşatır. Şehir merkezindeki büyük parklar, portakal ağaçlarıyla çevrilmiş havuzlu avlular ise esintili ve ferah bir hava yaratır.

Sevilla’da görülmesi gereken yerler

Sevilla’da en etkileyici yer İspanya Meydanı’dır. Meydanda, öğrencilerin  ülke tarihlerini ve ülkelerinin zenginliklerini öğrenmeleri için oluşturulmuş seramiklerle resimli tarih anlatımı bulunuyor.

UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen, dünyanın en büyük katedrallerinden Sevilla Katedrali, Arap Gotik ve Rönesans tarzı sarayların yan yana yükseldiği krallık malikanesi Alcazar, ortaçağ kiliseleri de şehrin kültürel ve mimari güzellikleri arasında.

Bu değerli mimarilerin güzelliğine güzellik katan parklar ise Sevilla’da uzun uzun zaman geçirmeniz gereken yerler. Bunlardan en güzeli ise Alcazar Parkı.

Carmen Operası’na esin kaynağı olan hikayenin geçtiği tarihi Tütün Fabrikası da şehir merkezinde yer alıyor. Bu şehri ve fabrikayı gördükten sonra Carmen Operası’nı bir kez daha izlemenizi tavsiye derim.

Flamenko’nun merkezi

Gösterişli kostümleriyle ateş saçan dansçıları ve müziği ile yüzyıllardır yaşayan Flamenko, Endülüs topraklarında doğan ve gelişen bir kültürdür.

Vücudu saran kostümler, kadınların kabarık kuyruklu elbiseleri, güllü şallar, saça takılan güller ve tokalar; el çırpma ve ayak hareketlerinin baskın olduğu Flamenko dansısın en tamamlayıcı unsurlarıdır.

Alkış yaparak, parmaklarıyla masaya vurarak, ayaklarıyla ritim tutarak gitara eşlik eden Flamenkocular, dans boyunca adeta kendilerinden geçip transa girer.

Flamenko şovu nerede izlenir?

İspanya’nın güneyini kapsayan Endülüs şehirlerinde izleyebileceğiniz bir Flamenko gecesi hayatınızda asla unutamayacağınız bir şov olacaktır.

Birçok barda ya da sokakta bile görebileceğiniz bu dansın en profesyonel adresi Sevilla’daki Endülüs Sarayı’dır.

İspanya’nın Flamenko merkezi olarak kabul edilen Sevilla’da, en yetenekli dansçıların sahne aldığı Endülüs Sarayı’na önceden rezervasyonla ya da biletle gidebilirsiniz.

Flamenko enstrümanlarının ve kıyafetlerinin sergilendiği bir müzesi olan bu merkezde Flamenko şovunun özel aksesuarları ve orijinal dvd’leri de satılıyor.

Salonu inleten bir müzik eşliğinde, kabarık elbiseli kadın dansçıların eteklerini savurarak ritim tutması ve erkek dansçıların ayaklarını

vurarak ritme eşlik etmesiyle yaklaşık bir buçuk saatlik gösteriyi soluksuz izleyeceksiniz.

Bu harika şov, İspanya’nın geleneksel içkisi Sangria eşliğinde vücut bulup unutulmaz bir İspanyol gecesi olacaktır.

İspanya yemekleri

İspanyollar küçük öğünlerle günde 5 öğün yemek yer. Özellikle öğle yemekleri ve akşam yemekleri için uzun zaman ayırırlar. Endülüs mutfağı çorbası gazpacho, etli etsiz tercihleriyle atıştırmalık tapaslar, baharatlı sosla hazırlanan patates bravas, İspanyol omleti tortilla; deniz ürünleri, et ve sebzeli çeşidiyle safranlı pilav paella, Katalan atıştırmalığı tomaguet, halka tatlısına benzer çikolata sosuna batırılıp yenilen churros; en lezzetli ve kendi mutfaklarına has yemeklerdir.

İspanya içecekleri

İspanya’da sade kahve cafe solo, sütlü kahve cafe amb ilet olarak geçer. Badem gibi bir kuruyemişten yapılan Horchata meşhur tatlı bir içecekleridir. İspanyolların soflarından eksik etmediği meyveli şarap kokteyli Sangria ise ferahlık veren tadı ile hayran olacağınız bir içkidir. Köpüklü şarapları Cava ve Estrella, Mahou, Cruzcampo, Alhambra biraları da ülkeye özgü içkiler arasındadır.

İspanya’da lüks restoranlar ve salaş mekanlar arasında pek fazla fiyatı bulunmamakla birlikte doyurucu bir öğün ortalama 10 – 20 Euro arasında değişiyor.

Sevilla gibi güney şehirlerinde esnaf öğle saatlerinde siesta yapıyor, mekanlar tamamen kapanıyor ya da sadece içecek servisi yapılıyor. Bankalar ise günde sadece 2’ye kadar çalışıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account